عناوین این صفحه
بهارنیوز
کد خبر: ۱۳۰۳۱۰
به بهانه برگزاری دادگاه زوج مشهور هالیوودی؛

چرا افراد زیادی از امبر هرد متنفرند؟

مهرناز زاوه

امبر هرد هفته‌هاست که در محاکمه هتک حیثیت جانی دپ در حال موضع‌گیری است.  مهم نیست که شواهد در دادگاه چقدر شوم و بد به نظر می‌رسند، رسانه‌های اجتماعی داستان متفاوتی را بیان می‌کنند: اینستاگرام و تیک تاک مملو از میم‌هایی هستند که دپ را قربانی و هرد را متجاوز معرفی می‌کنند؛ فردی که قصد دارد حرفه همسر سابقش را خدشه‌دار کند. اما با آنکه اینجا زنی است که جزئیات دردناکی از سوء استفاده یک مرد مشهور از خود را بازگو می‌کند، چرا به نظر می‌رسد بسیاری از مردم از او متنفرند؟
احساسات ضد-هرد به سرعت از بخش کامنت‌ها در شبکه‌های اجتماعی فراتر رفت و مجموعه‌ای از میم‌ها را به وجود آورد که جانی دپ را ارج می‌نهادند. با این وجود، هرد هرگز ادعا نکرد که در رابطه‌شان بی‌نقص بوده است. او در جایگاه اعتراف کرد که سر دپ فریاد می‌زده، او را به نام‌های زشت خطاب می‌کرده و گاها او را زده است. طرفداران دپ به دستگیری او در سال ۲۰۰۹ اشاره می‌کنند که به دنبال مشاجره با شریک زندگی سابقش، تاسیا ون ری، اتفاق افتاده بود و به این وسیله می‌خواهند نشان دهند او سابقه رفتارهای وحشیانه با شرکای پیشین خود را داشته است. با این حال، ون ری قبلا اعلام کرده بود که پلیس در این حادثه هرد را به نادرست متهم کرده است.یکی از افرادی که دادگاه درباره‌اش مطلع نبود الن بارکین بود. بازیگر و تهیه‌کننده امریکایی که در اظهاراتی گفته بود در زمان کوتاهی که او و دپ با هم قرار می‌گذاشتند، دپ یک بار یک بطری الکل به سمتش پرتاب کرد. دپ در محاکمه خود در بریتانیا، انگیزه بارکین را «کینه» توصیف کرده بود، زیرا معتقد بود به احساسات الن بارکین پاسخ مثبت نداده است.
شاهدان دپ، هرد را فردی پرتوقع و بی‌ثبات توصیف کرده‌اند و یک مشاور ازدواج که با این زوج کار می‌کرد شهادت داد که این دو درگیر «سوءاستفاده متقابل» بوده‌اند. این اصطلاحی نیست که کارشناسان خشونت خانگی دوست داشته باشند از آن استفاده کنند، زیرا قدرت نابرابر و قلدری ذاتی خشونت شریک جنسی را نادیده می‌گیرد. «دفاع از خود» اصطلاح دقیق‌تری است و هرد در شهادت خود چرخه‌ای را ترسیم کرد که در آن نشان می‌داد حسادت‌های دپ که ناشی از خطاهای ادعایی او بود، جرقه‌زننده بحث‌های جنجال‌ برانگیز این دو بوده است. 
او گفت دپ سعی کرد او را از شغل بازیگری منصرف کند و به او اطمینان داد: «نیازی نیست تو کار کنی بچه؛ من از تو مراقبت خواهم کرد.» و او را به خاطر پذیرفتن نقش‌هایی که در آنها نیاز به صحنه‌های رابطه جنسی و بوسیدن بود مورد انتقاد قرار می‌داد. به گفته هرد، وابستگی دپ به مواد او را به دو شخصیت مجزا تبدیل کرده بود: یک شریک دلسوز و سخاوتمند در زمان هوشیاری و یک هیولای خشن و غیرمنطقی در زمان مصرف مواد. وقتی طرفداران دپ، هرد را به سوءاستفاده از ثروت و موقعیت این بازیگر متهم می‌کنند، به‌طور ضمنی به عدم توازن قدرت اذعان می‌کنند. هر دو این‌ها بازیگر هستند، اما یکی از آنها موفق‌تر، تحسین‌شده‌تر و تاثیرگذارتر است. یکی از این دو تا کنون سه بار نامزد دریافت جایزه اسکار شده است. یکی نام‌آشناست و دیگری بیشتر در زمینه این نبرد حقوقی اسم در کرده است.
طرفداران دپ همچنین توانایی آزاردهنده‌ای در گرفتن شواهد ارائه‌شده از سوی هرد و بعد برگرداندن او علیه خودش دارند. ویدیویی که در آن دپ لیوان‌ها را به هم می‌کوبد و یک بطری الکل را خالی می‌کند، به توانایی هرد در دغلکاری و تقلب نسبت داده می‌شود. آنها انگیزه‌های این زن را زیر سوال می‌برند: چرا از اول داشت فیلم را ضبط می‌کرد؟ پیام‌هایی وجود دارد که دپ در سال ۲۰۱۳ برای دوستش پاول بتانی فرستاده و در مورد غرق کردن هرد و آتش زدن جسدش صحبت کرده بود. یکی از کسانی که محاکمه این زوج را از تلویزیون تماشا می‌کرد درباره‌اش نوشت: «این پیام‌ها به نظر بد می‌رسند، اما او با این حال با دپ ازدواج کرد.»
اگر این روزها قربانی‌ نکوهی ناپسند و غیر قابل پذیرش است، با نگاه به شیوه حرف زدن مردم درباره هرد شاهد آن نیستیم. حتی شرکت آرایشی میلانی نیز در این میان وارد عمل شد و با انتشار یک ویدیوی تیک تاکی ادعای مطرح‌شده در بیانیه‌های ابتدایی مبنی بر اینکه هرد برای پوشاندن کبودی‌های خود از کانسیلرهای این شرکت استفاده می‌کرد را رد کرد. پیش از این ایرلند بالدوین درباره ماجرای جنجالی این زوج در اینستاگرام خود نوشت: «من زنان بسیاری را می‌شناسم که این‌گونه‌اند. آنها متقلب و بی‌روحند و از زنانگی خود استفاده می‌کنند تا نقش قربانی را بازی کنند و دنیا را علیه مردان می‌کنند. چون در جامعه‌ای زندگی می‌کنیم که گفتن این حرف که مردها وحشتناک‌ترین موجودات هستند باحال به نظر می‌رسد.»
با این حال به نظر می‌رسد در چند سال گذشته، سرانجام مردم شروع کرده‌اند به باور قربانیان. اما به هر حال به نظر می‌رسد دپ همچنان از شک و تردیدها پیرامون ادعای هرد سود و لذت می‌برد، حتی زمانی که متن پیام‌هایی را می‌خواند که در آنها هرد را «فاحشه» خطاب کرده است. صحبت پایانی اینکه بسیاری از اتهاماتی که جانی دپ و امبر هرد در دادگاه علیه یکدیگر مطرح می کنند واقعیت دارد هر چند شدت و حدت آن ها با دراماتیزه کردن ماجراها تغییر پیدا کرده است. هیچکدام از این زوج رفتار معقول و مناسبی نداشته و با رفتارهایشان یکدیگر را آزرده اند. هر دوی آن ها علیه یکدیگر از خشونت فیزیکی استفاده کرده اند با درجات شدت مختلف و متفاوت.  شوربختانه بحث مطرح کردن و رسیدگی به بدرفتاری های جنسی و خشونت خانگی به بیراهه رفته است و نمی توان به طور قطع تمام ادعاهای مطرح شده در این زمینه را درست یا دستکم تمام واقعیت ماجرا دانست.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۴۰۱/۲/۲۷ -  شماره 5131
جستجو
جستجو
2
بالای صفحه