عناوین این صفحه
کد خبر: ۱۲۸۸۷۳
قنبری: الزامات اساسی تک نرخی شدن ارز باید فراهم شود، مالیات از دارایی در دوره تورم بحران‌زاست

هشدار نسبت به تهدید حیات طبقه متوسط

گروه اقتصادی: بودجه با علم اقتصاد یک پیوند عمیقی دارد.دولت سیزدهم می‌داند که طبقه متوسط جامعه ایران سقوط کرده وطی سال‌های گذشته پهنه وسیعی از این جامعه فقیر و فرودست شده اند؛ اما با این وضعیت بودجه‌ای برای سال ۱۴۰۱ برنامه‌ریزی شده که مالیات در آن بسیار پررنگ‌تر از همیشه است. سایه سنگین تامین این مالیات هم بر دوش طبقه متوسطِ فقیر شده و فرودست جامعه ایران خواهد بود.

فاصله طبقاتی در ایران امروز بیش از هر زمان دیگری احساس می‌شود.مردم در وضعیت فقر شدید، یک طبقه پهن پیکر ومرفه‌ای را روبروی خود می‌بینند که رانت‌ها را می‌بلعد و با فرار مالیاتی که دارد، تامین مالیات دولت‌ها را نیز از با قلدری دور می‌زند.کاش حالا که دولت هم نمی‌تواند ویا اینکه اراده‌ای جدی برای تامین مالیات خود از ثروتمندان ندارد، این طبقه خود کمی انصاف به خرج می‌دادو مالیات خود را طبق قانون پرداخت می‌کردتا طبقه ضعیف جامعه کمتر زیر دست وپا له شوند.
یک کارشناس اقتصادی هشدار داد تداوم تورم، حیات طبقه متوسط در ایران را تهدید می‌کند.  علی قنبری با اشاره به اینکه مهمترین کارویژه دولت در شرایط کنونی باید ایجاد ثبات اقتصادی و مهار تورم باشد، گفت: دولت درصدد اجرای سیاست‌های اقتصادی است که پیش نیاز آنها ثبات است اما متاسفانه بدون در نظر گرفتن الزامات در کشور چنین سیاست‌هایی در حال اجراست. 
 او در توضیح این مطلب به برنامه دولت برای حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی اشاره کرد و ادامه داد: من شخصا به لحاظ اقتصادی موافق حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی هستم، البته موافقت بنده فراتر از ماجرای ارز ۴۲۰۰ تومانی است. در حقیقت باید اشاره کنم که تک نرخی شدن ارز مهمترین خواسته ماست چرا که عدم شفافیت در اقتصاد را از میان می‌برد و سبب می‌شود که اقتصاد قابل پیش‌بینی باشد. او شرایط کنونی را مورد اشاره قرار داد و افزود: در این فضا اما شاهد این نکته هستیم که تورم بالاتر از چهل درصد ایستاده و هر اقدامی که به تورم در کشور دامن بزند می‌تواند اقدامی مضر تلقی شود. وی ادامه داد: موافقت ما با تک نرخی شدن ارز مستلزم مهیا شدن پیش‌نیازهاست. به عبارت دیگر تا وقتی ثبات اقتصادی ایجاد نشده چطور می‌توان به این اقدام دست زد و نامتعادلی بزرگتری را در اقتصاد ایجاد کرد، اقدامی که بی‌تردید می‌تواند زمینه را برای رشد دوباره تورم مهیا نماید. 
 معاون پیشین وزیر جهاد کشاورزی تاکید کرد: اینکه تنها ارز ۴۲۰۰ تومانی در شرایطی که ناتعادلی اقتصاد بسیار بالاست، برداشته شود، کارکردی جز تهدید دوباره طبقه متوسط و فقیرتر شدن فقرا در سایه تورم فزاینده نخواهد داشت.
مالیات‌های جدید مفیدند یا مضر؟
وی در بخش دیگری از سخنانش به مساله تلاش دولت برای دریافت مالیات بیشتر اشاره کرد و گفت: سرفصل‌های مالیاتی جدیدی تعریف شده است، به عنوان مثال دریافت مالیات از خودروهای لوکس، دریافت مالیات از خانه‌های لوکس و دریافت مالیات‌های دیگری که در این راستا پیش‌بینی شده است اما نکته مهم اینجاست که تورمی که سبب افزایش شدید قیمت‌ها شده تا خوردویی بالاتر از یک میلیارد تومان برسد و سپس لوکس محسوب شود، خودش یک نوع مالیات است.  وی با تاکید بر اینکه طبقه متوسط ایران را در معرض خطر بسیار جدی می‌بیند، گفت: من شخصا معتقدم همان نقل قول معروف را باید مداوم تکرار کنیم اینکه بهترین راه از بین بردن طبقه متوسط ایجاد تورم و دریافت مالیات است، گفت: در این فضا نیز تورم فزاینده طبقه متوسط ایران را به شدت تهدید می‌کند و  از سوی دیگر می‌بینیم با تعیین سرفصل‌های عجیب و غریب در صدند از همین تورمی که ایجاد شده، مالیات دریافت شود. مالیات یک بار در زمانی که فرد درآمدی را کسب کرده دریافت شده است، وقتی فرد مالیات دراکدش را داده است، چرا باید از دارایی‌اش نیز مالیات بدهد؟ این نکته مهمی است که قانونگذار باید بدان توجه کند که یک فرد نباید چندین بار مالیات پرداخت کند.  قنبری گفت: حقوق بگیر وقتی حقوق خود را می‌گیرد که مالیاتش کسر شده است، بعد چرا باید پس از چند سال دوباره بیاییم و از دارایی وی به این بهانه مالیات دریافت کنیم. دولت از اصلاحات اقتصادی صحبت می‌کند در حالی که وقتی قیمت‌ها لحظه‌ای تغییر می‌کند و تورم رو به افزایش است و اتفاقا می‌بینیم که آینده اقتصاد قابل پیش‌بینی نیست، چطور می‌توانیم اصلاحات اقتصادی را در دستور کار قرار دهیم؟
او گفت: اینکه دولت اعلام می‌کند قصد دارد رشد هشت درصدی اقتصاد را ایجاد کند، کافی نیست، باید با بازگرداندن ثبات و ایجاد شرایط لازم برای سرمایه‌گذاری و به راه انداختن تولید، شرایط اقتصادی را برای فعالیت مهیا نماید.  به گفته وی تا زمانی که مشکل ایران در عرصه سیاسی و بین‌المللی حل نشود، نمی‌توان امیدی به حل مشکلات اقتصادی داشت. مگر می‌شود با تمام جهان بجنگی اما در داخل فضایی امن و آرام برای سرمایه‌گذاری ایجاد نمایی و حل این تناقض مهمترین دغدغه کارشناسان و دلسوزان این مرز و بوم است.
هشدار یک نماینده درباره 
حذف ارز ترجیحی
رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه در صورت حذف ارز ترجیحی، میزان حقوق‌ها را افزایش می‌دهیم، گفت: این میزان حقوق که برای سال ۱۴۰۱ در نظر گرفته شده، جوابگوی تبعات حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی نیست و تلاش می‌کنیم کف حقوق را ۱۵ درصد و سقف را هم ۳۵ درصد قرار دهیم.
ولی اسماعیلی با اشاره به اینکه افزایش حقوق‌ها تناسبی با میزان تورم ندارد، گفت: تورم در کشور ما از حقوق‌ها و دستمزدها پیشی گرفته است و مردم، شرایط رکود تورمی ۴۵ الی ۴۷ درصدی را تحمل می‌کنند و حقوق حداقل ۵ درصد و حداکثر ۲۹ درصد، کفاف این تورم را نمی‌دهد.او با اشاره به حذف ارز ترجیحی از بودجه ۱۴۰۱، گفت: اگر حذف ارز ترجیحی قطعی شود، مردم با مشکلات معیشتی بسیاری مواجه خواهند شد؛ بنابراین تلاش می‌کنیم اصلاحاتی در مورد بالابردن درصد حقوق‌ها داشته باشیم. دولت و مجلس در خصوص تاثیرات حذف ارز ترجیحی، ارزیابی‌های مختلفی دارند و با این وجود تلاش می‌کنیم کف افزایش حقوق را ۱۵ درصد و سقف را هم ۳۵ درصد قرار دهیم و افزایش ۵۳۰ هزار تومانی هم که برای همه ثابت است.اسماعیلی در خصوص بسته‌های حمایتی دولت، اظهار کرد: در صورت حذف ارز ترجیحی، مبلغ ۹۰ هزار تومانی نمی‌تواند کمکی به اقشار کم درآمد جامعه باشد چراکه پول یک کیلو و نیم برنج ایرانی هم نیست و اگر کارت معیشتی هم برای ۵ دهک‌های پایین در نظر بگیرند، می‌تواند حداقل‌ها را جبران کند اما این مساله بحث‌های مفصلی می‌طلبد و ما در مجلس تلاش می‌کنیم با تصمیماتی که قرار است اتخاذ شود، کمترین آسیب به مردم برسد.

 

 

اختلاف نظرها چه می‌شود؟
 تصویب طرح صیانت تا یک ماه دیگر

پس از اینکه اجرای طرح صیانت از فضای مجازی برای بررسی‌های بیشتر به مدت یک ماه به تعویق افتاد، نماینده مجلس از نهایی شدن گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس در این خصوص خبر داد.
عضو کمیسیون مشترک طرح صیانت از نهایی شدن گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس در خصوص طرح صیانت از کاربران در فضای مجازی خبر داد.مرکز پژوهش‌های مجلس که چند هفته پیش اعلام کرده بود که طرح صیانت مغایر با قانون اساسی بوده و اصلاح آن نیازمند زمان بیشتری است. حالا به نظر می‌رسد تغییرات مدنظر خود را در آن اعمال کرده است.
اختلاف نظرها چه می‌شود؟
تصویب طرح صیانت مطابق با اصل ۸۵ قانون اساسی، نگرانی‌ها و مخالفت‌های عموم مردم و صاحبان کسب‌وکار را افزایش داد. چرا که احتمالا این طرح منجر به محدودیت اینترنت می‌شود.با وجود اینکه نمایندگان مجلس برای تصویب طرح صیانت از فضای مجازی پافشاری کردند. اما تشخیص مرکز پژوهش‌های مجلس این بود که کلیات این طر‌ح به ضرر کسب‌وکارها و مردم است.همزمان با اصلاح طرح، نام آن نیز به حمایت از حقوق کاربران و خدمات پایه کاربردی فضای مجازی تغییر یافت. اکنون نیز به نظر می‌رسد این مرکز تغییراتی اساسی در طرح صیانت اعمال کرده است.نایب‌رئیس کمیسیون مشترک می‌گوید که در نسخه نهایی طرح حمایت از حقوق کاربران، اصلاحات مدنظر این مرکز و نظرات مرکز ملی فضای مجازی و وزارت ارتباطات نیز اعمال شده و به نوعی این نسخه، مورد وثوق و وفاق همه قرار دارد.هنوز دقیقا مشخص نیست که طرح جدید چقدر با طرح گذشته تفاوت دارد. اما با توجه به مخالفت مرکز پژوهش‌ها با طرح قدیمی، احتمالا طرح متفاوتی نسبت به طرح گذشته خواهد بود.لطف الله سیاهکلی در خصوص آخرین وضعیت طرح حمایت از حقوق کاربران فضای مجازی در مجلس شورای اسلامی گفت: نظر مرکز پژوهش‌های مجلس به کمیسیون ارائه شده است و روز سه شنبه جلسه کمیسیون مشترک برگزار خواهد شد و رسیدگی به طرح ادامه می‌یابد.وی افزود: این طرح به هیچ عنوان از دستور کار خارج نشده بود و ان‌شاءالله بررسی‌ها با کیفیت بهتر و با نگاه اصلاحی‌تر و با عیب کمتر دنبال خواهد شد.اعضای کمیسیون مشترک حمایت از حقوق کاربران در دوازدهمین جلسه کمیسیون مصوب کرده بودند که طرح حمایت از حقوق کاربران در فضای مجازی برای اعمال پیشنهادات کارشناسی و بررسی بیشتر به مرکز پژوهش‌های مجلس بازگردد.

 

 

 

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۴۰۰/۱۱/۴ -  شماره 5070
جستجو
جستجو
بالای صفحه