عناوین این صفحه
کد خبر: ۱۲۷۶۲۲
هفته هشتم لیگ‌برتر؛ فینال زودرس نیم فصل

بدسلیقگی مهندس لیگ

گروه ورزشی: زمان و طراحی مسابقات هفته هشتم نشان داد که مهندس مهدی مدیر مسابقات سازمان لیگ یکی از بد سلیقه‌ترین مهندسان کشور است!

مهندسی که دربی پایتخت؛ مهم‌ترین و پرمخاطب‌ترین مسابقه باشگاهی کشور را در روز اول هفته و ساعت ۱۶ قرار می‌دهد و باعث می‌شود سه مسابقه حساس و مهم‌ دیگر لیگ کم رنگ شوند آن هم در حالیکه حساسیت آن سه مسابقه از نظر امتیازی و جدولی اگر بیشتر از دربی پایتخت نباشد کمتر نیست! با این شرایط نگاهی به سه مسابقه روز شنبه می‌اندازیم، روزی که همه در حال کار و فعالیت هستند و شاید به دلیل مشغله کاری نتوانند بازی‌ها را تماشا کنند.
استقلال - پرسپولیس؛ دربی ۹۷ فینال زودرس
دربی ۹۷ یکی از حساس‌ترین مسابقات دو تیم خواهد بود. شرایط جدولی و اختلاف یک امتیازی دو تیم باعث شده این مسابقه تبدیل به دیداری فینال‌گونه در نیم فصل اول لیگ تبدیل شود. پرسپولیس در صورت پیروزی حتی شانس صدرنشینی دارد و استقلال هم در صورت برنده شدن می‌تواند تا رده دوم جدول صعود کند. کادرفنی هر دوتیم نسبت به فصل گذشته تغییر نکرده اما فهرست بازیکنان دو تیم تغییرات زیادی داشته از استقلال مهره‌های سرشناسی چون مهدی قائدی، دیاباته، فرشید اسماعیلی و... جدا شده‌اند و از پرسپولیس هم احمد نورالهی، شجاع خلیل زاده وکنعانی‌زادگان و شهریار مغانلو رفته اند. مجیدی این فصل از ابتدای فصل خودش هدایت تیم را برعهده داشت و تیم را با نظر خودش بست و یحیی گل محمدی هم همین شرایط را دارد. بنابراین از هر دو مربی انتظار می‌رود که بعد از مسابقه اگر شکست خوردند دنبال بهانه‌های مثل مشکلات مالی، نداشتن زمان، در اختیار نداشتن بازیکنان و حتی اشتباه داوری را بر زبان نیاورند و حرف‌های تازه و فنی بزنند حتی اگر باختند.اینکه سرمربیان تیم‌ها عادت کرده اند در نشست خبری بعد از مسابقه به جای صحبت فنی، گزارش بازی ارایه می‌دهند هم جالب است! اینکه می‌گویند چندین موقعیت گلزنی ایجاد کردیم ولی نتوانستیم از آنها استفاده کنیم! خب الان هواداران باید چه کنند؟! برای شما گلزنی بکنند؟! این مربیان هستند که پروسه خلق موقعیت گل را باید تبدیل به پروژه گلزنی کنند نه اینکه مدام بگویند فرصت‌ها از دست رفت. هر دو تیم نسبت به داوری‌ها در ۷ هفته ابتدایی لیگ‌برتر معترض بوده‌اند. با این حال امیدواریم بعد از دربی مربی و بازیکنان تیم بازنده از داوری گلایه نکنند و نق نزنند! اصلا سرمربیان هر دو تیم تصور کنند که داور از همین حالا دو پنالتی برای تیم‌شان نگرفته است! پس بازیکنان‌شان را برای برد با دو پنالتی سوخته به میدان بفرستند چون هواداران حوصله شنیدن گلایه‌های تکراری را هم ندارند. تماشاگران دو تیم می‌خواهند فوتبالی زیبا و در خور نام بزرگ دربی پایتخت شاهد باشند.  این مسابقه متاسفانه به دلیل ویروس کرونا بازهم بدون تماشاگر برگزار می‌شود و سکوت سکوها آزار دهنده‌ترین نکته دربی خواهد بود.  استقلال ۴ مساوی متوالی داشته و ۸ امتیاز ارزشمند را از دست داده و شاید پیروزی در دربی بهترین فرصت است تا این تیم به لیگ‌برتر برگردد و دوباره اوج بگیرد. پرسپولیس قهرمان ۵ دوره لیگ‌برتر هم در رویای ششمین قهرمانی متوالی خود است. 
کاپیتان استقلال بازی با پرسپولیس را از دست داد
کاپیتان آبی‌پوشان پایتخت که در بازی قبلی تیمش مقابل صنعت نفت آبادان دچار مصدومیت شده بود، به دیدار با پرسپولیس نخواهد رسید.  
وریا غفوری کاپیتان این تیم به دلیل مصدومیت در دربی غایب خواهد بود. غفوری طی روزهای گذشته در تمرینات استقلال حضور پیدا نکرد و مشغول انجام تمرینات فیزیوتراپی بود. در غیاب وریا غفوری باید دید فرهاد مجیدی از کدام بازیکن در ترکیب اصلی تیمش استفاده خواهد کرد تا جای او را پر کند.
مجیدی و گل‌محمدی در داربی‌ها چه کرده‌اند؟
سرمربی‌های سرخابی هادر دوران بازیگری و مربی‌گری‌شان در این دو تیم عملکرد متفاوتی برجای گذاشتند. اولین بازی یحیی گل‌محمدی در داربی‌های پایتخت به هشتم دی ماه ۱۳۷۴ برمی‌گردد که آن داربی با تساوی بدون گل به پایان رسید. در مجموع سرمربی حال حاضر پرسپولیس در ۸ داربی به‌عنوان بازیکن حضور داشته است و ۳ پیروزی، ۴ تساوی و یک باخت در این رقابت‌ها تجربه کرده است.همچنین یحیی گل محمدی در ۸ بار حضور خود در شهرآورد پایتخت، یک گل به ثمر رسانده است. در داربی پنجاه و چهارم و در حالی که مصاف استقلال و پرسپولیس با تساوی یک بر یک و گل‌های علیرضا اکبرپور و بهنام ابوالقاسم‌پور در جریان بود، یحیی گل‌محمدی، روی سانتر ابراهیم اسدی، در دقیقه ۷۰ موفق شد گل پیروزی بخش تیمش را ثمر برساند تا پرسپولیس در آن بازی فاتح داربی ۵۴ شود.سرمربی تیم فوتبال پرسپولیس همچنین ۶ بار در جایگاه سرمربی سرخ‌پوشان پایتخت در داربی‌ها حضور داشته است که ۳ بازی آن با نتیجه مساوی به پایان رسیده است، یک بازی نیز با نتیجه پیروزی ختم شده و ۲ بازی با نتیجه شکست در ضربات پنالتی در نیمه نهایی رقابت‌های جام حذفی همراه بوده است. فرهاد مجیدی، کاپیتان پیشین استقلالی‌ها و سرمربی فعلی آبی‌پوشان پایتخت شرایط متفاوتی نسبت به گل‌محمدی در داربی‌ها دارد. او اولین داربی خود را در ۲۰ تیر ۱۳۷۶ تجربه کرد که آن بازی با نتیجه ۳ بر صفر به سود سرخ‌پوشان پایتخت به پایان رسید. تجربه اول فرهاد مجیدی در داربی با سومین حضور یحیی گل‌محمدی در داربی‌ها مصادف بود و آن مصاف، تنها داربی‌ بود که فرهاد مجیدی و یحیی گل‌محمدی روبروی هم قرار گرفتند.
مجیدی در طول دوران بازیگری‌اش، ۱۵ داربی را تجربه کرده است که ۴ پیروزی، ۷ تساوی و ۴ باخت در مصاف با پرسپولیس به دست آورده است. مجیدی همچنین در طول این ۱۵ داربی، ۴ گل به ثمر رسانده است.
همچنین فرهاد مجیدی ۴ بار به عنوان سرمربی استقلال داربی پایتخت را تجربه کرده که اولین تجربه او در داربی ۹۲ بود که با نتیجه مساوی به پایان رسید و در داربی بعدی، استقلال و مجیدی در نیمه نهایی جام حذفی موفق شدند پرسپولیس را در ضربات پنالتی شکست دهند. داربی سوم مجیدی به عنوان مربی استقلال با شکست یک بر صفر همراه بود و داربی چهارم هم در نیمه‌نهایی جام حذفی فصل گذشته به پیروزی آبی‌پوشان پایتخت در ضربات پنالتی منجر شد.
گل‌گهر - سپاهان؛ جنگ صدرنشینی در کویر
این هفته صدرنشین در کویر به میدان می‌رود. تقابل دو تیم صنعتی و متمول لیگ‌برتری که تلاش می‌کنند باشگاهی با استانداردهای حرفه ای باشند. یکی از جذاب‌ترین و حساس‌ترین مسابقات هفته خواهد بود. جایی که سپاهان صدرنشین برای حفظ صدر هر سه امتیاز را می‌خواهد و گل‌گهرسیرجان ۱۳ امتیازی هم در رده سوم جدول به دنبال باقی ماندن در کورس مدعیان است. قطعا این مسابقه یکی از فنی‌ترین و حساس ترین بازی‌های دور رفت خواهد بود زیرا جمعی از بهترین بازیکنان لیگ در میدان حضور دارند.گل‌گهر اگرچه هنوز شکستی نداشته اما به دلیل ۴ مساوی ۳ امتیاز از سپاهان کمتر دارد. گل‌گهر قبل از این مسابقه هم یک دیدار دوستانه با پرسپولیس داشت که با گل مرتضی تبریزی به پیروزی رسید. سپاهان اما در بهترین روزهایش هست. شهریار مغانلو تبدیل به گلزنی تمام عیار شده که مهارش برای هر خط دفاعی مشکل است. تمام تیم‌های مدعی لیگ چشم به نتیجه این بازی دارند حتی استقلال و پرسپولیس، منتظرند تا بببیند که چه نتیجه ای رقم بخورد.
هوادار - نفت مسجدسلیمان؛ نبرد قعرنشینان
تقابل تیم‌های قعرنشین لیگ هم حساسیت‌های خاص خودش را دارد. هوادار و نفت مسجدسلیمان در رده‌های پانزدهم و چهاردهم جدول ایستاده‌اند. هوادار اولین حضورش را در لیگ‌برتر تجربه می‌کند و با وجود بازی‌های خوبی که ارایه داده خوب نتیجه نگرفته است. نفت مسجدسلیمان هم که همچنان درگیر مشکلات مالی خود هستند فقط یک امتیاز از تیم رضا عنایتی بیشتر دارند. رسیدن به رتبه یازدهم جدول در این هفته نهایت آرزوی این دو تیم است.رضا عنایتی بعد از شکست هفته قبل مقابل مس رفسنجان حرف‌های تندی به زبان آورد و از زمین و زمان و داوری شکایت کرد. نفت مسجدسلیمان هم از داوری‌ها گلایه دارد.این تیم هم با سه باخت متوالی وارد بحران شده است و باید دید دوئل قعرنشینان ناراضی را کدام تیم می‌برد. نفت هم هفته گذشته با وجود ارایه بازی خوب مقابل پرسپولیس یک بر صفر شکست خورد.
صنعت نفت آبادان - پیکان؛ نبرد در برزیل ایران
نفت ابادان قطعا از متوقف کردن استقلال در خانه خوشحال است اما این تیم در حال حاضر شرایط مناسبی در جدول لیگ ندارد و با ۵ امتیاز در رده سیزدهم قرار گرفته است. منصوریان قطعا باید در روند نتیجه گیری تیمش تغییری ایجاد کند هرچند برخی از پیشکسوتان استقلال معتقد بودند که حتی جوانان استقلال هم به نفت آبادان بازنده نمی شد! بااین حال نفت آبادان اگرچه مقابل پرسپولیس و استقلال از اشتباه داوری سود برد اما فقط یک امتیاز از این دو بازی نصیبش شد.پیکان اما شرایط متفاوتی دارد تیمی که با ۱۳ امتیاز در رده ششم جدول قرار دارد. پیکانی‌ها معتقدند که در بازی با گل‌گهر از ناحیه داوری لطمه خوردند. پیکان هم به دنبال باقی ماندن در جمع تیم‌های بالای جدول است و انگیزه‌های زیادی برای پیروزی دارند اما امتیاز گرفتن در برزیل ایران کار راحتی نیست. پیکان سه هفته است که رنگ برد را ندیده و می‌خواهد این نوار ناکامی را قطع کند.

 

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۴۰۰/۹/۱۳ -  شماره 5038
جستجو
جستجو
بالای صفحه