عناوین این صفحه
کد خبر: ۱۲۷۵۹۶
علت مخالفت و موافقت با طرح فیفا چیست؟

بی قدرت‌ها در صف اول موافقان!

گروه ورزشی: در ماه‌های اخیر برگزاری دو سال یک بار جام جهانی جدی‌تر از قبل شده و بسیاری از کنفدراسیون‌ها و تیم‌های ملی با این موضوع موافقت کردند.

اما تیم‌های ملی قدرتمند و بسیاری از ستاره‌های جهان فوتبال با این پیشنهاد مخالف هستند تا جایی که صحبت از تحریم آن هم شده است.

چرا فیفا به دنبال دو ساله شدن جام جهانی است؟
افرادی چون بلاتر و پلاتینی که در فوتبال دنیا جایگاه خاصی داشتند همواره به دنبال سو استفاده مالی از موقعیت خود بودند و همین باعث شد آن‌ها مجبور به ترک فیفا و یوفا شوند. با وجود اینکه بارها صحبت از سلامت نهادهای فوتبال به ویژه فدراسیون جهانی فوتبال به میان آمده اما ساده انگارانه است که تصور کنیم اینفانتینو و همکارانش چشمشان را روی پول بسته اند!اگر تصور کنیم جام جهانی به جای هرچهارسال یک بار، به شیوه پیشنهادی یعنی به فاصله دو سال یک بار برگزار شود در آن صورت پول بیشتری نصیب فیفا می‌شود. تمام اسپانسرها و شرکت‌های تجاری شریک فیفا که برای جام جهانی منابع مالی در اختیار آن قرار می‌دهند به جای چهار سال یک بار، ۲ سال یک بار پرداختی خواهند داشت.اعضای کنگره فیفا در هفتاد و یکمین جلسه خود موافقت کردند تا طرح برگزاری جام جهانی به صورت هر ۲ سال یکبار را مورد مطالعه و بررسی قرار دهند. پیشنهادی که از سوی فدراسیون فوتبال عربستان مطرح شده است. در این همه پرسی، ۱۶۶ نفر از اعضا در مقابل ۲۲ نفر، به بررسی پیشنهاد مطرح شده رأی مثبت دادند تا فاصله زمانی جام جهانی مردان و زنان به ۲ سال کاهش یابد. پس از جنگ جهانی دوم، مسابقات جام جهانی مردان از سال ۱۹۳۰ هر چهار سال یکبار برگزار می‌شود. جام جهانی زنان نیز از زمان آغاز به کار خود در سال ۱۹۹۱ یک دوره چهار ساله بوده است.اینفانتینو دلیل موافقتش با برگزاری جام جهانی را اینگونه بیان می‌کند:" من با این ایده موافق هستم چرا که سطح رقابت را بسیار بالا می‌برد و باعث می‌شود تا شور و هیجان بیشتری هم به وجود آید. اگر هر دو سال یک بار این رقابت را برگزار نکنیم ۲۴ سال طول می‌کشد تا نوبت میزبانی به یک قاره برسد و این زمان زیادی است."
یک پیشنهاد در این باره این است که کل ماه اکتبر به بازی‌های ملی اختصاص داده ‌شود. باقی زمان را بازیکنان در اختیار باشگاه‌ها خواهند بود. هدف فیفا از این کار کاهش تعداد سفرها و همین طور ساده‌تر کردن تقویم است. مسابقات مقدماتی هم قرار است فشرده‌تر شوند. به گفته ونگر "بازی‌های مهم بیشتر و بازی‌های بی‌فایده کمتر" می‌شوند. او همچنین تایید کرده که با طرح جدید فیفا به هیچ وجه تعداد بازی‌ها افزایش نخواهد یافت.توسعه فوتبال در سراسر جهان نیز یک علت گول زننده از سوی فیفا است که همه می‌دانند جدی نیست.
بحث اسپانسرینگ و تاثیرگذاری در این طرح
فیفا برای چهارسال حق اسپانسرینگ مسابقاتش را به مزایده می‌گذارد و بیشترین سود در سال‌هایی که جام جهانی برگزار می‌شود به دست می‌آید و این یکی از مهم ترین دلایل برای اجرای این طرح است. فدراسیون جهانی برای جام جهانی ۲۰۱۸ حدود چهار میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار درآمد داشت درحالی که در یک سال قبل و بعد از این مسابقات رقم ۷۰۰ میلیون دلار را ثبت کرد و حتی ضرر هم کرد.
موافقت ایران با دوساله شدن جام جهانی
عزیزی خادم در نشستی که با جانی اینفانتینو، رئیس فدراسیون جهانی فوتبال در قطر داشت موافقت ایران را با این پیشنهاد اعلام کرد و گفت: اجرای این پیشنهاد، افزون بر کمک به توسعه فوتبال در سراسر جهان موجب جبران بخشی از صدمات اقتصادی همه‌گیری کرونا به صنعت فوتبال، تقویت اقتصاد فوتبال، توسعه فوتبال در مناطق کمتر توسعه یافته جهان و افزایش همگرایی در میان اعضای فیفا می‌شود.رئیس فدراسیون فوتبال ایران همچنین در پاسخ به منتقدان این طرح گفت: لیگ قهرمانان اروپا یا جام باشگاه‌های جهان هر سال برگزار می‌شود ولی همچنان جذابیت لازم را دارد. بعضی تصور می‌کردند که VAR باعث کاهش جذایبت فوتبال می‌شود اما اینگونه نشد.
علت مخالفت قدرت‌های فوتبال با این طرح چیست؟
تیم‌های قدرتمند فوتبال اروپا و آمریکای جنوبی مخالفان سرسخت این طرح هستند و به صورت رسمی اعلام کردند در صورت اجرا این طرح در جام جهانی حاضر نمی‌شوند و حتی از فیفا خارج می‌شوند. هواداران فوتبال نیز با این طرح مخالف هستند چرا که فکر می‌کنند با انجام این کار جذابیت و حساسیت این رقابت‌ها کاهش پیدا می‌کند اتفاقی که برای والیبال رخ داده و به خاطر بازی‌های و تورنمنت‌های پرتعداد ملی دیگر به مانند گذشته مورد اقبال نیست.ستاره‌های جهان فوتبال نیز اعلام کردند که این موضوع فقط به خاطر سود فیفا است و هیچ دلیل دیگری برای آن وجود ندارد. خستگی بیش از اندازه بازیکنان و نبود زمان استراحت کافی برای آن‌ها از مهم ترین دلایل مخالفت است. ضمن اینکه آن‌ها معتقدند فیفا فقط به فکر پول است و برایش اهمیتی ندارد چه بلایی سر بازیکنان می‌آید.لیگ‌های اروپایی و باشگاه‌ها دیگر مخالفان هستند چرا که آن‌ها مجبور می‌شوند مدت زمان بیشتری بازیکنانشان را به تیم‌های ملی بدهند و خستگی بازیکنان نیز به ضرر تیم‌ها و سد راه موفقیت آن هاست.کنفدراسیون فوتبال اروپا و همچنین کنمبل نیز به صورت رسمی مخالفت خود را اعلام کردند.
الکساندر چفرین، رئیس یوفا در بیانیه ای نوشت: نگرانی‌هایی در سرتاسر جهان فوتبال وجود دارد. با توجه به تأثیر عمده‌ای که این اصلاحات بر کل سازمان فوتبال دارد به نظر می‌رسد فیفا برای پیشبرد پیشنهاد خود یک کمپین روابط عمومی راه‌اندازی می‌کند. هیچ هدف از پیش تعیین شده‌ای وجود ندارد و فیفا در جست‌وجوی راه حل‌های بهتر برای منافع مشترک است. الکساندر چفرین، رئیس یوفا در پاسخ به نامه‌ای به گروه هواداران فوتبال اظهار کرد: نگرانی‌هایی در سرتاسر جهان فوتبال وجود دارد. با توجه به تأثیر عمده‌ای که این اصلاحات بر کل سازمان فوتبال دارد به نظر می‌رسد فیفا برای پیشبرد پیشنهاد خود یک کمپین روابط عمومی راه‌اندازی می‌کند. هیچ هدف از پیش تعیین شده‌ای وجود ندارد و فیفا در جست‌وجوی راه حل‌های بهتر برای منافع مشترک است.دلیل اصلی آن بازهم به پول باز می‌گردد چرا که با دوساله شدن جام جهانی منابع مالی بیشتری نصیب کشورهای توسعه نیافته آسیا و آفریقا می‌شود. هر چهار سال یک بار ۱۵ میلیون دلار به کشورها اهدا می‌شود و حالا این درآمد هر دو سال یک بار به دست فدراسیون‌ها می‌رسد.
معایب و محاسن طرح جدید فیفا
جلال چراغپور، کارشناس و پیشکسوت فوتبال درباره طرح جدید فیفا مبنی بر برگزاری هر دو سال یکبار جام جهانی گفت: به نظرم درباره این موضوع هر چقدر که می‌شود از معایب آن گفت، از محاسنش هم می‌توان. چون این بحث مانند دو کفه ترازوست که معایب یک طرف آن قرار دارد و محاسن طرف دیگر. پس می‌توان هم‌حسن‌ها وهم عیب‌ها را هم دید.وی ادامه داد: درباره برگزاری جام جهانی به صورت هر دو سال یک بار، واقعیت این است که هم کاسه کردن فوتبال دنیا و تماشای آن لذت خاصی دارد. اینکه قهرمان‌های دنیا در تیم‌های ملی بازی کنند و در قالب ملت‌ها برای کشورشان بازی کنند جذابیت خاضی دارد.
چراغپور تصریح کرد: از طرفی بازیکن‌ها در تیم‌های ملی نماینده کلاس فوتبال کشورها هستند در حالی که در مسابقات باشگاهی نماینده فوتبال کشور نیستند بلکه نماینده آن باشگاه هستند. مثلا رئال مادرید نماینده فوتبال اسپانیا نیست اما تیم ملی اسپانیا در جام جهانی نماینده فوتبال اسپانیاست و می‌بینیم که وقتی در جام جهانی ما با ایران بازی می‌کنیم، آن نتیجه رقم می‌خورد پس نماینده اسپانیا چندان تفاوتی با ما نداشت در حالی که در حوزه باشگاهی تفاوت دارد. یا مثلا کره جنوبی آلمان را شکست می‌دهد اما ممکن سالیان سال طول بکشد تا یک باشگاه از کره، بایرن مونیخ را ببرد.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۴۰۰/۹/۷ -  شماره 5034
جستجو
جستجو
بالای صفحه