عناوین این صفحه
کد خبر: ۱۲۷۲۱۶
سهم مجیدی در باخت به الهلال؛ چرا «مدیر عامل» باید برکنار شود؟

ضربه‌ای که استقلال از خودش خورد

گروه ورزشی: «استقلال به الهلال می‌بازد اما خدا کند بد نبازد»، این جمله‌ای بود که قبل از دیدار نماینده ایران و عربستان از زبان هواداران، کارشناسان و پیشکسوتان فوتبال به ویژه استقلالی‌ها بارها بر زبان آمد.

پرسش این است که این ذهنیت از کجا نشات گرفته بود که بخش قابل توجهی از اهالی فوتبال این جمله را تکرار می‌کردند و اعتقاد داشتند استقلال برابر الهلال شکست خواهد خورد و شانس اندکی برای صعود به مرحله بعد دارد؟آبی‌های ایران که فصل بیستم لیگ‌برتر را با حاشیه‌ها و نوسان زیادی به پایان بردند امیدوار بودند پس از عبور از پرسپولیس در جام حذفی و رسیدن به فینال بتوانند عنوان قهرمانی را به خود اختصاص دهند اما شکست برابر فولاد رویای آنها را بر باد داد تا شرایط به همان سختی بماند که در پایان لیگ‌برتر باقی مانده بود.
اختلاف مددی و مجیدی و لطمه به استقلال
مدیرعامل و سرمربی استقلال در طول فصل بیستم لیگ‌برتر رابطه خوبی با هم نداشتند و فرهاد مجیدی بارها از نحوه مدیریت احمد مددی انتقاد کرد. اختلاف نظر این دو آنقدر طول کشید و آنقدر عمیق شد که هر هواداری به آن پی برد و بزرگترین لطمه را به آبی پوشان زد. این کار تا جایی پیش رفت که مجیدی بدون توجه به باشگاه از طریق دوستانش پاداش‌های دندان گیر به خاطر بردها به بازیکنانش پرداخت کرد.
آشتی به خاطر نقل و انتقالات یا...
مدیرعامل و سرمربی استقلال اما در طول فصل نقل و انتقالات رفتاری کاملا برعکس گذشته داشتند. این دو دور یک میز می‌نشستند و با بازیکنان جدید و آنهایی که قرارداد داشتند برای تمدید صحبت می‌کردند. حتی مددی و مجیدی برای نهایی کردن کار مهدی قایدی راهی امارات شدند و هر چند انتقال او را در ابتدا تکذیب کردند اما وقتی فیلم حضور مهاجم آبی‌ها در تمرین الاهلی منتشر شد ناچار به تایید شدند. با «دوست» شدن مددی و مجیدی این پرسش مطرح شد که دلیل این اتفاق فصل نقل و انتقالات و جذب بازیکنان است یا انتقال قایدی به امارات؟
تدبیر مجیدی برای دیدار با الهلال
سرمربی استقلال برای این که بتواند کمبودهای فنی تیمش را برطرف کند چند روز مانده به بازی با الهلال آبی‌ها را به امارات برد تا در فضایی آرام تمرینات خود را دنبال کنند. با وجود این که برخی بازیکنان تازه به جمع تیم اضافه شده بودند و هماهنگی کافی با سایرین نداشتنند اما در اردوی امارات به شرایط بهتری رسیدند. این بهترین تدبیر فرهاد مجیدی برای نزدیک کردن بازیکنان قدیم و جدید استقلال بهم بود.
ضربه‌ای که استقلال از خودش خورد
آبی‌های ایران در حالی به مصاف الهلال رفتند که از نام و «ساز و برگ» حریف برای این دیدار ترسیده بودند. ترس از جذب بازیکنان چند میلیون دلاری و تیمی که با تبلیغات زیاد خودش را مدعی قهرمانی در آسیا معرفی کرد. شاید این پاسخ همان پرسشی باشد که استقلال را یک تیم بازنده می‌دانستند. اما وقتی سوت پایان بازی زده شد همه آنها متوجه شدند الهلال را بی جهت بزرگ کرده بودند و ترس را بی مورد به جان خودشان انداختند تا ضربه را از درون بخورند نه از حریف عربستانی.
تیم‌های عربی از فوتبال ایران می‌ترسند
هر چند هم که تیم‌های عربی بازیکنان بزرگ دنیا را به خدمت بگیرند و بخواهند در آسیایی آقایی کنند باز هم دلیل نمی‌شود که از فوتبال ایران نترسند. این اتفاق بارها ثابت شده و بازیکنان و مربیان رقیبان هم بر این نکته تاکید کرده اند که ایران یکی از قدرت‌های برتر آسیاست و بازی کردن با آنها بسیار سخت است.بررسی شرایط تیم‌های عربی که بازیکنان بزرگ دنیای فوتبال را هم جذب کردند نشان می‌دهد آنها در اکثر دیدارهایشان برابر تیم‌های ایران شکست خورده اند. السد قطر با ژاوی هرناندز اسپانیایی چند بار مغلوب تیم‌های ایرانی شد؟ الهلال و دیگر تیم‌های عربستانی و تیم‌های اماراتی چند بار؟با وجود این که باید تاکید کرد تجهیزات، تدارکات و امکانات همه این تیم‌ها حتی در برخی موارد بالاتر از استانداردهای دنیاست اما در داخل زمین فوتبال ایران برتر از آنهاست؛ اما آنچه باعث باخت و ناکامی ایرانی‌ها می‌شود، اثرات منفی ناشی از فکر کردن به همین تجهیزات و امکانات و بازیکنان میلیون یورویی است. این را استقلال در اکثر دقایق بازی با الهلال ثابت کرد و نشان داد اگر از خودش لطمه و ضربه نمی‌خورد، الهلال نمی‌توانست نماینده ایران را شکست دهد. بعد از شکست استقلال برابر الهلال اکثر هواداران و پیشکسوتان استقلال در اظهار نظرها و پیام هایشان تاکید کردند که این تیم مشکل مدیریتی دارد و حمید سجادی باید فکری به حال مدیریت استقلال کند و یک مدیر قدرتمند را به جای احمد مددی انتخاب کند.
چرا عده‌ای معتقدند که احمد مددی باید برود؟
مددی در طول حضورش در استقلال توانسته بخشی از بدهی‌های این باشگاه را بدهد، قرارداد تعدادی از بازیکنان را با کمک فرهاد مجیدی تمدید کرد، منابع مالی پرداخت مطالبات بازیکنان را فراهم کرد و تیم تحت مدیریت او فینالیست جام حذفی شد و در لیگ هم به عنوان سوم رسید. با این حال نظر اکثریت این است که او باید برود.
مدیرعامل به چه مواردی متهم است؟
مددی متهم است که در فصل نقل و انتقالات نتوانسته قرارداد چند بازیکن تاثیرگذار را مدیریت کند تا آبی‌ها بدون این بازیکنان به مصاف الهلال بروند و بازنده شوند. مسعود ریگی و فرشید اسماعیلی از جمله مهمترین آنهاست. مدیرعامل استقلال متهم است که در انتقال مهدی قایدی به الاهلی امارات صداقت و شفافیت لازم را با هواداران و کادر فنی نداشته و با وجود این که در جریان انتقال این بازیکن بوده اما آنها را انکار کرده است! احمد مددی متهم است که رابطه خوبی با کادر فنی نداشته و نتوانسته شرایط و آرامش لازم برای تمرکز روی مسائل فنی را برای فرهاد مجیدی فراهم کند تا سرمربی آبی‌ها خودش وارد عمل شده و مشکلات تیم را حل کند. مددی اما همه این اتهامات را رد می‌کند و از زبان معاونش می‌گوید که همه چیز درست انجام شده است.
مجیدی هم در شکست مقصر است
همین تناقض‌ها و اختلاف نظرهایی که در این موارد وجود دارد عاملی شده است که همه بگویند مددی باید برود و سجادی باید یک مدیر قوی برای استقلال انتخاب کند تا فصل آینده اتفاقات تلخ فصل قبل تکرار نشود و آبی‌های تهران به آرامش برسند. شکست برابر الهلال این خواسته را تشدید کرد اما همه تقصیرهای شکست گردن مددی نیست و فرهاد مجیدی هم به اندازه‌ای که نتوانست تیمش را از نظر روانی برای نترسیدن از الهلال آماده کند مقصر است.
عاقبت آبی‌ها قهرمانی نیست!
در همین حال پیشکسوت آبی پوشان گفت: باختی که این تیم مقابل الهلال پذیرا شد در امارات نبود بلکه ماه‌ها قبل در تهران رقم خورده بود. محمد نوری در این خصوص گفت: متداول‌ترین کار پس از شکست این بود که مدیرعامل باشگاه در برنامه تلویزیونی از هواداران که قلب شان جریحه دار شده بود عذرخواهی کند. اما ایشان حتی این کار را هم نکردند و به جای عذر خواهی مدیرعامل شاهد توجیهات معاون ایشان بودیم.عوض پیشین کمیته فنی آبی پوشان تصریح کرد: این شکست دلایل متعددی داشت که مسائل فنی کمترین نقش را در آن داشت. ما در واقع دوشنبه شب و در دبی از الهلال شکست نخوردیم. ما درست پس از اتمام فصل گذشته و در تهران به این تیم عربستانی باختیم و تردید نداشته باشید که شکست مقابل عربستان تازه آغاز فصلی پر فراز و نشیب برای ما است که انتهای آن هم به قطعاً به قهرمانی ختم نخواهد شد.وی بیان داشت: همانطور که از شواهد و قرائن به خوبی می‌شد این شکست را پیش بینی کرد، همانطور هم می‌شود از همین امروز پیش بینی کرد که عاقبت این استقلال در لیگ‌برتر قهرمانی نیست.نوری تاکید کرد: فوتبال کاملاً علم و منطق دارد و قوانین آن مثل ریاضیات است. همانطور که در ریاضی ۲ ضربدر ۲ می‌شود ۴، در فوتبال هم جمع صداقت، علم، تخصص، تعهد در بحث مدیریت بعلاوه بودجه کافی و اراده برای هزینه کردن این بودجه و البته داشتن تیمی کامل، پر مهره، کادر فنی کامل و باتجربه و خیلی عوامل دیگر می‌شود قهرمانی.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۴۰۰/۶/۲۴ -  شماره 4987
جستجو
جستجو
بالای صفحه