عناوین این صفحه
کد خبر: ۱۲۳۹۵۷

واكسن ایرانی از وعده تا واقعیت

رویا خسروی

واکسن‌های کرونا در كشور یکی پس از دیگری رونمایی می‌‍شوند، از بركت گرفته تا نورا و چندین و چند نام دیگر  اما نه از واکسیناسیون سراسری خبری هست و نه از واردات واکسن کرونا به میزان لازم. این در حالی است كه از ماه‌های پیش وعده تولید واكسن ایرانی آن هم از نوع بی‌خطر و بدون عوارض از جانب مسئولان وزارت بهداشت دائما در حال تكرار بود، حالا و پس از گذشت چندین ماه نه خبری از تولید انبوه واكسن هست و نه تكلیف مردم در این زمینه هنوز روشن شده است.
درحالی که جمعیت بسیار کمی از مردم کشور واکسن زده‌اند و آمار قربانیان بر اثر ابتلا به  کرونا همچنان  بالاست و شاهد موج‌های جدیدی در كشور هستیم بسیاری از کشور‌های جهان واکسیناسیون عمومی را انجام داده‌اند و در حال واکسینه کردن جمعیت بالای بیست سال خود هستند و شهرها نیز به حالت عادی درآمده است؛ در ایران اما به گفته مسئولین پیک پنجم کرونا وارد کشور شده است و بیش از ۲۵ استان نیز درگیر کرونای دلتا شده‌اند و شهر‌ها برای چندمین بار به رنگ قرمز درآمده‌اند؛ با این وجود اما همچنان خبری از واکسن‌ و واکسیناسیون در ایران نیست و آنچه هست دعوا و کنایه مسئولین است.
 به عقیده بسیاری از کارشناسان و با توجه به تجربه بسیاری از کشور‌هایی که از ویروس کرونا رها شده‌اند، تسریع در روند واکسیناسیون در قطع زنجیره انتقال بسیار اهمیت دارد. در ایران واردات واکسن به صورت قطره‌ای ادامه دارد و همزمان چند مرکز و نهاد اقدام به ساخت واکسن ایرانی کردند و تاکنون ۵ واکسن ایرانی تولید شده است؛ اما وعده‌های توخالی واکسیناسیون کماکان ادامه دارد واکسن‌های کووبرکت، کووپارس، واکسن سوبرانا، واکسن فخراواک و سیناژن از جمله واکسن‌هایی هستند که تاییدیه اخلاق گرفته و گفته می‌شود در مرحله تولید هستند.از سوی دیگر روزانه همچنان بیش از ۱۰۰ نفر جان خود را بر اثر ابتلا به کرونا از دست می‌دهند و تست چند هزار نفر نیز مثبت می‌شود، ولی مسئولان نه تنها پاسخگوی وضعیت موجود نیستند، بلکه منتقدان به نحوه واکسیناسیون را هم پفیوز می‌خوانند. برخی در شبکه‌های اجتماعی هشتگ #واکسن_بخرید را زدند، اما این هم راه به جایی نبرد و مردم خسته از مرگ‌و میرها و ناکامی وعده‌ها به مرز‌های ارمنستان هجوم برده‌اند تا بتوانند واکسن بزنند.در این گزارش و در جدولی، به وعده‌های توخالی مسئولین در خصوص واردات، تولید و تزریق واکسن اشاره کرده‌ایم. وعده‌هایی که با توجه به وضعیت فعلی واکسیناسیون، نشان می‌دهد که این وعده‌ها صرفا وعده‌های سرخرمن بوده است.باید از مسئولان پرسید،  تاکی می خواهید سیاست‌های شکست خورده‌ مبارزه با کرونا را همچنان ادامه دهید؟ تاکی می خواهید با آمار دوز اول و دوز دوم واکسن بازی کنید؟ آن هم در حالی كه با این شرایط دلتایی،‌ شاید دوز سوم هم در راه باشد!

 

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۴۰۰/۴/۲۷ -  شماره 4950
جستجو
جستجو
بالای صفحه