عناوین این صفحه
کد خبر: ۱۲۳۹۵۶
جوان شادگانی در اعتراض به بی‌آبی کشته شد؛

تظاهرات در اعتراض به بی‌آبی

گروه دیار کارون: سرپرست فرمانداری شادگان از کشته شدن یک جوان ۲۶ ساله در جریان اعتراض‌های جمعه شب به بی‌آبی در این شهرستانِ استان خوزستان خبر داد.

خبرگزاری جمهوری اسلامی(ایرنا) روز شنبه به نقل از امید صبری‌پور، سرپرست فرمانداری شادگان از تجمع (جمعه شب) مردم شادگان در اعتراض به وضعیت تنش آبی خبر داد. صبری‌پور، کشته شدن یک جوان شادگانی را در جریان این تجمع تایید کرده ولی مدعی شده که افرادِ به تعبیر او «فرصت‌طلب و اغتشاشگر» این جوان را به ضرب گلوله از پای درآورده‌اند. با وجود این که در شبکه‌های اجتماعی روایت‌های دیگری از کشته شدن جوان شادگانی منتشر شده، سرپرست فرمانداری شادگان توضیح داده است: «در جریان این تجمع، افرادی اغتشاشگر به قصد تحریک مردم اقدام به تیراندازی هوایی کرده که متاسفانه یکی از این تیرها به فردی که در صحنه حضور داشت اصابت و منجر به فوت وی شد.  شناسایی افراد مسبب این حادثه در دستور کار نیروهای انتظامی و امنیتی قرار گرفته است.»  این در حالی است پیشتر قاسم سلیمانی دشتکی، استاندار خوزستان گفته بود: «برخی به دنبال تحریک مردم هستند و تصاویری جعلی از اعتراضات مردم در فضای مجازی منتشر می‌کنند.» شهرستان شادگان در ۷۰ کیلومتری جنوب اهواز واقع شده است. بر اساس گزارش‌ها، معترضان به آبی طی دو روز گذشته در شهرهای حمیدیه، شادگان، سوسنگرد، ماهشهر و منطقه زرگان، دشت آزادگان، کوت عبدالله و قلعه کنعان شهر اهواز دست به برپایی تجمع اعتراضی زدنده‌اند که برخی از این تجمع‌ها با دخالت و برخورد نیروهای امنیتی مواجه شده است. بر اساس گزارش‌های منتشره در شبکه‌های اجتماعی، تظاهرات اعتراضی به کم آبی در شهرهای استان خوزستان در جمعه ۲۵ تیرماه برای دومین روز متوالی ادامه یافت.  در برخی از ویدئوهای منتشر شده از اعتراضات جمعه، شهروندانی که این ویدئوها را ضبط کرده‌اند، به اظهارات استاندار خوزستان واکنش نشان داده و می‌گویند چه کسی دروغ می‌گوید. تصاویری از اعتراضات شهروندان سوسنگرد در شبکه های اجتماعی منتشر شده است که در آن معترضان شعارهایی مانند «آب، آب، شط تشنه است» و «من تشنه‌ام» سر دادند. در همین زمینه، تصاویر ویدئویی از مسدود کردن جاده اهواز به اندیمشک در نزدیکی شهر عبدالخان در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است. در برخی از این ویدئوها صدای تیراندازی شنیده می‌شود. در برخی مناطق حاشیه‌ای اهواز نیز صدها نفر دست به تظاهرات زده‌اند و تصاویری از درگیری بین نیروهای امنیتی و معترضان در این شهر منتشر شده است. براساس گزارش‌های و ویدئوهای منتشره در شبکه‌های اجتماعی پنجشنبه در دست‌کم «۱۱ شهر» در استان خوزستان تجمعات شهروندان در اعتراض به بحران آب برگزار شد. در این اعتراضات شهروندان شعارهایی مانند «رودخانه تشنه است آبش را می‌خواهد» ، «به نام دین ما را غارت کردند» و «جان و خون‌مان فدای کارون» سر می‌دادند. استان خوزستان امسال یکی از گرمترین تابستان‌های خود را سپری می‌کند و طی هفته‌های اخیر افزایش دما در این استان چند بار باعث شد اداره های دولتی در ۱۸ شهر خوزستان تعطیل شوند. طی هفته‌های اخیر تجمع‌های اعتراضی علیه قطع برق و همچنین کم آبی در نقاط مختلف ایران صورت گرفته است.
نشست ستاد بحران استان برای بررسی «تنش آبی»
در همین حال، نشست ستاد مدیریت بحران استان خوزستان برای برون رفت استان از مشکلات ناشی از خشکسالی و تنش آبی عصر جمعه برگزار شد. استاندار خوزستان در این زمینه گفته است، قرار است در کمیته‌ای با مسئولیت ستاد مدیریت بحران با همکاری رئیس مجمع نمایندگان خوزستان، نماینده رئیس مجلس و مدیران مربوطه، تا هفته آینده طرح جامعی آماده شود تا در جلسه سران سه قوه بررسی شود.قاسم سلیمانی‌دشتکی گفت: پیشنهاد دادیم از استان‌های بالادست آب بیشتری رها‌سازی شود تا آب پشت سدهای خوزستان نیز بیشتر شود. وی با این حال کشت شلتوک در استان خوزستان را «معادل نابودی تالاب، نابودی دام سنگین و مشکلات آب شرب» دانست. 
دریچه‌های انتقال آب خوزستان حتی موقتا، بسته شوند
نماینده خوزستان در مجلس خبرگان رهبری با اشاره به انتقال آب استان در شرایط کم آبی کنونی، خواستار بسته شدن برخی از دریچه‌های انتقال آب ولو به صورت موقت شد.آیت‌الله محسن حیدری  اظهار کرد: علت اصلی بحران فعلی بی‌آبی خوزستان، تنها به خشکسالی بر نمی‌گردد.عمده این وضعیت به انتقال آب از سرچشمه‌های خوزستان به فلات مرکزی و احداث سدهای فراوان در مناطق بالادستی کرخه است.این دو عامل موجب شده است که آب خوزستان به کمترین حد ممکن برسد به گونه‌ای که اکنون مدیریت آب خوزستان نمی‌تواند برای آب شرب مردم برنامه‌ریزی کند. باید میزانی از آب از سدهای بالادستی رها شود تا مدیریت استان خوزستان آبی در اختیار داشته باشد تا بتواند شرایط را اداره کند. باید برخی از دریچه‌های انتقال آب نیز ولو به صورت موقت بسته شوند تا کارون و دز، حالی پیدا کنند.
خوزستان دارد از بین می‌رود
 رئیس مجمع نمایندگان خوزستان و نماینده ایذه  هم با اشاره به این که «پروژه‌های انتقال آب از سرچشمه های کارون باید متوقف شود» گفت: خشکسالی یک طرف قضیه خوزستان است انتقال آب درواقع موجب شد این استان به این وضع  دچار شود.  عبدالله ایزدپناه، گفت: ارائه گزارش‌های غلط برای مهمانانی که از بالادست به خوزستان می‌آیند، خوزستان را گلستان جلوه می‌دهد. خوزستان تاوان بی‌تدبیری و تصمیمات اشتباه را پس می‌دهد و باید جلوی این بی‌تدبیری را بگیریم زیرا خوزستان در حال نابودی و از بین رفتن است. امنیت خوزستان به دلیل خطاهای انسانی و تصمیمات نابجا به مخاطره افتاده است.
وعده تازه؛ هورالعظیم جان می‌گیرد!
معاون مطالعات جامع منابع آب سازمان آب و برق خوزستان گفت: به دنبال مشکلات ایجادشده در بخش‌های پایین‌دستی رودخانه کرخه در زمینه تامین منابع آب جهت مصارف شرب، نیاز آبی احشام و نیز حقابه تالاب هورالعظیم برنامه رهاسازی موجی از سد مخزنی کرخه در دستور کار قرار گرفت.  علی شهبازی افزود: این برنامه از تاریخ ۲۳ تیرماه به اجرا گذاشته شده و بر این اساس خروجی سد کرخه به ۱۳۰ مترمکعب در ثانیه افزایش یافت که تقریبا دو برابر برنامه مدیریت تنش خشکسالی استان است.
درخواست از شورای عالی امنیت ملی
در همین حال خبرگزاری فارس خبر داده که نماینده خوزستان در مجلس خبرگان رهبری از شورای عالی امنیت ملی درخواست کرد به مسئله کم آبی در خوزستان ورود کند. آیت الله فرحانی گفت: «علیرغم رهاسازی آب از سدکرخه بدلیل خشکی کامل رودخانه در مناطق پایین دست خصوصا محدوده شهرهای بستان و رفیع، هنوز بستر کرخه نور و نیسان آبگیری نشده است.با آقای سعید جلیلی در شورای عالی امنیت ملی، تماس گرفته تمامی مطالبات مردم خوزستان در حوزه منابع آبی خصوصا شرایط نگران کننده پایین دست کرخه را به ایشان منعکس کردم و خواهان چاره جویی فوری شدم.»
نه لرستان آب دارد و نه خوزستان!
در همین حال،‌ مهرداد ویس کرمی نماینده مردم خرم آباد و عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در صفحه شخصی خودر در توییتر نوشت:«۱. مافیای آب در بیست سال گذشته به آب شرب لرستان هم رحم نکرد و با عدم سدسازی، سالیانه ۱۲ میلیارد متر مکعب آب را برای شستشو و آبیاری شوره زارهای پایین دست انتقال داد. ۲. نتیجه ظلم تاریخی؛ نه لرستان آب دارد و نه خوزستان! ‏هنوز این سناریو درحال تکرار است!»

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۴۰۰/۴/۲۷ -  شماره 4950
جستجو
جستجو
بالای صفحه