عناوین این صفحه
بهارنیوز
کد خبر: ۱۱۷۱۰۶
شادی معترضان عراقی از استعفای نخست‌وزیر؛ کنسولگری ایران در نجف به آتش کشیده شد

عبدالمهدی: برای ممانعت از ریختن خون استعفامی دهم

گروه بين‌الملل: عادل عبدالمهدی، نخست‌وزیر عراق اعلام کرد که نامه‌ای رسمی را درباره استعفایش به پارلمان ارائه می‌دهد.

در پی اعتراضات و ناآرامی‌های شدید در عراق و واکنش‌های بسیار نسبت به برخوردهای خونین صورت گرفته با معترضان و پیام  مرجعیت عراق، عادل عبدالمهدی گفت:  نامه‌ای رسمی را درباره استعفایش به پارلمان تقدیم می‌کند.
عبدالمهدی در بیانیه خود اعلام کرده است: به خطبه مرجعیت عالی دینی با توجه بسیار گوش دادم که در آن ذکر کرده‌اند  با توجه به شرایط دشواری که کشور شاهد آن است و آن ناتوانی آشکاری که در تعامل گروه‌های ذی‌ربط با تحولات دو ماه اخیر و ناتوانی در تضمین حقوق و ممانعت از ریختن خون‌ها نمود پیدا کرده است، از پارلمان که دولت از آن شکل گرفته است، خواسته می‌شود تا در گزینه‌های خود در این خصوص تجدید نظر کرده و بر اساس منافع عراق رفتار کند،  برای پاسخ به این دعوت و تسهیل و تسریع در انجام آن در سریع‌ترین زمان ممکن، نامه‌ای رسمی را درباره درخواست استعفایم از ریاست دولت کنونی به پارلمان محترم عراق ارائه خواهم داد تا پارلمان بتواند در گزینه‌های خود بازنگری کند. عبدالمهدی افزوده است: شایان ذکر است که همگان می‌دانند که بنده در گذشته این گزینه را علنا و یادداشت‌های رسمی در راستای تحقق منافع ملت و کشور مطرح کرده بودم. خداوند عراق، مردمش و مرجعیت آن را چراغ راهی برای همگی ما است حفظ کند. در همین حال ابوجهاد الهاشمی، مدیر دفتر نخست وزیر عراق هم استعفای خود را اعلام کرد. پس از سپری کردن پنج شنبه‌ای خونین در عراق بویژه در شهرهای بغداد و ناصریه، معترضان عراقی بار دیگر  روز گذشته در شهرهای مختلف از جمله بغداد، نجف، دیوانیه، ناصریه و حله به خیابان‌ها آمدند. آنها همزمان با تشییع اجساد شماری از جان باختگان این اعتراضات، سرکوب شدید معترضان توسط نیروهای دولتی را محکوم و تهدید کردند که در صورت ادامه رفتار خشونت‌آمیز نیروهای حکومتی، کشور را به آشوب خواهند کشاند. معترضان تاکید کردند که تا «سقوط رژیم» و تغییر کامل طبقه سیاسی حاکم که به فساد و سرکوب معترضان متهم است، دست از اعتراض برنمی‌دارند.  تنها در جریان اعترضات روز پنج‌شنبه ۲۸ نوامبر، دست‌کم ۴۶ نفر در جریان درگیری‌های شهر ناصریه در جنوب عراق کشته شدند.  بنا بر اعلام منابع بیمارستانی ناصریه، این درگیری‌ها نزدیک به هزار زخمی نیز برجای گذاشته است و بسیاری از کشته شدگان این روز، به دلیل شدت جراحات در بیمارستان‌ها جان باخته‌اند. سرکوب اعتراضات روز پنج‌شنبه بویژه پس از آن شدت گرفت که مردانی با لباس شخصی به معترضان حمله کرده و مرگ شمار قابل توجهی از آنها را باعث شدند. روز جمعه نیز تا زمان تهیه این خبر دست‌کم سه نفر بار دیگر در جریان اعتراضات شهر ناصریه کشته شدند.
شادی معترضان عراقی از استعفای نخست‌وزیر
معترضان عراقی بعد از اعلام استعفای عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق در میدان التحریر بغداد (محل اصلی اعتراضات) به شادی و پایکوبی پرداخته‌اند. از شهر ناصریه عراق هم خبر می‌رسد. که پس از سرکوب شدید مردم معترض در روز پنجشنبه که طی آن ۴۵ معترض کشته شدند، عشایر و مردم دست به سلاح برده و این شهر عملا از کنترل نیروهای دولتی خارج شده است.
آمار کشته‌های اعتراضات عراق از ۴۱۱ نفر  گذشت
رویترز به نقل از منابع امنیتی و پزشکی گزارش داد که آمار کشته‌شدگان از آغاز اعتراضات در عراق از ۴۱۱ تن گذشته است. به گزارش رویترز، منابع پزشکی تصریح کردند که افرادی پس از جراحت‌های شدیدی که به دلیل درگیری‌های روز گذشته با نیروهای امنیتی در شهر الناصریه برداشته بودند، جان باختند که بدین ترتیب، آمار کلی کشته شدگان از یکم اکتبر به دست کم ۴۱۱ تن افزایش می‌یابد. خبرنگار روسیا الیوم نیز گزارش داد که درگیری‌هایی طی روز گذشته  (جمعه) میان تظاهرکنندگان و پلیس محلی در خیابان بغداد در مرکز شهر ناصریه به وقوع پیوست و اخباری از زخمی شدن افرادی در پی این درگیری‌ها در دست است.
کنسولگری ایران در نجف به آتش کشیده شد
معترضان با هجوم به کنسو‌لگری ایران در نجف، این ساختمان را به آتش کشیدند. کارکنان کنسولگری هنگام حادثه در این ساختمان حضور نداشتند و ساعاتی پیش از حادثه آنجا را تخلیه کرده بودند.حمله به کنسولگری ایران در نجف یکی از سخت‌ترین حملات به منافع ایران در عراق از دو ماه قبل تاکنون محسوب می‌شود، اگرچه کارکنان ایرانی کنسولگری در جریان این رخداد صدمه ندیدند و توانستند که از در پشتی بگریزند.اعتراضات به نفوذ ایران در عراق موضوع جدیدی نیست و طی هفته‌های گذشته در شعارهای عراقی‌ها بازتاب گسترده‌ای داشته و اخیرا کنسولگری ایران در کربلا نیز مورد حمله معترضان قرار گرفت. در جریان حمله  معترضان در عراق به کنسولگری جمهوری اسلامی در شهر نجف، حداقل ۲۴ نفر به ضرب گلوله نیروهای امنیتی کشته شده‌اند. معترضان عراقی می‌گویند مقامات عراق برای دفاع از ایران، حتی به سوی مردم خود نیز شلیک می‌کنند. اعتراضات به نفوذ ایران در عراق موضوع جدیدی نیست و طی هفته‌های گذشته در شعارهای عراقی‌ها بازتاب گسترده‌ای داشته و اخیرا کنسولگری ایران در کربلا نیز مورد حمله معترضان قرار گرفت.

 

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۳۹۸/۹/۹ -  شماره 4559
جستجو
جستجو
بالای صفحه