عناوین این صفحه
بهارنیوز
کد خبر: ۱۱۶۷۶۳
روحانی در مراسم رژه نیروهای مسلح: نیروهای خارجی خلیج فارس را ترک کنند

آماده‌ایم از خطاهای همسایگان در منطقه بگذریم

گروه سياسي: رئیس جمهور با بیان اینکه ما به همسایگان خود اعلام می‌کنیم دست دوستی به سوی آنها دراز کرده و آماده‌ایم از خطاهای گذشته آنها در منطقه بگذریم، از نیروهای خارجی خواست که منطقه خلیج فارس را ترک کنند.

حجت‌الاسلام  حسن روحانی  در مراسم رژه نیروهای مسلح که به مناسبت ۳۱ شهریور سالروز آغاز دفاع مقدس، در جوار حرم بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران برگزار شد با اشاره به فرا رسیدن سی و یکمین سالروز آغاز جنگ تحمیلی خاطر نشان کرد:‌ امروز ۳۹ سال از تجاوز عفلقیان به سرزمین پاک ایران می‌گذرد  و امروز زمانی است که باید یکبار دیگر فراز و نشیب دهه اول انقلاب را بازخوانی کنیم. وی با بیان این که انقلاب اسلامی ایران انقلابی برای استقلال و آزادی مردم  و همچنین تحقق حکومت مردم  و اسلامی بود ادامه داد: انقلاب اسلامی مسیر خود را یافته و به پیروزی رسیده بود و می‌توانست خیر و نعمتی برای کل منطقه و جهان استضعاف باشد. اما دشمنان   این انقلاب از همان روز نخست رو به ملت و  اراده ملت تلاش مذبوحانه خود را آغاز کردند.
رئیس جمهور اظهار کرد:‌ دشمنان انقلاب اسلامی تلاش‌های خود را از ایجاد ناامنی‌ها ، توطئه برای تجزیه کشور و ترورها آغاز کردند. آنها رو به ترور بزرگانی همچون شهید علامه مطهری آوردند، کسی که تشکل اعتدال اسلامی را برای نسل جوان ما تبیین کرد و همچنین مدیران و بزرگانی چون آیت‌اله بهشتی،  رجایی و باهنر  و دیگر عزیزان  و آنها را به شهادت رساندند.  دشمنان به ترور بزرگان انقلاب اکتفا نکردند  بلکه اقدام به طر احی‌هایی کردند تا زیر بناهای قدرت نظامی  ما را متزلزل کنند. نخستین توطئه دشمنان برای  تزلزل قدرت دفاعی جمهوری اسلامی ایران ، طرح  انحلال ارتش بود که توسط مزدوران راست و چپ طراحی و تبلیغ شده بود . از طرفی دیگر آنها تلاش می‌کردند با کلمه حق، باطلی را دنبال  کنند و آن این که به نام شورا می‌خواستند اساس نظم فرماندهی را بر  هم بزنند.
وی با اشاره به تصمیمات راهبردی بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران برای حفظ نظم نیروهای مسلح گفت: اولین فرمان امام بزرگوار به مردم ایستادگی و مقابله باهمه توطئه‌گران بود.وی ادامه داد: جنگ در کنار خسارات بی‌شمار ارزش‌های فراوانی به همراه داشت و به تعبیر رهبری جنگ برای ما گنج آورد. همان مقاومت هشت ساله بود که موجب شد امروز دشمنان برای تجاوز به سرزمین ما به تردید افتاده و موجب پشیمانی آنها شده است و جرات تصمیم‌گیری در برابر نیروهای مسلح و ملت بزرگ ایران را نداشته و نخواهند داشت.روحانی با بیان‌ این‌که دشمن به جای جنگ نظامی به تدبیر خود جنگ اقتصادی و تعبیر صحیح تروریزم اقتصادی را آغاز کرده است، تاکید کرد: ملت با ایستادگی، هوشیاری و اتحاد و جهاد در میدان اقتصادی از این تنگه سخت هم عبور می‌کند. همه کارآفرینان، سرمایه‌ گذاران، کارگران،  شرکت‌های دانش بنیان و مبتکران سردار و سرباز خط مقدم جنگ در برابر دشمن هستند. ما می‌توانیم با ایستادگی و اتحاد از این مسیر سخت عبور کرده و دشمن را وادار کنیم که در مقابل ما سرفرود آورد. رئیس جمهور تاکید کرد: ما اهل ذلت و تسلیم نبوده، بلکه مرد مقاومت و ایستادگی هستیم. ما اهل تجاوز به مرزهای دیگران نیستیم و اجازه نمی‌دهیم دیگران به مرزهای ما تجاوز کنند. بی‌تردید هدف اول این جنگ اقتصادی نابودی انقلاب اسلامی است، اما این ملت امتحان خود را در برابر عفلقیان و حزب بعث ثابت کرد و امروز نیز این توان را دارد که در برابر دشمنان ایستادگی کند.
روحانی همچنین با بیان این‌که نقش دشمن در منطقه امنیت‌زدا بوده و دشمن امنیت افغانستان، عراق، سوریه و خلیج فارس را از بین برده است، گفت: هرجا نیروهای مسلح ما حضور پیدا کردند نقش امنیت‌زا داشتند و برای کشورهای منطقه از جمله عراق، سوریه، فلسطین و لبنان امنیت به ارمغان آوردند و تروریست‌های وحشی را ریشه‌کن کردند این فرق ما با دشمن است.وی ادامه داد: ما امنیت، برادری و همبستگی برای مردم منطقه به ارمغان آوردیم و آمریکا نیز همواره موجب ایجاد ناامنی بوده و منابع کشورهای منطقه را تاراج می‌کند. ما به همسایگان خود اعلام می‌کنیم دست رفاقت، دوستی و برادری به سوی آنها دراز کرده و آماده‌ایم از خطاهای گذشته آنها در منطقه بگذریم، چرا که امروز دشمنان اسلام یعنی آمریکا و صهیونیست می‌خواهند از شکاف و اختلاف بین ما سوء‌استفاده کنند. منطق ما منطق خلیج فارسی است که امنیت آن درون‌زا باشد. امنیت خلیج فارس، دریای عمان و تنگه هرمز درون‌زاست و نیروهای خارجی در این منطقه می‌توانند ناامنی و مشکل ایجاد کنند.وی در ادامه گفت: امسال در سازمان ملل با شعار «ائتلاف امید و هرمز، صلح برای منطقه» حضور می‌یابیم. طرحی را در سازمان ملل پیش‌روی جهانیان قرار می‌دهیم که ایران با همکاری کشورهای منطقه امنیت منطقه، خلیج فارس، دریای عمان و تنگه هرمز را تامین می‌کند و اعلام می‌کنیم حضور نیروهای خارجی برای آبراه‌های جهانی، منطقه، امنیت کشتیرانی و نفت مشکل‌زا و خطرآفرین است. مسیر و راه ما ایجاد وحدت و هماهنگی با کشورهای منطقه است.

 

 

لاریجانی: اجازه بازی با خلیج‌فارس را نمی‌دهیم
رئیس مجلس گفت: دفاع از ملت مسلمان و شجاع فلسطین یکی از آرمان‌های انقلاب اسلامی بود و هست و امروز ایران اسلامی تنها کشوری است که با صدای بلند از ملت عرب مسلمان فلسطین دفاع می‌کند.
علی لاریجانی  اظهار داشت: امروز آغاز هفته دفاع مقدس است، در چنین روزی صدام در شرایط آغاز انقلاب اسلامی به ایران حمله کرد، در شرایطی که ملت ایران پس از ۵۰ سال از دیکتاتوری پهلوی، تار و پود دست‌نشانده‌های آمریکا را از بین برد.وی افزود:امنیت تنگه هرمز با امنیت سایر آبراه‌های جهان یک جا معنا پیدا می‌کند. نیروهای مسلح ایران اجازه بازی با خلیج فارس برای ماجرا جویی را نمی‌دهند. از نظر ایران این کار شروع عملیاتی در جهت از بین بردن امنیت منطقه تلقی می‌شود. نیروهای مسلح زبده ایران که در دفاع مقدس اعلام کردند هزار بار مرگ با عزت را بر زندگی ذلت بار ترجیح می‌دهند، در قلب مردم قرار دارند.وی خطاب به جریان‌های سیاسی گفت: جریان‌های سیاسی بدانند حفظ وحدت در داخل و توجه به اصول وظیفه‌ ملی و اسلامی است. برای حفظ وحدت باید از تنش اجتناب کرد و رهنمودهای رهبر معظم انقلاب باید سرلوحه کار همه جریان‌های سیاسی برای عبور از مشکلات امروز کشور قرار گیرد.

 

 

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۳۹۸/۷/۱ -  شماره 4515
جستجو
جستجو
بالای صفحه