عناوین این صفحه
بهارنیوز
کد خبر: ۱۱۶۷۵۵

هزینه مدرسه رفتن چقدر تمام می‌شود؟

گزارش‌های میدانی از بازار لوازم‌التحریر و سایر وسایل مورد نیاز دانش‌آموزان نشان می‌دهد که برای فرستادن یک دانش‌آموز دبستانی به مدرسه می‌توانید به طور میانگین ۲۶۹ هزار تومان هزینه کنید.

در آستانه بازگشایی مدارس نگاهی داشتیم به قیمت انواع ابزار و لوازم مورد نیاز دانش‌آموزان، از جمله کوله‌پشتی، لوازم‌التحریر و روپوش مدرسه. گزارش‌های میدانی در آستانه بازگشایی مدارس نشان می‌دهد که دانش‌آموزان می‌توانند برای تهیه کوله‌پشتی ایرانی ۱۲۰ تا ۲۸۰ هزار تومان و کوله‌پشتی خارجی ۳۰۰ هزار تومان تا دو میلیون تومان هزینه کنند. همچنین برای خرید و پر کردن یک جامدادی (شامل مداد مشکی و قرمز، اتود، پاک‌کن،‌تراش، خودکار آبی و قرمز و خط‌کش) حداقل حدود ۱۷هزار تومان و حداکثر ۲۱۸ هزار تومان پول لازم است.
رئيس اتحادیه خیاطان هم قیمت روپوش مدرسه دخترانه و پسرانه که از پارچه مناسب در دوخت آن‌ها استفاده شده باشد را برای پایه ابتدایی، حدود ۱۳۲ و ۱۵۲ هزار تومان اعلام و اضافه کرده که قیمت روپوش دخترانه در مقطع راهنمایی ۱۳۵ و ۱۶۵ هزار تومان و در مقطع دبیرستان ۱۴۲ و ۱۷۵ هزار تومان، قیمتی منصفانه است. در این شرایط بررسی هزینه‌های یاد شده نشان می‌دهد که برای فرستادن یک دانش‌آموز دبستانی به مدرسه به طور میانگین ۲۶۹ هزار تومان باید هزینه کرد. حداکثر هزینه نیز در این بازار براساس برآوردهای یاد شده حدود دو میلیون و ۳۷۰ هزار تومان است.
گفتنی اینکه،‌ این هزینه‌ها در حالی محاسبه شده که به راحتی می‌توان حدس زد،  خانواده‌هایی با حقوق کارمندی که دو یا سه فرزند دانش‌آموز دارند و همیشه در این زمان از سال، با مشکل گرانی لوازم مدرسه و کمبود نقدینگی دست به گریبان بودند، امسال با تورم شدیدی که گریبان‌گیر ملزومات اساسی خانوارها شده و گرانی که به گواه آمار رسمی در برخی موارد حتی ۱۰۰ درصد را هم رد کرده است، مشکلات فراوانی برای تامین نیازهای حداقلی کودکان ونوجوانان خود برای مهر ماه و مدرسه رفتن خواهند داشت.

 

 

تحريم‌های جدید، عملا اعلام حمایت مالی بانک مرکزی از‌تروریسم است
 تحریم مجدد بانک مرکزی چه آثاری دارد؟

گروه اقتصادي:
روز جمعه وزارت دارایی آمریکا اعلام کرد :  چند نهاد بانکی ایران، از جمله بانک مرکزی ایران را تحریم کرده است.
علاوه بر بانک مرکزی ایران، صندوق توسعه ملی و شرکتی به نام اعتماد تجارت هم به فهرست تحريم‌ها اضافه شده‌اند. این تحريم‌ها دو روز پس از دستور دونالد‌ترامپ برای اقدامات تحریمی بیشتر علیه ایران اعلام شده‌اند.‌ترامپ در این باره گفت:‌ترجیح می‌دهد که به جای توسل به اقدام نظامی، از طریق تحريم‌ها روی ایران اثر بگذارد. او دستور تحریم بیشتر را چند روز پس از حمله به تاسیسات نفتی عربستان اعلام کرد. مقام‌های آمریکایی تاکید دارند که ایران را مسئول این حمله می‌دانند.
تحریم دوباره
تحریم بانک مرکزی ایران در حالی اعلام می‌شود که یک سال پیش، وقتی آمریکا تحريم‌های رفع‌شده در برجام را بازگرداند، بانک مرکزی ایران تحریم شد.
وزارت دارایی آمریکا گفته تحریم جدید علیه بانک مرکزی ایران به خاطر حمایت مالی آن از نیروی قدس سپاه و حزب اله لبنان وضع می‌شود.
استیو منوچین، وزیر دارایی آمریکا، ضمن اعلام تحريم‌ها،  بانک مرکزی و صندوق توسعه ملی ایران را متهم کرد که به جای تامین رفاه مردم ایران،  برای انتقال ذخایر ارزی به عوامل‌تروریستی ‌شان  متوسل شده‌اند.  در بیانیه وزارت دارایی به این اشاره شده که پیش از این ولی‌اله سیف، رئیس پیشین بانک مرکزی ایران و علی طرزعلی، معاون بین‌الملل وقت این نهاد تحریم شده‌اند. این بیانیه ضمن اشاره به چند مقامی که پیشتر تحریم‌ شده‌اند، اشاره نکرده است که تحريم‌های ثانویه آمریکا پیشتر شامل بانک مرکزی ایران شده است. وزارت دارایی آمریکا می‌گوید:  شرکت اعتماد تجارت پارس برای وزارت دفاع ایران نقل و انتقالات ارزی انجام می‌داده است.
بانک مرکزی ومدیران آن تاکنون چندین بار تحریم شده بودند ازرئيس کل سابق تا مدیران ارشدبین الملل بانک.
تحريم‌های قبلی بیشتردررابطه با تامین منابع مالی برنامه هسته‌ای ایران بود و با این تحريم‌ها درصددبودتا ارتباطات بین‌المللی بانک مرکزی وسیستم بانکی را محدودکند، تحريم‌های قبلی به نوعی تحريم‌های اولیه محسوب می شد تازمانی که قانون کاتسابه تصویب رسید.
قانون کاتسا اهدافی را دنبال می کردکه درارتباط باسپاه قدس بودند و هرآن کس که باسپاه قدس مراودات مالی داشت تحریم می‌شد چه خارجی وچه داخلی، به این معنا که درظاهرحتی موسسات مالی و بانك‌های داخل کشورهم مجاز به مراوده مالی با افرادوموسساتی نبودند که باسپاه قدس درارتباط بودند.
چه کسانی باسپاه قدس ارتباط داشتند؟
اول خودسپاه که قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا در راس آن بود و هزاران طرح وپروژه را درقالب سازندگی ازدولت گرفته وبه شرکت‌های خصوصی وپیمانکاری کوچکتر واگذارکرده بود.
پس تمام شرکت‌ها وموسسات خصوصی ودولتی که با قرارگاه سازندگی وسپاه کارمی‌کردند ومراودات مالی داشتند تحریم می‌شدند  وبانك‌هانیزمجازبه دادن تسهیلات وعملیات بانکی نبودند وحتی درمقطعی برخی بانك‌هابخشنامه داخلی کردند و شعب را از انجام عملیات بانکی با افرادتحریم شده حقیقی وحقوقی منع کردند، البته بعدها بانك‌ها این بخشنامه را انکار کردند.
ناگفته نماند بحث استانداردهای مالی وبانکی و FATF وCFTنیزدراین راستا دنبال می شدند وگفته می‌شود موضوع ادغام بانك‌های نظامی نیز در راستای بی‌اثرکردن این تحريم‌هابود.
تحریم هایی که انجام شد ذیل تحريم‌های مبارزه با‌تروریسم می‌باشد که آمریکا قبلا سپاه قدس وبعد سپاه پاسداران را در زمره گروه‌های‌تروریستی قرار داده بود. حال با این تحريم‌ها کلیه کسانی که مراوده با بانک مرکزی داشته باشند ازآنجاکه ذیل مبارزه باتروریسم تعریف شده جزوتحريم‌های ثانویه قرارمی‌گیرند و ورود  وخروج اتباع این شرکت‌ها به داخل آمریکا ممنوع ودرلیست سیاه SDN قرارمی‌گیرند، شرکت‌های خارجی که تحت هرعنوان باایران مراوده کنند از تجارت با آمریکا منع ودارایی‌های آنها مسدود می‌گردد. مهم‌تراینکه این تحریم ازآن دست ازتحريم‌ها می‌باشد که رئيس‌جمهور بعدی آمریکا هم نمی‌تواند به آسانی آنهارا بی اثر کند و جزوتحريم‌های ثانویه محسوب می‌گردد.
همان تحريم‌هایی که بعدازقراردادبرجام سیستم بانکی مارافلج کرد ونتوانستند ازمواهب برجام استفاده کنند چرا که فقط تحريم‌های هسته‌ای تعلیق شده بود نه کلیه تحريم‌ها.
تحلیل استاد اقتصاد از تبعات و آثار تحریم دوباره بانک‌ مرکزی با برچسب SDGT
استاد اقتصاد دانشگاه خوارزمی، تبعات و آثار تحریم دوباره بانک‌ مرکزی توسط آمریکا را اعلام کرد و گفت: در این اقدام جدید به نهاد ناظر بازار پول ایران برچسب SDGT زده شد. وحید شقاقی شهری به ایلنا گفت: بانک مرکزی در دور گذشته هم مورد تحریم قرار گرفته و برچسب SDN خورده بود. یعنی این تحريم‌ها به شهروندان آمریکا و بنگاه‌ها، اجازه مبادلات مالی و پولی را نمی‌داد بنابراین در دور گذشته عملا بانک مرکزی از چرخه دلاری آمریکا حذف شده بود.
وی افزود: اما درتحريم‌های جدید، عملا اعلام حمایت مالی بانک مرکزی از‌تروریسم است. به عبارت دیگر بانک مرکزی را در فهرست حامیان مالی‌تروریسم قرار می‌دهد و برچسب SDGT می‌خورد. وقتی کشوری در این فهرست قرار می‌گیرد مبادله هر شهروند یا شرکتی از کشور دیگر موجب می‌شود آن شهروند یا شرکت در لیست SDN قرار بگیرد. برای مثال اگر بانک عراقی مبادله پولی و مالی با بانک مرکزی ایران داشته باشد عملا از چرخه دلاری آمریکا حذف خواهد شد. این اقتصاددان در مورد تاثیرات اقتصادی این تحریم گفت: اینکه با این اقدام ارتباط بانک مرکزی ایران با سایر نهادهای مالی قطع شود امکان‌ناپذیر است و به نظر بنده این تحريم‌ها بیشتر جنبه سیاسی دارد تا اقتصادی از همین رو نمی‌تواند زیاد تاثیر اقتصادی داشته باشد. اما باید در نظر گرفت حذف بانک مرکزی از لیست SDGT حتی پس از رفتن‌ترامپ کمی سخت خواهد بود و رئیس‌جمهور بعدی باید اثبات کند که بانک مرکزی ایران حامی‌تروریسم نیست بنابراین این اقدام اخیر دولت آمریکا تنها خروجی و برونداد سیاسی دارد. وی افزود: البته نباید فراموش کرد بانک مرکزی ایران به صورت مستقیم با سایر بانك‌ها کار نمی‌کند و این سایر بانك‌های ایرانی هستند که در مبادلات حضور دارند. همچنین همان طور که در دور گذشته تحريم‌ها هیچ تاثیری بر اقتصاد ایران نداشت در این دور نیز این گونه خواهد بود. این تحریم جهانی نیست بلکه تحریم آمریکا است و آمریکا به دلیل خروج از توافق برجام چهره موجهی در اذهان بین‌المللی ندارد.
گفتنی است در سال‌های گذشته،‌ تحریم‌های اقتصادی و از جمله تحریم‌ نفتی تاثیرات گسترده‌ای بر اقتصاد ایران  گذاشته است . ارزیابی نهادهای مالی بین‌المللی حکایت از کاهش قابل ملاحظه آهنگ رشد اقتصادی ایران در سال جاری دارد. تورم و بیکاری نیز افزایش خواهند یافت.

 

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۳۹۸/۶/۳۱ -  شماره 4514
جستجو
جستجو
بالای صفحه