عناوین این صفحه
کد خبر: ۱۱۶۷۴۶

اندر حکایت قطع یارانه‌ها

گروه اقتصادی: یارانه را که همه می‌شناسیم، سالهاست با آن خو گرفته‌ایم، همان شندرغازی که از جیب خودمان خارج نموده وبا هزار منت بر سرمان می‌کوبند!

تازه اینکه در بدو شکل گیری اش آن را هدیه امام زمان تلقی کرده و می گفتند چون برکت دارد باعث افزونی مال می شود !تازه تر اینکه اعجوبه قرن با هزار عشوه وناز خانواده ها را سفارش می‌کرد که با آن سرمایه گذاری کنند و به پای تعویض پرده و..اتلافش نکنند!سالهاست که به خاطرش همنشین عابربانکها شده‌ایم !
امروز درست نزدیک به یک دهه از عمرش می‌گذرد، به اسم حذف یارانه غیر مستقیم وپرداخت مستقیم به حساب مردم نرخ آب، برق، گاز، نان و... را چندبرابر گران کردند، به شکل انبوه از یک جیب خانوارها خارج و به صورت ناچیز به جیب دیگر آنان واریز می‌کنند، تازه اینکه سالهاست نقشه می‌گشند که چگونه همین حق مسلم مردم را از آنان بگیرند! یکبار فراخوان می‌دهند که مردم بصورت داوطلبانه انصراف دهند که هیچ اتفاقی نمی‌افتد، اگر همان فراخوان را یک همه پرسی عمومی تلقی کنیم معنایش این بود که مردم از حق خود گذشت نمی‌کنند! بی توجه به خواست مردم قانون تصویب می‌کنند که بایستی دهک‌های بالا از دریافت یارانه محروم شوند!
به یکباره در یک خود تحریمی داخلی به نام حذف یارانه اغنیاء مثلا یارانه ۲۰۰هزار خانوار در شهریور ماه قطع می‌شود، اما وقتی در کوچه وبازار سیر می‌کنی، می بینی که واقعیت چیز دیگریست، انگار جای فقیر وغنی عوض شده، چرا که جملگی کسانیکه یارانه این ماه آنان قطع شده از فقرا، کم درآمدها وبی درآمدها، کارگرها ومستمری بگیرهای تامین اجتماعی وبیکارهای جامعه هستند و با این تدبیر بی مانند دولت، اغنیاء هرهر به ریش نیازمندان می‌خندند! نکته جالب توجه در حذف یارانه ۲۰۰هزار خانوار مثلا دهک اول جامعه این است، که گویا این موضوع فقط شامل حال کارمندان شده است، چرا که این روزها هر کسی را می‌بینی از شهری گرفته تا روستایی، از کارمند گرفته تا کارگر، از قطع شدن یارانه اش می‌گوید!
به هر حال در قطع یارانه مردم یک بی تدبیری، بی برنامگی و بی توجهی به حقوق مردم ایران کاملا هویداست، چرا که اولا این یارانه حق مسلم مردم واز جییب خود آنان است که بدلیل حذف یارانه‌های غیر مستقیم و افزایش قیمت حامل‌های انرژی از جیب آنان پرداخت می‌شود ودولت حق مصادره آن را ندارد.
دوما در حالیکه این روزها بدلیل تورم وتشدید مشکلات ناشی از تحریمهای اقتصادی دشمن که هدفی جز فشار بر مردم و افزایش نارضایتی آنان از هیات حاکمه برای آن متصور نیستیم، کمر مردم در زیر فشارها در حال خردشدن است، انتخاب این مقطع زمانی برای قطع این جوب باریکه، جز حرکت در مسیر تحقق اهداف دشمن، مفهوم دیگری برای آن نمی‌توان یافت، در این حرکت اوج بی برنامگی و نپختگی سیاسی مشهود است، چرا که کمک به کوچک شدن سفره محقر مردم، بازی در زمین دشمن محسوب می‌شود. سوما بسیاری از مردم فاقد درآمد وکم درآمد به وسیله همین چندرغاز یارانه امرار معاش می‌کنند، بسیاری براساس همین میزان در زندگی خود برنامه ریزی کرده اند، یکی براساس آن در صندوق ‌های حجمی محله، یا همان قرعه کسی مرسوم مشارکت کرده، یکی وام خود را به کمک همین یارانه بازپرداخت می‌کند، برخی نیز تنها امیدشان به همین آب باریکه است و در پایان ماه بارها وبارها به عابر بانکها مراجعه تا از وضعیت واریزشدن آن مطلع شده وبخشی از زمان خود را صرف کسب اخبار ازواریز یارانه می‌کنند، با قطع بدون اعلام قبلی یارانه‌ها به نوعی برنامه ریزی بخش اعظمی از خانوارها دچار اختلال شده ومشکلات جدی به آنان تحمیل می‌شود، حال صد رحمت بر پدر‌ترامپ که حداقل با اعلام قبلی تحریمها را اجرا می‌کند!
خلاصه؛ گویا بند ناف ما ایرانی‌ها را با نداری وتحمل سختی ومشقت تحمیلی بریده‌اند، چه تحمیل خارجی وچه تحمیل اندرونی!
چشم مسئولین سالهاست به این چندغاز حق مسلمی است که دولت به مردم پرداخت می‌کند، سالهاست بیخیال دزدی‌های کلان، اختلاسها، رانتها و حقوق‌های نجومی شده‌اند، انگار تمامی مشکلات کشور زیر سر همین یارانه لعنتی است، این هم ارزانی یقه سفیدها واختلاسگرها!! دیواری هم کوتاهتر از دیوار فقرا و ندارها پیدا نمی‌شود، این هم قوزی بالای دیگر قوزهای ایجاد شده! خدا بزرگ است!

 

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۳۹۸/۶/۳۰ -  شماره 4513
جستجو
جستجو
بالای صفحه