عناوین این صفحه
بهارنیوز
کد خبر: ۱۱۶۳۸۲
زندگی زلزله‌زدگان مسجدسلیمان در بوستان‌ها و کمپ‌ها با کمترین امکانات؛

تداوم وضعیت بد زلزله‌زدگان مسجدسلیمان

گروه دیار کارون: بعد از وقوع زلزله در مسجدسلیمان همچنان اغلب مردم مسجدسلیمان در وضعیتی نابه سامان در حال زندگی هستند.

روز دوشنبه ۱۷ تیر ماه زمین لرزه‌ای به بزرگی ۵. ۷ ریشتر در عمق ۱۷ کیلومتری زمین، حوالی مسجدسلیمان استان خوزستان را لرزاند. شدت این زلزله به قدری زیاد بود که مردم در اهواز، ماهشهر، آبادان، هفتگل، ایذه، باغملک، قلعه تل، لالی، آبژدان و قلعه خواجه نیز آن را حس کردند. ساختمان‌ها و خودروهای پارک شده زیر ساختمان‌ها نیز آسیب وارد شد. اما بعد از گذشت چند روز از وقوع زلزله شهرستان مسجدسلیمان همچنان اغلب مردم محلات مسجدسلیمان در وضعیتی نابه‌سامان زندگی می‌کنند و نیازمند کمک‌های مردمی و مسئولان هستند. پدر خانواده‌ای زلزله‌زده در مسجدسلیمان با گلایه از وضعیت این روزها گفت: خانه‌ام بر اثر زلزله تخریب شد، منزل را رها کردم و به خانه اقوام و فامیل پناه آوردم. یکی از شهروندان آسیب دیده هم اظهار داشت: خانه‌ای برای ادامه زندگی ندارم و خانه‌ام بعد از زلزله خراب شد از مسئولان استانی و کشوزی درخواست دارم به این وضعیت نابه سامان رسیدگی کنند.
نائب رئیس شورای شهرستان مسجدسلیمان گفت: اکثر مردم مناطق زلزله‌زده مسجدسلیمان بدون سرپناه در بوستان‌های شهری و کمپ‌های اضطراری با وجود گرمای طاقت‌فرسا بدون وسایل سرمایشی با کمترین امکانات زندگی می‌کنند. وحید زمانی حموله در گفت‌وگو با تسنیم اظهار داشت: مسئله ۲۵ درصدی بافت فرسوده و مشکلات مناطق آلوده به نفت و گاز از دو جنبه برای مسجدسلیمان مسئله جدی تلقی می‌شود؛ یکی از این بابت که ساکنان این محدوده‌ها به دلیل کیفیت پائین ساخت و سازها در معرض آسیب‌های ناشی از مخاطرات طبیعی به ویژه زلزله هستند و دیگری قرار داشتن منازل مسکونی روی مخازن نفتی به طوری که اگر مخاطره طبیعی مانند زلزله با شدت بالا رخ دهد باعث نشت گازهای سمی می‌شود که بسیار خطرناک و کشنده است.
وی افزود: بیش از ۶۳ درصد مساحت محدوده قانونی شهر را حریم نفت و گاز تحت عنوان حرائم چاه‌ها و تأسیسات نفت و گاز تشکیل می‌دهند. از این تعداد چاه شش محله از محلات اصلی و قدیمی شهر شامل نمره هشت، نمره یک، کوی نفت‌خیز، پشت برج، نفتون و سی برنج را دربر گرفته است که مساحتی بالغ بر حدود ۳۰۰ هکتار از مساحت شهر را تحت عنوان مناطق ممنوعه که دارای جمعیتی بالغ بر ۵ الی ۶ هزار نفرجمعیت است را شامل می‌شود که جدی‌ترین آسیب‌ها در زلزله به این شش محله وارد شد، به دلیل آلوده بودن این محله‌ها به نفت و گاز منازل استحکام و ایمن بودن کافی را ندارند و باعث آسیب جدی به این منازل در زلزله اخیر شد.
زمانی حموله عنوان کرد: اکثر مردم مناطق زلزله‌زده مسجدسلیمان بدون سرپناه در بوستان‌های شهری و کمپ‌های اضطراری با وجود گرمای طاقت‌فرسا بدون وسایل سرمایشی با کمترین امکانات که بعضا کودکان هم در میان آنان زندگی می‌کنند و شهروندان از این وضعیت به وجود آمده گلایه‌مند هستند. رئیس کمیسیون عمرانی شورای شهرستان مسجدسلیمان با بیان مشکلات بافت فرسوده و مناطق آلوده تصریح کرد: اگر این زلزله اخیر در شعاع نزدیک‌تر و در عمق کمتر رخ می‌داد، قطعا باعث فاجعه‌ای تلخ در این شهرستان می‌شد.
وی ضمن اعتراض به استانداری خوزستان افزود: از ریاست جمهوری و وزرای دولت انتظار داریم جهت بهبود بخشیدن به مشکلات پیش آمده در منطقه به شهرستان سفری داشته باشند، حادثه زلزله اخیر بسیار نگران کننده است و اگر تدابیر اساسی و کلیدی در شهر رقم نخورد در آینده شاهد تلفات جانی سنگینی خواهیم بود و باید مسئولان کشوری به این مسائل و مشکلات پیش آمده نگاه ویژه‌ای داشته باشند.
آخرین وضعیت اسکان
در همین رابطه،  سرپرست فرمانداری مسجدسلیمان با اشاره به فرسودگی اغلب منازل مسکونی این شهر، از ادامه اسکان ۱۶۰ نفر از شهروندان زلزله‌زده در دو اردوگاه اسکان اضطراری خبر داد. حیدر حجتی‌نیا   اظهار کرد: با توجه به اینکه اغلب منازل مسجدسلیمان فرسوده هستند، پس از وقوع زلزله همچنان حدود ۱۶۰ نفر از اهالی مناطق نمره ۴۰ و سی‌برنج در دو اردوگاه اسکان اضطراری، مستقر هستند. وی افزود: این افراد به دلیل تحت تاثیر قرار گرفتن از وقوع زلزله و مشکلات روحی به دلیل شرایط منازلشان و همچنین آسیب‌دیدگی منازل هنوز به محل سکونت خود برنگشته‌اند. ارزیابی خسارات زلزله توسط ۲۰ تیم در حال انجام است و تا پایان هفته آمار دقیق خسارات اعلام خواهد شد. این آمار، جهت اخذ تصمیمات بعدی در اختیار مسئولان استانی و کشوری قرار می‌گیرد.
رئیس بنیاد مسکن مسجدسلیمان گفت: بیش از ۲ هزار واحد مسکونی شهری و هزار واحد مسکونی روستایی در مسجدسلیمان آسیب‌دیده است. ابراهیم جعفری شهنی  اظهار داشت:عمده خسارت‌ها شامل ترک‌های عمیق و نیمه عمیق به‌ویژه در دیواره‌های باربر بوده، با توجه به اینکه قدمت بناها بیش از سی سال است و بیشتر آن فرسوده‌ هستند و احتمال اینکه پس‌لرزه‌ها بتواند خطرات بیشتری ایجاد کنند نیز وجود دارد.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۳۹۸/۴/۲۳ -  شماره 4469
جستجو
جستجو
بالای صفحه