عناوین این صفحه
بهارنیوز
کد خبر: ۱۱۶۳۷۵
استان‌های چهارمحال و بختیاری، خوزستان، و لرستان در صدر بیکاری

دهه شصتی‌ها رکورد دار بیکاری!

گروه اقتصادي:نتایج طرح آمارگیری نیروی کار در بهار سال ۹۸ حاکی از آن است که استان‌های همدان و فارس کمترین میزان نرخ بیکاری را در میان استان‌های کشور داشته‌اند و نرخ بیکاری در استان تهران نیز ۲. ۲ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش داشته است.

بر اساس اطلاعات منتشر شده از سوی مرکز آمار ایران در بهار سال ۱۳۹۸ نرخ بیکاری در حالی ۱۰. ۸ درصد گزارش شده که در زمستان سال گذشته ۱۲. ۱ درصد بوده است. گزارش نتایج طرح آمارگیری نیروی کار در بهار امسال نشان می‌دهد که همدان دارای کمترین نرخ بیکاری و چهارمحال و بختیاری بیکارترین استان کشور بوده است. استان همدان با ۶. ۱ درصد و پس از آن فارس با هفت درصد دارای کمترین نرخ بیکاری در میان استان‌های کشور بودند. بیشترین میزان بیکاری هم متعلق به چهارمحال و بختیاری با ۱۶. ۷ درصد است و استان‌های خوزستان با ۱۶. ۲ درصد، لرستان ۱۶. ۱ درصد و هرمزگان ۱۵. ۹ درصد در رده‌های بعدی قرار دارند.
نرخ بیکاری در استان همدان در حالی روند کاهشی را نشان داده و به ۶. ۱ درصد در بهار امسال رسیده است که این نرخ در زمستان سال گذشته ۱۱. ۶ درصد گزارش شده بود و طی مدت مشابه سال ۹۷ یعنی بهار سال قبل ۸. ۲ درصد بوده است. شکاف بیکاری استان‌ها نشان دهنده فاصله بالاترین نرخ بیکاری با پایین‌ترین نرخ بیکاری استان‌ها در یکسال است که این شاخص از تفاضل بالاترین نرخ بیکاری با پایین‌ترین نرخ به دست می‌آید.
نکته قابل توجه اینکه استان چهارمحال و بختیاری با وجود آنکه در میان استان‌های کشور بیکارترین استان کشور به شمار می‌رود اما در بهار سال گذشته، نرخ بیکاری ۲۲. ۸ درصدی را تجربه کرده است که با کاهشی ۷. ۲ درصدی به ۱۵. ۶ درصد در زمستان سال ۹۷ رسیده است. نرخ بیکاری استان تهران نیز در بهار امسال، ۱۰. ۱ درصد گزارش شده که با توجه به تجربه بیکاری ۱۲. ۳ درصدی در بهار سال گذشته می‌توان گفت که بیکاری در تهران ۲. ۲ درصد کاهش یافته است. البته نرخ مشارکت اقتصادی در تهران از ۴۰. ۱ درصد به ۳۹. ۷ درصد رسیده و کاهشی ۰. ۴ درصدی را نشان می‌دهد.
بیشترین نرخ مشارکت اقتصادی نیز به استان گیلان اختصاص دارد و پس از آن مازندران، زنجان، خراسان شمالی و همدان در میان استان‌های کشور از نرخ مشارکت بیشتری برخوردار بوده‌اند. گزارش مرکز آمار و اطلاعات راهبردی وزارت کار از نتایج طرح آمارگیری مرکز آمار ایران نشان می‌دهد که در بهار امسال از مجموع ۲۷ میلیون و ۳۳۹ هزار و ۴۳۱ نفر جمعیت فعال کشور، ۲۴ میلیون و ۳۸۲ هزار و ۷۴۴ نفر شاغل و ۲ میلیون و ۹۵۶ هزار و ۶۸۷ نفر بیکار بوده‌اند.
دهه شصتی‌ها رکورد دار بیکاری!
یک کارشناس بازار کار دهه شصتی‌ها را رکورددار بیکاری دانست و گفت: نتایج سامانه جامع اشتغال می‌تواند در اختیار سازمان‌ها و دستگاه‌های خصوصی و دولتی قرار گیرد و در تصمیم‌گیری‌های مربوط به بیمه بیکاری و بنگاه‌های اقتصادی به کار گرفته شود.
علیرضا حیدری با بیان اینکه دهه شصتی‌ها رکورددار بیکاری هستند و بیش از ۷۰ درصد بیکاران هم به آنها اضافه شده‌اند، گفت: می‌توانستیم خیلی زودتر چنین سامانه‌ای را برای رصد بیکاران و شاغلان ایجاد کنیم و نتایج آن را برای تحرک بازار کار و اشتغال فارغ‌التحصیلان بیکار به کار بگیریم ولی امــروز با انبوهـــی از جمعیــت فارغ‌‌التحصیلان، زنان و جوانان بیکاری رو‌به‌رو هستیم که بازار کار نتوانسته پاسخگوی نیاز این جامعه هدف باشد.
وی در پایان درباره درصد خطای این سامانه گفت:  معتقدم می‌توانیم اطلاعات آن را پایش و راستی‌آزمایی کنیم و معیارهای انحرافش را به دست آوریم و با ضریب اطمینان بالا برای آن برنامه‌ریزی کنیم.
در حالی که در برنامه ششم توسعه دولت مکلف شده سالی ۹۷۰ هزار شغل در کشور ایجاد کند، نزدیک به یک میلیون متقاضی شغل هر ساله وارد بازار کار می‌شوند. معاونت اشتغال وزارت کار اخیراً از اجرای برنامه اشتغال مبتنی بر واقعیات جاری کشور با همکاری سازمان برنامه و بودجه خبر داده که در راستای اهداف برنامه ششم و با هدف‌گذاری ایجاد یک میلیون و ۹۰ هزار شغل تدوین شده است.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۳۹۸/۴/۲۲ -  شماره 4468
جستجو
جستجو
بالای صفحه