عناوین این صفحه
بهارنیوز
کد خبر: ۱۱۶۳۷۴
ظریف: آمریکا را از نظر سیاسی منزوی کردیم، حالا نوبت انزوای اقتصادی است

اگر کسی بخواهد با ما مواجهه کند، پاسخی جدی خواهیم داد

گروه سياسي: وزیر امور خارجه در مصاحبه با غسان بن جدو رئیس شبکه المیادین تاکید کرد: دیپلماسی ایران توانسته آمریکا را در دنیا منزوی بکند و ادامه خواهد داشت. انزوای آمریکا و انزوای سیاسی آمریکا به انزوای اقتصادی آمریکا ادامه پیدا خواهد کرد.

 محمدجواد ظریف در پاسخ به این پرسش که، شما اصطلاح (تیم B) به وجود آوردید که معنی آن (بولتون، بنیامین نتانیاهو، بن سلمان و بن زائد)آیا این تیم هنوز خطری برای شما و منطقه ایجاد می‌کند؟، گفت: اصطلاح چهارگانه که من مطرح کردم کسانی بودند که در چند سال گذشته کار کرده‌اند، در ابتدا فقط نتانیاهو و بولتون بودند، بعد دیگران بهش اضافه شدند. خوب دیگران می‌توانند از آن خارج بشوند، ما اتفاقاً دلمان می‌خواهد که همسایگان ما در منطقه بیایند و به یک مجموعه جدید نروند، به آغوش منطقه برگردند. آنها چه دلیلی دارند علیه قطر این اقدامات را می‌کنند. فقط علیه ایران نیست، ببینید الان امارات و عربستان علیه مردم یمن اقدام می‌کنند،
آیا قطر متحد ما بود علیه آن اقدام کردند؟ آیا سودان متحد ما بود آیا عمر البشیر متحد ما بود یا متحدشان بود؟ آیا لیبی متحد ما است؟ این جاهای که دارند تخریب می‌کنند جاهای که دارند به آشوب دامن می‌زنند، مردم همسایه‌شان قطری‌ها را می‌خواستند در واقع محاصره بکنند که خفه بشوند. اگر ایران وارد نشده بود؛ این چه کاری است دارند می‌کنند، ما حتماً دلمان می‌خواهد نه تنها امارات بلکه عربستان سعودی هم به گفت‌وگو برگردند به همراهی وهمکاری منطقه برگردند حتماً استقبال می‌کنیم از اینکه این کشورها از این حرکت ضد صلح که در آمریکا شکل گرفته توسط بولتون و نتانیاهو جدا بشوند. من به همسایگان مان اطمینان می‌دهم که تندرو‌های آمریکایی و رژیم صهیونیستی هیچ گاه یک سربازشان فدای شما نخواهند کرد، هیچ گاه یک قدم برای شما نخواهند برداشت، دیدید در چند ماه گذشته با شما چه کردند دیدید چگونه رفتار کردند، حتماً می‌توانند خارج بشوند و حتماً ما این آمادگی را داریم که با آنها به عنوان دوستان خودمان، به عنوان هم کیشان خودمان، به عنوان همسایگان خودمان و به عنوان متحدین خودمان رفاقت کنیم دفاع کنیم از آنها.
وی افزود: ما کشور مقتدری هستیم،  ما کشوری هستیم که هشت سال نه فقط در برابر رژیم صدام بلکه برابر دنیا ایستادیم همه کمک کردند به صدام. از میگ روسی تا سلاح شیمیایی آلمانی تا اواکس آمریکایی تا هفتاد وچند میلیارد دلار پول سعودی و حتی پول کویتی وپول اماراتی وحتی پول دیگران رفت در جیب صدام سلاح خرید برای صدام همه گونه حمایت از او گردد همه گونه فشار روی ما آوردند تازه ما اول انقلاب ما بود سلاح نداشتیم امکانات نداشتیم امروز به لطف خدا یکی از قوی‌ترین کشورهای منطقه هستیم که هزینه نظامی ما کسری از هزینه‌های نظامی عربستان وامارات است اما ما یکی از قوی‌ترین کشورهای منطقه هستیم دنبال جنگ نیستیم دنبال تنش نیستیم دنبال برخورد نیستیم اما اگر با ما برخورد بکنند حتماً پاسخی جدی خواهیم داد.
موسوی: تلاش‌هایی برای حفظ برجام آغاز شده است
سخنگوی وزارت امور خارجه اعلام کرد:  در پی اقدامات ایران برای ایجاد توازن بین حقوق و تعهداتش در برجام، کشورهایی دیگر عضو برجام و کشورهایی خارج از برجام اخیراً تلاش‌هایی را برای حفظ این توافق آغاز کرده‌اند. سیدعباس موسوی، درباره جدیدترین اخبار حوزه برجام گفت: بعد از اقداماتی که جمهوری اسلامی ایران برای تعادل‌‌بخشی به حقوق و تکالیفش در برجام انجام داده، اقدامات و کوشش‌‌هایی از طرف کشورهایی که عضو برجام بودند یا خارج از برجام بودند، شروع شده و رفت و آمدهای دیپلماتیکی در حال انجام است که بتوانند این توافق را حفظ و زنده نگه دارند.  وی با اشاره به حضور مشاور دیپلماتیک رئیس‌جمهور فرانسه در تهران و دیدار وی برای مقامات ایرانی گفت: در این دیدار گفت وگوهایی با مقامات ایرانی داشتند و مقامات کشورمان هم نقطه‌‌نظراتِ خود را هم به صورت علنی و هم به صورت خصوصی بیان کردند. ما از این تلاش‌ها استقبال می‌کنیم به شرط اینکه با گام‌های عملی برای اجرای تعهدات‌شان همراه باشد.

 

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۳۹۸/۴/۲۲ -  شماره 4468
جستجو
جستجو
بالای صفحه