عناوین این صفحه
بهارنیوز
کد خبر: ۱۱۶۱۰۳
نماینده اهواز: ادعای اخیر استاندار خوزستان، نمک‌پاشی به زخم سیل‌زدگان است

خدمات رسانی آنقدر زیاد بود که اعتراض کردند!

گروه دیار کارون: در حالی که گزارشات متعددی از کمبود کمک رسانی و فقدان امکانات کافی برای سیل زدگان منتشر شده است، استاندار خوزستان در سخنانی عجیب مدعی شد صلیب سرخ جهانی به ما اعتراض کرده که بیش از حد به سیل‌زدگان رسیدگی می‌کنید!

غلامرضا شریعتی در رابطه با امدادرسانی به سیل‌زدگان در مصاحبه با شبکه خبر گفت: صلیب سرخ جهانی در بازدیدهایی که داشته‌اند به ما اعتراض کرده‌اند که رسیدگی شما به سیل‌زدگان خیلی زیاد است و خارج از پروتکل‌های ماست و شما نباید این‌اندازه رسیدگی می‌کردید!
او در پاسخ به مجری که پرسید چه چیزی زیاد بوده است، گفت: آن امکانات و پکیج‌هایی که در اردوگاه‌های رسمی ما داده می‌شد. استاندار البته توضیح نداده‌ که کی صلیب سرخ چنین اعتراضی کرده و اینکه کمک‌هایی که او می‌گوید چه بوده که صلیب سرخ را به چنین اعتراضی واداشته است! وی در رابطه با اردوگاه‌های غیر‌رسمی سیل‌زدگان، اظهار کرد: برخی مردم به علت داشتن احشام امکان حضور در اردوگاه رسمی را نداشتند و به همین علت به جنگل پناه آوردند و ما سعی کردیم امدادرسانی و خدمات را تا حد امکان برای آنها فراهم کنیم. وی گفت: خدمات ما به سیل‌زدگان در اردوگاه‌های رسمی به حدی بود که صلیب سرخ جهانی به آن اعتراض کردند و گفتند که اینجا رسیدگی بسیار زیاد و خارج از پروتکل‌های ما است و شما نباید اینقدر رسیدگی کنید.
این گفته‌ها درحالی بیان می‌شود که هنوز بسیاری از سیل‌زدگان در گرمای بالای ۴۰ درجه در چادر زندگی می‌کنند و کودکان مناطق سیل‌زده نیز با مشکلات بهداشتی فراوانی مواجه هستند. مردم خوزستان خدمت‌رسانی دولت و دیگر نهادها را می‌بینند و به خاطر همین حرف‌های آقای استاندار مبنی بر اینکه خدمات ما به سیل‌زدگان در اردوگاه‌های رسمی به حدی بود که صلیب سرخ جهانی به آن اعتراض کردند و گفتند که اینجا رسیدگی بسیار زیاد و خارج از پروتکل‌های ما است و شما نباید اینقدر رسیدگی کنید. را باور نمی‌کنند.
سیل؛ بلایی که مردم خوزستان همچنان درگیر آن هستند
طبق آخرین برآورد حدود ۱۳۰۰۰ منزل مسکونی به دلیل وقوع سیل در خوزستان تخریب شده‌اند که نیازمند بازسازی و نوسازی هستند.
با وجود گذشت بیش از ۴۰ روز از سیل خوزستان هنوز تعدادی از روستا‌های این منطقه درگیر پساسیل هستند.
 زمین‌های کشاورزی و منازل مسکونی برخی از روستا‌های خوزستان درگیر آب هستند، در روستا‌های صراخیه و صفحه منطقه شادگان هنوز آب در منازل مسکونی وجود دارد و زندگی مردم به روال عادی خود بازنگشته است. روستا‌های حدبه، گرمه، رکبه اکنون درگیر پساسیلاب هستند. البته در این منطقه فقط زمین‌های کشاورزی درگیر آب هستند و به طور کامل زیرآب رفته اند، ولی آب منازل مسکونی تخلیه شده است. در سوسنگرد به دلیل ورود آب کرخه، روستا‌های بیت اشخیتر، عصافره، ابورفوش هنوز درگیر سیلاب هستند و آب در این سه روستا همچنان وجود دارد. روستا‌های شاکریه، سبهانیه، بنده بیت سلیط، عفلوگ و هوفل شرقی، هوفل غربی، هوفل علی آباد، هوفل سیدناصر، هوفل سیدحمد هم هنوز درگیر پساسیل هستند و اکنون به امدادرسانی دولت و نیرو‌های جهادی نیازمندند و زمین‌های کشاورزی این منطقه از بین رفته‌اند و گل و لای در منازل مسکونی ساکنان منطقه وجود دارد.
 روستا‌های حاشیه دز نیز همچنان درگیر سیل هستند و گل و لای در منازل مسکونی منطقه وجود دارد، بزرگترین مشکلی که اهالی این مناطق اکنون با آن مواجه‌اند از بین رفتن زمین‌های کشاورزی و منبع درآمدیشان است. طبق آخرین برآوردی که انجام شده ۱۳۰۰۰ منزل مسکونی به دلیل وقوع سیل در خوزستان تخریب شده‌اند که نیازمند بازسازی و نوسازی هستند.
نمک‌پاشی به زخم سیل‌زدگان است
نماینده اهواز در مجلس با انتقاد از ادعای اخیر استاندار خوزستان درباره اعتراض صلیب سرخ به زیاد بودن رسیدگی به سیل‌زدگان، گفت: این اظهارات در اذهان سیل‌زدگان آثار بدی بر جای می‌گذارد و نمک پاشیدن به روی انبوهی از زخم‌‌های آن‌ها است. علی ساری در بازدید از نمایشگاه قرآن و عترت خوزستان با انتقاد از ادعای اخیر استاندار خوزستان در خصوص اعتراض صلیب‌سرخ به زیاد بودن رسیدگی به سیل‌زدگان، عنوان کرد: مدیریت عالی استان و همه مسئولان در هرگونه بحران و حادثه‌ای باید بدانند که لازم است با دقت بسیاری، ارزیابی خود را بیان کنند. ساری گفت: با توجه به دردها و مشکلاتی که مردم سیل‌زده در حال تحمل آن هستند، این اظهارات در اذهان آنها آثار بدی بر جای می‌گذارد و نمک پاشیدن روی انبوهی از زخم‌ها است.
بدون تردید، تبعات ضرر و زیان ناشی از جاری شدن سیل اخیر در نقاط مختلف کشور، از جمله خوزستان که بخش عظیمی از مساحت جلگه آن ‌را سیلاب فراگرفته و به زیربنای ساختارها و اموال و دارایی‌های مردم آن در بعد محلی و همچنین به ثروت ملی آسیب جدی وارد کرده است. البته، کماکان خطر و عمق فاجعه بحران آن نیز مهار نشده و به مراتب از رخداد وقوع جریان سیل اثرگذارتر خواهد بود. کودکان سیل‌زده از جمله اقشار آسیب‌پذیر تبعات سیل اخیر محسوب می‌شوند که به شدت در مضیقه مواد غذایی، از جمله شیر، پوشاک بهداشتی و داروهای مربوط به رفع بیماری‌های عفونی واقع شده‌اند. این دسته از افراد از آزار و اذیت حشرات و گزنده‌های فصل گرما در امان نیستند.
در حالی که اسکان و استقرار اولیه سیل‌زدگان شهرهای کوچک و روستاهای سیل‌زده به دلخواه و با اقدامات فوری و حساب‌نشده انجام گرفته و هلال احمر و ستاد بحران، جهت انتقال و اسکان سیل‌زدگان در اماکن مناسب، از آمادگی کافی و به موقع برخوردار نبودند، شنیدن این سخنان از سوی استاندار، آن هم تنها پس از گذشت یک ماه و در حالی که مردم خوزستان همچنان همه مشکلات را با تمام  وجود لمس می‌کنند، واقعا عجیب است.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۳۹۸/۲/۲۸ -  شماره 4435
جستجو
جستجو
بالای صفحه