عناوین این صفحه
بهارنیوز
کد خبر: ۱۱۶۱۰۰

ترامپ، استراتژی جوجیتسو را در پیش گرفته است

یك استاد دانشگاه و کارشناس مسائل بین‌الملل، ضمن اشاره به نقش نزدیکان دونالد ترامپ در مواضع اخیر ایالات متحده در قبال ایران، اظهار داشت: ایالات متحده دارای ساختار پیچیده‌ای در عرصه سیاست خارجی بوده و با این حال، بر اساس بند ۲ از بخش دوم قانون اساسی ایالات متحده، تصمیم‌گیر نهایی در این بین، دونالد ترامپ به عنوان فرد نخست مسئول در اریکه قدرت این کشور خواهد بود.

مهدی مطهرنیا، در گفتگو با امتداد افزود:  در دوره کنونی، پارادایم حاکم بر سیاست خارجی ایالات متحده، بر اساس شهر آشوب و محوریت نقش بازیگر دیوانه شکل گرفته که دارای ابهام و پیچیدگی قابل توجهی است. بر همین مبنا است که بولتون، پمپئو و ترامپ با نگارش توئیت‌های بعضا متناقض، بر این ابهام افزوده و بر این اساس کنش می‌کنند. آمریکا با یک برنامه از پیش تعیین شده، از حدود یک ماه قبل، ناو هواپیمابر آبراهام لینکن را به سمت منطقه اعزام و پیش‌بینی کرد که با اعلام قرار گرفتن نام سپاه در لیست گروه‌های تروریستی ایالات متحده، ایران نسبت به این تحرکات واکنش نشان خواهد داد. واشنگتن در حقیقت، با اتکا به این اندیشه که فشار حداکثری روانی و اقتصادی را بر ایران وارد کند، نسبت به ترتیب این تحرکات اقدام کرده و در راستای تحریک تهران، برنامه‌های خود را به منوالی که امروز هم تداوم آن را می‌بینیم، دنبال کرد. از سوی دیگر، با توجه به فریز شدن برجام و خروج آمریکا از این توافق، شاهد اعمال تحریم‌های یکجانبه‌ای نیز به ایران بودیم که در همان چارچوب سیاست‌های ترامپ تعریف می‌شود. این کارشناس مسائل دیپلماسی، افزود: ایران، اکنون با وضعیت ناموزونی روبرو شده که مدیریت آن، هوشمندی قابل توجهی را می‎‌طلبد. چرا که اگر تهران از توافق برجام در وضع کنونی خارج شود، شاهد شکل‌گیری اجماعی دوباره علیه کشورمان خواهیم بود و اگر راه عکس این مسئله را انتخاب کند، وارد جنگ هیبت و حیثیت خواهد شد. من قبل از روی کار آمدن ترامپ نیز، چنین تحرکاتی را پیش‌بینی کرده بودم و احتمال محدود کردن ایران از سوی آمریکا در آینده را بسیار محتمل می‌دانستم. ترامپ در تبلیغات انتخاباتی خود نیز از خروج از برجام خبر داده بود و به زعم من، بر اساس این سیاست کلی واشنگتن، اگر هیلاری هم امروز بر سر کار بود، همچنان شاهد اعمال این سیاست‌ها از سوی آمریکا بودیم. مطهرنیا اظهار داشت: اکنون، ترامپ وارد استراتژی جوجیتسو شده و بر مبنای راهبرد تحریک طرف مقابل، به اصطلاح جاخالی دادن و نهایتا پرتاب یا شلیک حرکت می‌کند. البته متاسفانه برخی نیز در داخل کشور به این رفتارهای خصمانه دامن زده و با اقداماتی نظیر آتش زدن نمادین برجام، کشور را به سمت جنگ هیبت و حیثیت سوق دادند. به اعتقاد من، واشنگتن، همچنان ایران را با استراتژی جوجیتسو تحت فشار قرار خواهد داد تا بتواند بهره‌برداری خود را از این تقابل برای انتخابات ۲۰۲۰ داشته باشد.

 

 

 

پلوسی: دولت آمریکا مجوزی برای جنگ با ایران ندارد
ترامپ: امیدوارم با ایران جنگ نشود

گروه  بين‌الملل: رئیس‌جمهور آمریکا ضمن رد وجود اختلاف نظر در دولت خود، گفت که مطمئن است ایران به زودی خواستار گفت‌وگو می‌شود.
دونالد ترامپ در توئیتی نوشت: رسانه جعلی واشنگتن‌پست و جعلی‌تر از آن نیویورک‌تایمز گزارش‌هایی درباره درگیری درونی (اعضای کابینه‌ام) بر سر سیاست‌های قاطعانه‌ام در قبال خاورمیانه نوشته‌اند. اصلاً هیچگونه درگیری درونی در کار نیست.دیدگاه‌های مختلف مطرح می‌شوند و من تصمیم نهایی و قاطع را اتخاذ می‌کنم. این یک روند خیلی ساده است.
 ترامپ همچنین گفت: امیدوار است بین آمریکا و ایران جنگ رخ ندهد.در همین حال  رئیس مجلس نمایندگان آمریکا اعلام کرد که دولت این کشور مجوز کنگره را برای جنگ با ایران ندارد. نانسی پلوسی، از دولت ترامپ خواست برای قانون‌گذاران ارشد ‌اطلاعات طبقه‌بندی شده‌ای درباره ایران‌ تهیه کند. با وجود اینکه رهبران دو کشور تاکید کرده‌اند که خواهان جنگ نیستند، ناظران معتقدند که در روزهای اخیر خطر درگیری نظامی بین ایالات متحده و ایران بالا گرفته است. آمریکا نیروها و تجهیزات نظامی خود در خلیج فارس را تقویت کرده و گفته است که نشانه‌هایی جدی برای حمله نیروهای ایرانی یا شبه‌نظامیان طرفدار جمهوری اسلامی به نظامیان آمریکایی وجود دارد. ایران نیز بارها تهدید کرده است که در صورت نیاز تنگه هرمز را خواهد بست. از سوی دیگر، روسای دموکرات کمیته‌های اطلاعاتی،‌ روابط خارجی‌ و نیروهای مسلح‌ مجلس نمایندگان آمریکا در نامه ای به مایک پمپئو، وزیر امور خارجه از ارزیابی صورت گرفته از توانایی نظامی و هسته ای ایران ابراز انتقاد کرده‌اند.بر اساس این نامه، اطلاعات مربوط به ایران در گزارش سالانه پایبندی کشورها به تعهدات تسلیحاتی، عدم اشاعه هسته ای و خلع سلاح ۲۰۱۹ که ماه گذشته به وسیله وزارت امور خارجه آمریکا به کنگره ارسال شد، تحت تاثیر اهداف سیاسی تهیه شده است.این نامه همچنین از عدم تهیه گزارش دوره‌ای مربوط به بررسی پایبندی ایران به برجام به وسیله وزارت خارجه آمریکا انتقاد کرده است.
بازبینی طرح‌های نظامی آمریکا علیه ایران
 نشریه نیویورک تایمز با انتشار مقاله‌ای از بازبینی طرح‌های نظامی آمریکا علیه ایران خبر داد.به گزارش این نشریه پاتریک شاناهان، سرپرست وزارت دفاع آمریکا  طرح‌های نظامی به‌روز شده را به رئيس‌جمهوری این کشور و مشاورانش ارائه داده است. به ادعا این نشریه در صورت حمله ایران به نیروهای آمریکایی یا نزدیک شدن تهران به ساخت سلاح هسته‌ای، واشنگتن ۱‍۲۰ هزار سرباز به خاورمیانه خواهد فرستاد.همچنین در این طرح استفاده از تسلیحات سایبری برای فلج کردن سیستم‌های ارتباطی در ایران در نخستین ساعات درگیری احتمالی پیش‌بینی شده است. نیویورک تایمز بدون نام بردن از مقام ارشدی که این اطلاعات را به این روزنامه داده نوشته که این رویکرد از سوی جان بولتون، مشاور امنیت ملی دونالد ترامپ و از محافظه‌کاران تندرو پیشنهاد شده است. بر اساس این گزارش مقامات حاضر در این جلسه خواستار اشغال نظامی ایران با نیروی زمینی نبودند زیرا معتقدند این نوع اشغال به نیروهای بسیار بیشتری نیاز دارد.
 قبل از آنکه  دیر شود ترامپ به دیپلماسی برگردد
یک روزنامه آمریکایی می‌گوید:  این خطر وجود دارد دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، با سیاست‌های فعلی خود علیه ایران، مجبور به انتخاب دو گزینه شود؛ یا از قدرت نظامی استفاده کند یا اینکه اجازه دهد ایران از خطوط قرمز عبور کند.شورای سردبیری روزنامه واشنگتن‌پست، در سرمقاله  این روزنامه، از احتمال وقوع جنگ میان تهران و واشنگتن هشدار داد و از ترامپ خواست که به دیپلماسی بازگردد.واشنگتن‌پست نوشت: ‌جرمی هانت، وزیر خارجه بریتانیا، مختصرا دو خطر نهفته در تنش‌های فزاینده میان آمریکا و ایران را توصیف کرد. او روز دوشنبه گفت: ‌خطر وقوع یک نزاع تصادفی در اثر تشدید تنشی که واقعا از جانب دو طرف غیرعامدانه باشد، اما به نوعی نزاع منجر شود، وجود دارد. ‌ این احتمال هم وجود دارد که ایران ‌دوباره در مسیر هسته‌ای شدن‌ قرار داده شود. آنچه او نگفت این بود: هر دو این خطر، مستقیما نتیجه تشدید فشار‌ها بر نظام ایران از سوی دولت ترامپ در ماه‌های اخیر است. سیاستی که هیچ هدف نهایی واضحی را دنبال نمی‌کند ولذا نتیجه محتمل مثبتی هم ندارد.‌
به گفته این روزنامه، ترامپ و دستیارانش اصرار می‌کنند که آن‌ها دنبال جنگ با ایران نیستند، اما اقداماتی که در ماه گذشته انجام داده‌اند - مانند تلاش برای متوقف کردن کل صادرات نفت، فولاد، مس و دیگر محصولات ایران-، ظاهرا آن‌ها را به طرز خطرناکی به جنگ نزدیک کرده است. جمهوری اسلامی که با یک بحران اقتصادی مواجه شده است، به طرز قابل پیش‌بینی با تهدید به از سرگیری غنی‌سازی اورانیوم در سطح بالا پاسخ داده است. یعنی خطرناکترین فعالیتی که توسط توافق هسته‌ای متوقف شده بود. توافقی که ترامپ به طرز غیرعاقلانه‌ای آن را ملغی کرد. طبق گفته مقامات آمریکایی، تهران ممکن است در حال آماده کردن حملاتی علیه نیرو‌های آمریکایی در خاورمیانه یا حملاتی علیه کشتی‌های تجاری و نظامی در خلیج فارس است. حمله روز یکشنبه به چهار نفتکش در الفجیره هنوز به ایران منتسب نشده و مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا، گفته است که تحقیقات در این خصوص هنوز در جریان است. اگر تهران مسئول فرض شود، ترامپ برای پاسخ دادن به ایران تحت فشار خواهد بود. پنتاگون، نیرو‌های اضافی به منطقه اعزام کرده و نیویورک‌تایمز گزارش کرده است که طرح‌هایی برای اعزام ده‌ها هزار نیروی آمریکایی مطرح شده است.
جلسه دولت آمریکا با اعضای ارشد کنگره
هشت تن از نمایندگان ارشد کنگره از هر دو حزب دموکرات و جمهوریخواه از اطلاعات طبقه‌بندی شده در خصوص اقدامات اخیر ایران و رویکرد دولت دونالد ترامپ در این زمینه مطلع شدند.این نمایندگان که به اعضای ‌گروه هشت‌ معروفند،  عبارتند از: رهبران دو حزب جمهوریخواه و دموکرات در سنا و مجلس نمایندگان؛ نفر اول و دوم کمیته‌ اطلاعاتی مجلس نمایندگان و همچنین نفر اول و دوم کمیته اطلاعاتی سنا.سناتور دموکرات مارک وارنر، عضو ارشد کمیته اطلاعاتی مجلس سنای ایالات متحده، حاضر نشد در خصوص اطلاعات طبقه بندی شده در این جلسه توضیح دهد، اما گفت که بهتر است که قانون‌گذاران بیشتری از این گزارش مطلع شوند.قرار است که دولت دونالد ترامپ هفته آینده جلسه توضیحی محرمانه با محور ایران برای تمامی اعضای سنا و مجلس نمایندگان ایالات متحده برگزار کند.
آماده‌باش نظامیان آمریکا در عراق
سخنگوی سنتکام گفت: نظامیان آمریکا در عراق به دلیل ‌تهدید نیروهای مورد حمایت ایران‌ در آماده‌باش کامل قرار گرفته‌اند. پیش‌تر معاون فرماندهی عملیات ضد داعش از عدم افزایش ‌تهدیدهای‌ این نیروها در عراق و سوریه خبر داده بود.نیروهای نظامی آمریکا در عراق بر هشدارهای امنیتی خود، به دلیل آنچه آن را تهدید سربازان آمریکایی توسط نیروهای مورد حمایت ایران خوانده‌اند، تشدید کرده‌اند.بیل اوربان همچنین اعلام کرد که سازمان‌های اطلاعاتی ایالات متحده و مؤتلفان آن به اطلاعاتی دال بر ‌تهدیدهایی جدی‌ دست یافته‌اند.سخنگوی سنتکام با تأکید بر اینکه نیروهای نظامی آمریکا در بالاترین سطح هشدار و آماده‌باش هستند، افزود:  ایالات متحده این ‌تهدیدهای جدی‌ را زیر نظر دارد.این مقام نظامی ارشد آمریکایی در سخنان خود عملا اظهارات ژنرال بریتانیایی و معاون فرماندهی عملیات ضد داعش، کریس گیکا را رد کرده است.کریس گیکا  گفته بود که ‌شاهد افزایش تهدیدها از سوی نیروهای مورد حمایت ایران در عراق و سوریه نبوده‌ایم‌. ژنرال گیکا البته اندک‌زمانی بعد، در واکنش به پرسش‌های خبرنگاران، دیگر حاضر نشد بر این اظهارات خود تأکید کند.
همچنین رویترز از فشار آمریکا بر عراق برای کنترل شبه‌نظامیان شیعه خبر داده است. آمریکا تهدید کرده که در صورت مواجه شدن با خطر ‌بدون هماهنگی‌ عمل خواهد کرد. دستور خروج ‌کارمندان غیر اضطراری‌ آمریکایی از عراق نیز صادر شده است.
خروج ‌کارمندان غیر اضطراری‌ آمریکایی از عراق
در ادامه تنش‌های اخیر میان جمهوری اسلامی ایران و ایالات متحده آمریکا، وزارت خارجه آمریکا بخش بزرگی از دیپلمات‌های خود را از عراق را خارج می‌کند. در بیانیه وزارت خارجه آمریکا  آمده است:  آن بخشی از دیپلمات‌ها که حضورشان در بغداد و اربیل در حال حاضر ضروری نیست، باید عراق را ترک کنند.وزارت خارجه آمریکا وجود گروه‌های مختلف شورشی و تروریستی را ‌یک خطر برای شهروندان آمریکایی و شرکت‌های غربی‌ دانسته است.

 

فرمانده کل سپاه:در  اوج تقابل تمام عیار با دشمن قرار داریم
فرمانده کل سپاه اظهار کرد: دشمنان ما امروز با اعمال راهبرد فشار حداکثری و به میدان آوردن تمامی ظرفیت‌ها سعی در ایجاد تزلزل در ذهن‌ها و قلب‌ها و شکستن ثبات قدم و پایداری ملت ایران دارند، اما غافل از آنکه آرامش، امنیت، عزت و شکوه ملت ایران مرهون میدان‌های مقاومت، ایستادگی و پایمردی بوده و به فضل الهی دشمنان در این عرصه نیز ناکام خواهند ماند.
 سرلشکر پاسدار حسین سلامی، شرایط امروز انقلاب اسلامی را حساس‌تر از هر زمان دیگری توصیف کرد و گفت: این مقطع از تاریخ به دلیل آنکه دشمن با تمام ظرفیت‌های ممکن خود به میدان تقابل با ما پای گذاشته است، سرنوشت سازترین مقطع انقلاب اسلامی به شمار می‌رود.
وی با بیان اینکه ‌امروز در فراز یک تقابل تمام عیار با دشمن قرار داریم‌، اظهار کرد: دشمنان ما امروز با اعمال راهبرد فشار حداکثری و به میدان آوردن تمامی ظرفیت‌ها سعی در ایجاد تزلزل در ذهن‌ها و قلب‌ها و شکستن ثبات قدم و پایداری ملت ایران دارند، اما غافل از آنکه آرامش، امنیت، عزت و شکوه ملت ایران مرهون میدان‌های مقاومت، ایستادگی و پایمردی بوده و به فضل الهی دشمنان در این عرصه نیز ناکام خواهند ماند. دشمنان ما به آخر خط رسیده اند و به‌رغم هیبت ظاهری، از درون دچار پوکی استخوان هستند.
سرلشکر سلامی برخورداری از نعمت رهبری بزرگ، آرمان و ملت بزرگ و نیز دشمنان و رقبایی در مقیاس جهانی را از عناصر اقتدار ایران اسلامی برشمرد و خاطر نشان کرد: زمانی که امام خمینی (ره) از راهبرد دفاع همه جانبه سخن گفتند، ما قادر به درک آن نبودیم؛ در حالی که این الهام، شهود و احساس درونی عمیق ایشان نسبت به تحولات آینده بود؛ در واقع امام بزرگوار ما تشخیص دادند که روزگاری ما در صحنه دفاعی همه جانبه در برابر دشمنان قرار خواهیم گرفت.وی دامنه قدرت هر کشور را به وسعت آرمان‌ها و ذهن‌های بزرگ آن کشور توصیف و تصریح کرد: آرمان ما اتصال به ظهور و حاکمیت ارزش‌های الهی در جامعه بشری است و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در عین توجه به واقعیات و عدم توقف در آن، در نقطه کانونی آرمان گرایی و آرمان خواهی قرار دارد.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۳۹۸/۲/۲۸ -  شماره 4435
جستجو
جستجو
بالای صفحه