عناوین این صفحه
بهارنیوز
کد خبر: ۱۱۶۰۷۸
۶۰ تا ۷۰ درصد کارگران شغل دوم دارند؛ کارگرانی که هر روز فقیر‌تر می‌شوند

خط فقر ۳ میلیون و ۷۵۰ هزار تومان تعیین شده است

گروه اقتصادي: در شرایط تورم و بازی با جمع صفر یا نزدیک به صفر باعث می‌شود که گروه فعال و کارگران و نیز خیل عظیم بیکار جامعه هر روز متضررتر شوند و گروهی اندک با افزایش قیمت دارایی هایشان روز به روز فربه‌تر شوند.

سال گذشته را می‌توان به عنوان یکی از سال‌های خاص در اقتصاد ایران به حساب آورد. سایه تحریم‌ها در این سال باعث شد ناکارآمدی‌های موجود در اقتصاد ایران بار دیگر رخ نشان بدهد. عمده‌ترین وجه ناکارآمدی در بازار پولی و در پرتو سیاست‌های پولی نمود پیدا کرد.تورم ناشی از این روش‌ها فرایندی را ایجاد می‌کند، گروه برخوردار جامعه که عمدتاً دارای قدرت اقتصادی هستند و بیشتر اموال خود را به صورت کالا یا منابع واقعی نگه می‌دارند و عمدتاً با استفاده از امکانات مختلف اطلاعاتی منابعی را در اختیار دارند که بیشترین رشد قیمت را در فرایندهای تورمی دارد، با خالی شدن جیب اکثریت جامعه برخوردارتر خواهند شد.  
برای مدتی مدید و طی بیش از نیم قرن گذشته سایه سیاست‌های پولی از طریق افزایش پایه پولی به وسیله نهادهای حاکمیتی و افزایش خلق پول از طریق موسسات پولی و مالی و بانک‌ها همواره اقتصاد ایران را درگیر نموده است. جادوی پولی به گونه‌ای است که اقتصاد را به صورتی ناخود آگاه در گیر ناکارآمدی مزمن کرده است.
عضو هیئت مدیره کانون عالی شورای اسلامی کار با بیان اینکه خط فقر برای یک خانوار کارگری در شهرهای بزرگ ۳ میلیون و ۷۵۰ هزار تومان در نظر گرفته شده است گفت: پس از افزایش دستمزد کارگران، این حقوق تازه به یک میلیون و ۸۰۰ هزار تومان رسیده و همچنان اختلاف یک میلیون و ۹۵۰ هزار تومانی بین خط فقر و دستمزد کارگران وجود دارد.
علی اصلانی افزود: کارخانه‌ها و واحدهای تولیدی در سراسر کشور این روزها به سختی مشغول به کار هستند اما در البرز به دلیل رتبه نخست در پرداخت تسهیلات مشکلات قدری کمتر است.
رئیس کانون شوراهای اسلامی کار البرز افزود: یکی از مهمترین واحدهای صنعتی که در البرز به سختی مشغول به کارند قطعه‌سازان هستند که به دلیل پرداخت نشدن بدهی خودروسازان با مشکل مواجه شده‌اند؛ اینکه گفته شود هیچ کارگاه و واحد تولیدی در البرز تعطیل نشده درست نیست اما به طور کلی وضعیت در البرز نسبت به سایر استان‌های کشور بهتر است و تلاش می‌شود که اشتغال موجود حفظ شود. وی در ادامه با اشاره به وضعیت معیشتی کارگران در اوضاع کنونی اعلام کرد: خوشبختانه برای اولین بار در طول ۴۰ سال اخیر یک افزایش ۳۶. ۵ درصدی در دستمزد کارگران اعمال شد اما به دلیل فاصله‌ای که همچنان میان خط فقر و دستمزد وجود دارد نمی‌توان گفت مشکل معیشت کارگران با این افزایش حل شده است.
این فعال کارگری ادامه داد: با افزایش ۳۶. ۵ درصدی که اعمال شده حقوق کارگران به یک میلیون و ۸۰۰ هزار تومان رسیده است اما خط فقر برای یک خانواده ۳. ۵ نفره در شهرهای بزرگ سه میلیون و ۷۵۰ هزار تومان در نظر گرفته شده است و این یعنی همچنان فاصله‌ای یک میلیون و ۹۵۰ هزار تومانی میان خط فقر و دستمزد کارگران وجود دارد. اصلانی توضیح داد: یکی از دلایلی که این فاصله میان خط فقر و دستمزد وجود دارد به دوران هشت ساله جنگ باز می‌گردد چون در آن هشت سال به دلیل شرایط جنگی هیچ افزایشی در میزان دستمزد کارگران اعمال نشد، قرار بود پس از جنگ به مرور این اختلاف کم شود اما این اتفاق رخ نداد و امروز چنین اختلافی ایجاد شده است. وی خاطرنشان کرد: کارگران در شرایط فعلی وضعیت واحدهای تولیدی را درک می‌کنند، از همین رو ما از دولت انتظار داریم که این اختلاف را نه به وسیله پول نقد تورم‌زا بلکه به وسیله بن‌کارت‌های تعریف شده برای خرید کالاهای مورد نیاز خانوار کارگری جبران کند چون با توجه به وجود ۵۳ میلیون جامعه کارگری در کشور، افزایش قدرت خرید کارگران نقش زیادی در از بین رفتن رکود خواهد داشت. این عضو هیئت مدیره کانون عالی شورای اسلامی کار کشور افزود: ما این پیشنهاد را در کانون عالی به دولت ارائه کرده‌ایم اما در حد پیشنهاد باقی مانده و نتیجه‌ای به دنبال نداشته است.
اصلانی در ادامه خاطرنشان کرد: بسیاری از آسیب‌های اجتماعی که در جامعه وجود دارد به دلیل همین اختلافی که بین خط فقر و دستمزد وجود دارد به صورت مستقیم و غیر مستقیم متوجه قشر کارگر است، کارگران شرایط سختی دارند اما نجیب‌ترین و باوفاترین قشر در کشور به شمار می‌روند. وی تصریح کرد: با توجه به شرایط فعلی، بین ۶۰ تا ۷۰ درصد کارگران شغل دوم دارند، ۴۰ تا ۵۰ درصد کسانی که به صورت شخصی مسافرکشی می‌کنند از کارگران هستند که بعد از تعطیل شدن کارگاه و واحد تولیدی و محل کار خود مجبور به کار دوم می‌شوند. این فعال کارگری در پایان گفت: وقتی گوشت به کیلویی ۱۱۰ هزار تومان رسیده، هزینه‌های بهداشت و درمان برای کارگران بالا رفته و مشکلاتی از این دست وجود دارد، چرخ زندگی کارگران نمی‌چرخد.

 

 

 

بیش از ۴۰میلیون ایرانی زیر خط‌ فقر هستند
عضو کمیسیون اجتماعی مجلس ضمن اشاره به گرانی‌ها و مشکلات اقتصادی کشور، گفت: در حال حاضر به‌ صراحت بیش از ۴۰ میلیون ایرانی زیر خط فقر هستند. ما باید این واقعیت را قبول کنیم. چرا می‌خواهیم در آمار هم دروغ بگوییم؟
رسول خضری با اشاره به دلیل گرانی‌های اخیر،‌افزود: اگر قبلاً ۱۱ میلیون نفر یارانه‌بگیر داشتیم و در واقع ۱۱ میلیون جمعیت کشور نیاز به حمایت‌های کالای اساسی داشتند، در حال حاضر بیش از ۴۰ میلیون نفر نیاز به تامین اقلام اساسی‌شان دارند. به همین دلیل ما در بودجه ۹۸، ‌۱۴ میلیارد دلار برای تامین کالای اساسی در نظر گرفته‌ایم. شش میلیارد هم به‌ صورت جداگانه برای تامین اقلام اساسی مصوب کرده‌ایم.
این نماینده مجلس افزود: مهم‌ترین علت اول تحریم داخلی و بعد تحریم خارجی است. تحریم داخلی یعنی سوءمدیریت، ضعف مدیریت و تصمیمات خلق‌الساعه دولت که غیرکارشناسی است. از ابتدای انقلاب با تحریم مواجه بودیم و همیشه آمریکا با ما سر جنگ داشته است. طی هشت سال دفاع مقدس تحریم‌ها در بدترین شکل خود بود، اما ما مشکلی نداشتیم و شاهد گرانی و تورم نبودیم.وی افزود:‌ مسبب اصلی این شرایط دولت است. اگر با همین وضعیت سوءمدیریتی که در حال حاضر حاکم است پیش ‌رویم، اوضاع بدتر می‌شود که بهتر نمی‌شود. مگر اینکه بازنگری ‌صورت گیرد. در این راستا باید از مدیریت اقتصادی در مرزها حمایت، و معابر کولبری فعال شود.وی تاکید کرد:‌ شرایط کنونی کشور حاصل بی‌تدبیری است؛ اگر بی‌تدبیری نبود، کار به اینجا نمی‌رسید.

 

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۳۹۸/۲/۲۳ -  شماره 4432
جستجو
جستجو
بالای صفحه