عناوین این صفحه
بهارنیوز
کد خبر: ۱۱۶۰۵۸

شوری آب پشت سد گتوند قابل اصلاح نیست

استاد دانشگاه تهران و پدر کویر شناسی ایران گفت: وضعیت سد گتوند و آب پشت این سد به دلیل وجود گنبدهای نمکی اصلاً قابل اصلاح نیست.

پرویز کردوانی در گفتگو با مهر اظهار کرد: با احداث سد گتوند، آب شور این سد بر محصولات کشاورزی شهرهای پایین این سد از جمله نخلستان‌های آبادان و خرمشهر تأثیر گذاشته است و آنها را نابود کرد.وی با بیان اینکه نخلستان‌های این شهرها در حال از بین رفتن هستند، افزود: به دلیل شور بود آب این سد، زمین‌های کشاورزی به شدت تحت تأثیر قرار گرفته‌اند و با گذشت زمان، این شرایط بدتر خواهد شد.پدر کویر شناسی ایران بیان کرد: وضعیت سد گتوند به دلیل وجود گنبدهای نمکی اصلاً قابل اصلاح نیست از این رو در صورت امکان باید بالادست این سد، سد دیگری ساخت تا شوری سد گتوند کنترل شود.
سد گتوند علیا، بلندترین سد خاکی کشور و آخرین سد روی رودخانه کارون است که در ۲۵ کیلومتری گتوند در خوزستان قرار دارد. کارشناسان می‌گویند جانمایی اشتباه این سد باعث شده که سازند نمکی گچساران در مخزن سد قرار گیرد و انحلال نمک این سازند باعث شور شدن آب مخزن و رودخانه کارون شده است. میزان نمک رسوب کرده در پشت سد گتوند، از سه میلیون تن در سال ۹۰ به ۱۰.۵ میلیون تن در سال ۹۶ رسیده است.همزمان با ساخت سد گتوند در مسیر آبراهه یک سازند نمکی وجود داشته که به آن اصطلاحاً سازند آغاجری گچساران گفته می‌شود که کاملاً شور است و در کیلومتر پنج تا ۹ بالا دست سد گتوند بیرون زدگی زیادی دارد و به عنوان منطقه نمکی محسوب می‌شود.مطالعات علاج بخشی سد گتوند در سال ۹۴ به مؤسسه آب دانشگاه تهران واگذار شده و این مؤسسه گزارش خود را به سازمان مدیریت و برنامه ریزی (کارفرمای مطالعات) ارائه داده اما با گذشت چند سال از تصویب مطالعات، تصمیم نهایی در مورد سد گتوند اتخاذ نشده است. در این مطالعات سد گتوند به عنوان یک خطای ملی معرفی شده است.

 

 

زمان آن رسیده که از برجام شانه خالی کنیم
عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس گفت: به این دلیل که آمریکایی‌ها نقض عهد کرده‌اند و اروپایی‌ها نتوانستند به تعهدات خود به طور کامل عمل کنند به نظر من زمان برای اینکه ما هم دوسویه عمل کنیم و متقابلا از اجرای تعدادی از مفاد برجام شانه خالی کنیم فرا رسیده گرچه مسئولیت این کار با شورای عالی امنیت ملی است.
علا‌ءالدین بروجردی با اشاره به سالگرد خروج آمریکا از برجام اظهار کرد: با توجه به اینکه آمریکا با این اقدام و اقدامات مشابه متعدد از بسیاری از معاهدات دوجانبه و چند جانبه خارج شده‌ نشان داده‌ که دوران ترامپ عملا ناقض همه تعهدات بین‌المللی است و به هیچ وجه قابل اعتماد نیست.وی تاکید کرد: به این دلیل که یک بعد برجام به عنوان جمهوری اسلامی ایران به ما برمی‌گردد، طبیعتا رصد این تحولات طی یک سال گذشته مسئولیتی بوده که مسئولان ذیربط عهده‌دار آن بوده‌اند. طی این مدت تلاش زیادی صورت گرفت که اروپا مخالفت رسمی خودش را با خروج آمریکا از برجام اعلام کند و خود عمل‌کننده به مفاد برجام باشد اما آنها هم شاید به دلیل ترس از آمریکا و فشارهای آمریکایی‌ها آن حداقل‌های مطلوب را هم انجام نداده‌اند به استنثای کشورهای چین و روسیه که کشورهای امضاکننده بودند و تعامل با آنها ادامه دارد.

 

 

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۳۹۸/۲/۱۸ -  شماره 4429
جستجو
جستجو
بالای صفحه