عناوین این صفحه
بهارنیوز
کد خبر: ۱۱۶۰۵۲

چه اتفاقی برای صادرات نفت ایران می‌افتد؟

چهار روز از آغاز اجرای تهدید آمریکا مبنی بر توقف کامل صادرات نفت ایران و تنبیه هر کشوری که به این تحریم پایبند نباشد، گذشت. اما نفتکش‌های ایران موج‌های تنگه هرمز و اقیانوس هند را می‌شکافند و مانند چند دهه گذشته، بدون هیچ موانعی، به سمت مشتریان در چین، هند، کره جنوبی و ژاپن حرکت می‌کنند.

چند روز پس از اجرایی شدن تصمیم لغو معافیت‌های فروش نفت ایران به هشت کشور، سکوت سنگینی بر بازار‌های نفت جهان حاکم شده است. نه‌آمریکا و نه مشتریان نفت ایران، هیچکدام گزارشی درباره میزان پایبندی به تحریم‌های ایران ارائه نکرده‌اند. به گزارش فرارو، چه اتفاقی برای صادرات نفت ایران در حال رخ دادن است؟ آیا نفت ایران همچنان با نفتکش صادر می‌شود یا اینکه به دلیل تحریم‌های شدید آمریکا متوقف شده است؟ این‌ها پرسش‌هایی هستند که در چند روز گذشته ذهن ناظران حوزه انرژی را به خود مشغول کرده‌اند. دولت آمریکا پس از لغو معافیت‌های فروش نفت ایران در ماه آوریل، به مشتریان بزرگ نفت ایران اطلاع داد که از اول ماه مه خرید نفت از ایران را متوقف کنند؛ در غیر این صورت با تحریم‌های آمریکا مواجه خواهند شد. اکنون با گذشت چند روز از اجرایی شدن کل تحریم‌های نفتی واشنگتن علیه تهران، سکوت سنگینی بر بازار‌های نفت حکمفرما شده است. نه آمریکا و نه مشتریان نفت ایران، توضیحی درباره مواضع خود پس از اجرای تحریم‌های نفتی ارائه نکرده‌اند. آمریکا هنوز آماری در خصوص میزان صادرات نفت ایران پس از اجرای تحریم‌ها منتشر نکرده است. در مقابل، سکوت کشور‌هایی نظیر چین، هند و‌ترکیه درباره استمرار خرید نفت از ایران، وضعیت فروش نفت ایران را در هاله‌ای از ابهام قرار داده است. 
در این شرایط، مقامات جمهوری اسلامی تاکید می‌کنند که صادرات نفت ایران ادامه خواهد یافت. امیر حسین زمانی‌نیا، معاون وزیر نفت در امور بین الملل و بازرگانی، روز یکشنبه در نشست تحریم نفتی ایران از سوی آمریکا و تبعات بین المللی آن که در دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات تهران برگزار شد، گفت: ما به دلایلی همه ظرفیت کشور را بسیج کردیم و در بازار خاکستری، نفت می‌فروشیم. اسم آن قاچاق نیست بلکه مقابله با تحریم‌هایی است که عادلانه، مشروع و قانونی نمی‌دانیم. بازاری را کشف کردیم و در فضای خاکستری نفت می‌فروشیم. زمانی نیا مشخص نکرده است که چه مشتریانی نفت ایران را در بازار خاکستری می‌خرند. شاید تحریم‌ها اقتضا می‌کند که ایران مشتریان خود را افشا نکند. 
ترکیه، چین و هند، که حدود شش ماه پیش از آمریکا برای خرید نفت از ایران معافیت گرفته بودند و اکنون معافیت‌هایشان لغو شده است، موضع واضح و قاطعی درباره تحریم‌های نفتی ایران نگرفته‌اند. این کشور‌ها مشخص نکرده‌اند که آیا به رغم تحریم‌ها خرید نفت از ایران را ادامه خواهند داد یا خیر. کما اینکه آمریکا هم مشخص نکرده است که اگر سایر کشور‌ها به خرید نفت ایران ادامه دهند، چه برخوردی با آن‌ها خواهد داشت. مولود چاوش اوغلو، وزیر خارجه‌ترکیه، اواخر هفته گذشته گفته است که جایگزین کردن نفت ایران با نفت سایر کشور‌ها در کوتاه مدت امکان‌پذیر به نظر نمی‌رسد. چون پالایشگاه‌های‌ترکیه متناسب با نفت ایران طراحی شده‌اند و در صورت خرید نفت از سایر کشور‌ها باید بازطراحی شوند. چین و هند نیز واکنشی مشابه‌ترکیه نشان دادند. گنگ شوانگ، سخنگوی وزارت خارجه چین، در ۲۴ آوریل، در واکنش به لغو معافیت‌ها، گفت که کشورش با اقدامات یکجانبه آمریکا علیه ایران مخالفت می‌کند. یک روز قبل، چوکیدار دهارمندرا پرادهان، وزیر نفت هند، در توئیتی اعلام کرد که کشورش از سایر کشور‌ها نفت خریداری خواهد کرد. 
اما ظاهرا به رغم سکوت آمریکا و مشتریان نفت ایران، صادرات نفت ایران همچنان به شکل خاکستری ادامه دارد. برخی گزارش‌ها حاکی از آن است که در روز اول اجرایی شدن تحریم‌های نفتی، ایران از طریق تنگه هرمز یک میلیون و ۴۰۰ هزار بشکه نفت صادر کرده است. 

 

کارت سوخت برمی‌گردد؛ قیمت، هزار تومان می‌ماند
   سهمیه‌بندی بنزین منتفی شد

سخنگوی هیات رئیسان مجلس گفته بنابر مذاکره‌های نمایندگان دولت با مجلس در جلسه غیرعلنی  روز گذشته  مجلس، قرار شد کارت‌های سوخت برای جلوگیری از قاچاق سوخت دوباره زنده شوند اما بنزین سهمیه‌بندی نمی‌شود و قیمت آن هم هر لیتر هزارتومان می‌ماند. 
 بهروز نعمتی تاکید کرد:  هیچ گونه افزایش قیمت بنزین نخواهیم داشت و احیای کارت سوخت تنها برای ساماندهی بنزین است و مصرف آن هم سقفی ندارد. 
همچنین علی لاریجانی، رئیس مجلس در آغاز جلسه علنی  روز یکشنبه در توضیح نشست غیرعلنی پارلمان درباره بنزین، گفت: درباره موضوع بنزین در این جلسه مباحث مفصلی اعم از اینکه سیستم کارتی بر روی بنزین اعمال شود، صورت گرفت. وی افزود: حتما سیستم ارائه بنزین از طریق کارت سوخت درست است و مجلس از آن حمایت می‌کند. همچنین درباره بحث سهمیه‌بندی بنزین نظر مجلس بر این نبود که قیمت بنزین افزایش پیدا کند. اکثریت مجلس موافق این فرآیند نبودند و نظر مجلس به دولت منعکس شد. وی گفت: در این جلسه درباره مسائل مهم کشور علی‌الخصوص ابعاد موضوعات اقتصادی که با آن مواجه هستیم بحث و تبادل نظر صورت گرفت. در این جلسه پیشنهاداتی هم سازمان برنامه و بودجه و هم وزارت نفت و هم وزرات کشور داشتند و نمایندگان و روسای کمیسیون‌ها هم در این زمینه مباحث خود را مطرح کردند. در این جلسه مقرر شد اصلاحات ساختاری در بودجه کشور مد نظر و در زمینه ارائه نیازهای اساسی مردم جوری حرکت شود که یارانه‌ها به درستی به دست مردم برسد. 

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۳۹۸/۲/۱۷ -  شماره 4428
جستجو
جستجو
بالای صفحه