عناوین این صفحه
کد خبر: ۱۱۵۶۹۵
کشاورزان خوزستانی دیگر تحمل ضرر ندارند

بارندگی‌های كم‌سابقه و مصائب کشاورزان

گروه دیار کارون: امسال با آغاز فصل پاییز در استان خوزستان برخلاف ۱۰ سال گذشته موجی از بارش‌های پاییزی استان خوزستان را در برگرفت. تداوم این بارش‌ها تا فصل زمستان سبب شد که تا حدودی لبان تشنه و خشکیده زمین و مزارع خوزستان سیراب شوند.

سرریز شدن سدها به ویژه سد مارون بهبهان و آغاز به کار این سد بعد از ۶ ماه خشکسالی، سرریز شدن سد دز و رها‌سازی آب اضافی در رودخانه کارون، پر آب شدن رودخانه کارون و لطیف شدن هوا به جای ریزگردهایی که از پاییز آغاز می‌شدند و تا نیمه بهار ادامه داشتند از نعمت‌های خوبی بود که بارش‌های امسال توانست به مردم خوزستان ببخشد.
اما در همین حال،‌ بارش‌ها خسارات سنگینی را به کشاورزان استان واردکرد.
در همین رابطه،  رئیس انجمن صنفی کشاورزان خوزستان بابیان اینکه موضوع جبران خسارت‌های وارده به کشاورزان باید هرچه سریع‌تر از سوی دولت تأمین بودجه شود، گفت: کشاورزان خوزستانی تحمل خسارت جدید را ندارند، هرچند که امیدی نداریم این دولت به کشاورزان کمک کند.
مسعود اسدی بارندگی‌های اخیر خوزستان را در ۵۷ سال گذشته بی‌سابقه خواند و اظهار داشت: درباره وقوع سیلاب اطلاع‌رسانی لازم توسط مسئولان صورت گرفت اما بروز خسارت به زمین‌های کشاورزی امری اجتناب‌ناپذیر بود به سبب اینکه سدها نمی‌توانستند حجم عظیمی از سیلاب را در مدت‌زمان کوتاهی ذخیره کنند. وی افزود: آن چیزی که برای کشاورز مهم اهمیت دارد جبران خسارت‌های وارد بر زندگی‌اش است و پیدا کردن مقصر دردی از کشاورز درمان نمی‌کند.
ستاد حوادث غیرمترقبه وزارت کشور در سال ۹۵ باوجود قول‌هایی که به کشاورزان داد، یک ریال به افراد خسارت‌دیده از سیل کمک نکرد و ما انتظار داریم این بار مجموعه دولت به‌صورت عملی از کشاورزان خسارت‌دیده حمایت کند زیرا کشاورزان خوزستانی دیگر تحمل خسارت‌ها را ندارند.  
وی با اشاره به اینکه کشاورزی در خوزستان خیلی وقت است که به نحوی از روی ناچاری توسط کشاورزان انجام می‌شود، گفت: کشاورز خوزستانی به سبب اینکه کار دیگری بلد نیست و محل درآمدی غیر از کشاورزی ندارد به امر تولید مشغول است.
وی درباره قیمت‌گذاری جدید گندم از سوی دولت، بیان کرد: دولت با روشی غیراخلاقی