عناوین این صفحه
کد خبر: ۱۱۵۶۸۸

آمریکا به ایران حمله کند، ویلچری می‌شود

رئیس مجلس در واکنش به تهدیدهای نظامی آمریکا علیه ایران، گفت: آمریکایی‌ها بی‌عقلی می‌کنند ولی مختصر عقلی دارند که رویِ مین پا نگذارند تا ویلچری نشوند، ایران حریف سختی برای آن‌ها است و آمریکایی‌ها با یک حریف سخت درگیر نمی‌شوند زیرا ما آن‌ها را رها نمی‌کنیم.

علی لاریجانی در گفت‌وگو با شبکه المیادین لبنان به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب افزود: آمریکایی‌ها ابتدا باید مشکلات داخلی خود را حل کنند زیرا دعوایی که با کنگره دارند، فضاحتی برای آن‌ها به بار آورده است، آمریکایی‌ها بعد از حل مشکلات داخلی خود، به مسائل کشورهای دیگر ورود کنند. رئیس قوه مقننه همچنین خطاب اسرائیلی‌ها گفت: اگر جرأت دارید، ایران را بزنید، به نظرم اسرائیلی‌ها به دنبال ساختن یک پرستیژ کاذب برای خود هستند. البته برای خود نیز دردسر ایجاد می‌کنند اما آمریکایی‌ها می‌خواهند اسرائیل را در منطقه قدرتمند کنند تا سلطه پوشالی پیدا کنند اما حرف‌هایی که اسرائیلی‌ها می‌زنند خلاف است.

 

 

لغو سخنرانی رئیس مجلس پس از یك اولتیماتوم

صبح دیروز (شنبه) بخش اطلاع‌رسانی دفتر رئیس مجلس شورای اسلامی در اطلاعیه‌ای خبر داد که به دلیل حواشی پیش آمده درباره سخنرانی ۲۲ بهمن به‌وسیله علی لاریجانی، رئيس مجلس در کرج؛ لاریجانی شخصا این سخنرانی را لغو کرده است.
در این اطلاعیه آمده است: آنگونه که در رسانه‌ها آمده: امام جمعه محترم کرج در خطبه‌های روز جمعه فرمودند: گویا انتخاب سخنران روز ۲۲ بهمن در کرج از طرف مرکز بوده است، عده‌ای به این انتخاب اعتراض دارند. هفته آینده راجع به این موضوع بحث می‌کنیم که وظیفه ما چه خواهد بود. یک هفته‌ای به دوستان وقت می‌دهیم ببینیم تدبیری می‌اندیشند یا خیر. لازم به ذکر است رئیس مجلس براساس اصرار جناب آقای لطفی قائم مقام محترم آیت‌اله جنتی در شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی سخنرانی روز ۲۲ بهمن را پذیرفتند و تصور این بود که با آقای امام جمعه هماهنگی شده است. علی لاریجانی وقتی مطالب ایشان را شنیدند سخنرانی خود را لغو کردند و گفتند: مسئله در حدی نیست که ایشان به شورای هماهنگی مرکز اولتیماتوم یک هفته‌ای بدهند. امروز کشور به وحدت نیاز دارد و مخصوصاً راهپیمایی ۲۲ بهمن بایستی مظهر وفاق در کشور باشد و آقای امام جمعه خودشان سخنرانی نمایند یا هر کسی که مطلوبشان هست، دعوت نمایند. پس از انتشار این بیاینه کانال تلگرامی امتداد از امضای طومار و تشکیل گروه‌های فشار علیه رئيس مجلس خبر داد. براساس این گزارش مخالفان تندرو لاریجانی در کرج با امضای طومار مخالفت خود را با سخنرانی او در مراسم ۲۲ بهمن اعلام کردند. جمع شدن مخالفان لاریجانی در کرج و امضای طومار علیه وی یادآور خاطره حمله به او در مراسم ۲۲ بهمن ۹۱ است. آن بار اما قمی‌ها میزبان بودند و با پرتاب مهر سخنرانی رئیس مجلس را قطع کردند. اقدامی بی‌سابقه‌ای که برخی آن را آغاز افراطی‌گری‌های دیگر و حمله به سیاسیون و مسئولان دانسته‌اند.
 از آنجا که مخالفان تندرو لاریجانی این بار شیوه مدنی‌تر را برگزیده و پیش از انجام مراسم اعتراض خود را اعلام کرده‌اند باید منتظر ماند و دید که آقایان مسئول برگزاری مراسم چه تدبیری اندیشیده و چه طور با این مخالفت مواجه می‌شوند. در همین حال علیرضا رحیمی نماینده تهران و عضو هیات رئیسه مجلس در حساب توییتری خود به لغو سخنرانی لاریجانی واکنش نشان داد و نوشت: رئیس مجلس با لغو سخنرانی خود در کرج برای مراسم ۲۲ بهمن، افراطیون را از پیش فتنه خودبافته ۹۸ ناکام گذاشت. گویا تندروها پیش فتنه را از دهه فجر کلید می‌زنند اما هوشیاری برای همبستگی ملی پادزهر تفرقه سازان خواهد شد.

 

 

 

فلاحت‌پيشه: اروپایی‌ها هنوز در برجام گام عملی برنداشتند
   اینستکس نیازهای ایران را رفع نمی‌کند

رئيس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با تاکید بر این‌که اثر سازوکار مالی اینستکس بیشتر سیاسی است، گفت: سازوکار جدید مالی اروپا برای ایران انزوای بیشتر آمریکا را به دنبال خواهد داشت.
حشمت‌اله فلاحت‌پیشه، در واکنش به راه‌اندازی کانال مالی ایران و اروپا، اظهار کرد: اینستکس بسیاری از نیازهای ایران را رفع نمی‌کند، لذا عمدتاً اثر سیاسی دارد که بیشتر از اثر اقتصادی آن است. در ایران هم به دلیل اثرات سیاسی سازوکار مالی از آن استقبال شد. برای ارزیابی از اثر اقتصادی اینستکس باید منتظر ماند تا مشخص شود چقدر می‌تواند مشکلات اقتصادی را رفع کند. وي با بیان این‌که اینستکس انزوای بیشتر آمریکا را به دنبال دارد، اظهار کرد: اروپایی‌ها با راه‌اندازی این کانال نشان دادند که کشورهای دنیا می‌خواهند بدون‌ترامپ به فعالیت خود ادامه دهند. از طرف دیگر در کشورهای دیگر همچون چین که به دنبال فعالیت اقتصادی با ایران هستند انتظار می‌رود که پروتکل‌های همکاری با ایران را سریع‌تر امضاء کنند، چون در شرایط فعلی که هیچکس فکر نمی‌کرد اروپا مورد تقابل سیاسی با آمریکا آن هم بر سر ایران شود این اتفاق افتاد اکنون باید سایر کشورها در این راه گام بردارند.
فلاحت‌پیشه با تاکید بر این‌که مسئولان وزارت خارجه و بانک مرکزی باید هرچه سریع‌تر وارد مذاکره با کشورهای دنیا شوند، گفت: تعلل کشورها برای مذاکره با ایران هیچ توجیهی ندارد. اروپایی‌ها برای آنکه اینستکس را توجیه سیاسی کنند آن را فقط به گذشته ربط داده‌اند حال این‌که این موضوع با آینده هم ارتباط دارد. این‌که FATF و مسائل دیگری را با اینستکس مرتبط کنند درست نیست، اروپایی‌ها هنوز در برجام گام عملی برنداشتند، بنابراین نباید انتظار داشته باشند که ایران درباره FATF به خاطر اروپا گام بردارد.

 

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۳۹۷/۱۱/۱۴ -  شماره 4381
جستجو
جستجو
بالای صفحه