عناوین این صفحه
بهارنیوز
کد خبر: ۱۱۴۹۰۲
اگر آمریکا شمشیر را از رو نبسته بود، در مجلس جور دیگری صحبت می‌کردم

روحانی: علت التهابات کنونی بازار ارز داخلی است

رئيس جمهور با انتقاد از تاخیر صادرکنندگان دولتی و خصولتی در پرداخت ارزی که باید در اختیار سامانه نیما قرار دهند، این امر را خیانت خواند.

حجت الاسلام حسن روحانی در مراسم اختتامیه چهاردهمین جشنواره شهید رجایی با تاکید بر اینکه نمی‌شود زمانی که یک ماه یا یک سال سختی و مشکلات پیش روی ما قرار گرفته، از اهداف خود عقب‌نشینی کنیم و امیدمان متزلزل شود، اظهار کرد: حکام آمریکا از یک طرف ملت ایران را تحت فشار قرار می‌دهند و از طرف دیگر هر روز از طرق مختلف پیغام می‌دهند بیایید مذاکره کنید؛ دو هفته نمی‌گذرد که یک پیغام جدید می‌آید. روحانی با بیان اینکه آیا قسم حضرت عباس را قبول کنیم یا دم خروسی که بیرون زده، خاطرنشان کرد: ما پیغام و نرمش آنها را در پیام ببینیم یا عمل ددمنشانه‌شان را؟ به آنها می‌گویم که اگر راست می‌گویید و دوستدار ملت ایران هستید، چرا می‌خواهید در زندگی مردم ما فشار آورید؟ شما فکر می‌کنید که اگر چند ماه به مردم ما فشار آورید، آنها به خیابان می‌آیند و دست‌هایشان را بالا می‌گیرند و می‌گویند:ما تسلیم آمریکا و کاخ سفید شدیم؟ این خطا و اشتباه شماست.
وی با اشاره به حضور اخیر خود در مجلس برای پاسخگویی به سؤالات تعدادی از نمایندگان گفت: بعد از حضورم در مجلس و پاسخگویی به سؤالات نمایندگان، یکی از دوستان خوبم نامه‌ای برای من نوشت و در آن به من گفت که‌ای کاش فلان مطلب را در پاسخ به سؤالات می‌گفتی اما من در پاسخ به او تنها در چند پاراگراف نوشتم که همه حرف‌هایت درست است اما این حرف‌ها برای شرایط صلح است؛ اگر دشمن به میدان نیامده بود و آمریکا نیز شمشیرش را از غلاف خارج نکرده بود، من جور دیگری سخن می‌گفتم اما امروز روز جنگ با دشمن است. گرچه ممکن است با عده‌ای اختلاف سلیقه داشته باشیم و روزی هم در انتخابات با هم رقابت کرده باشیم اما آن روزها دیگر تمام شد و امروز همه با هم هستیم؛ امروز مجلس و دولت با هم هستند و قوه قضاییه نیز در کنار این دو قوه حضور دارند. همچنین ارکان دیگر نظام نیز در کنار دولت هستند.
رئیس‌جمهور با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری اظهار کرد: ایشان جمله خیلی مهمی گفتند و فرمودند که در روز سخت، کسی حق ندارد پشت دولت را خالی کند. روحانی در ادامه با تاکید بر اینکه بار سنگینی بر دوش دولتیان و کارمندان دولت است، اظهار کرد: امروز حدود دو میلیون و ۳۰۰ هزار نفر در دولت به مردم خدمت می‌کنند و من می‌دانم که این کارمندان دولت امروز در چه فشار معیشتی و اقتصادی قرار دارند چراکه حقوق آنها ثابت است اما مخارج آنها و همچنین افزایش قیمت‌ها ثابت نیست. وی ادامه داد: ما می‌دانیم مردم در سختی هستند و امروز زمان جنگ است. به همین دلیل است که امروز باید آستین‌ها را بالا بزنیم و با تمام قدرت به خدمت کشور و مردم بسیج شویم. امروز مردم باید احساس کنند حالا که فشار است اگر در سال ۹۷ به اداره‌ای مراجعه می‌کنند کارشان در مقایسه با سال ۹۶ زودتر انجام شود و در ادارات دولتی احترامشان بیشتر است.
روحانی همچنین با تاکید بر لزوم اجرای کامل دولت الکترونیک تا پایان دوران دولت دوازدهم، به التهابات اخیر بازار ارز اشاره و خاطر نشان کرد: دولت الکترونیک شفافیت ایجاد می‌کند. امروز در بازار ارز التهابات مشاهده می‌شود؛ بله گرچه قبول است که بخشی از آن به دلیل فشار آمریکا و خارجی است اما به عنوان رئیس دولت اعلام می‌کنم که بخشی از این التهابات داخلی است یعنی صادرکنندگان ما حتی صادر کنندگان دولتی و خصولتی ارزی را که باید امروز در اختیار سامانه نیما قرار دهند، ۴۸ ساعت بعد در اختیار این سامانه می‌گذارند؛ این کار خیانت به کشور است و من نیز در این زمینه به یکی از مسئولان مربوطه روز گذشته دستور دادم اگر فردی این کار را کرد اقدام نخست او را عزل و در گام بعدی او را به دادگاه معرفی کند.
وی با بیان اینکه سالانه حدود ۴۰ میلیارد دلار صادرات غیرنفتی داریم، افزود: امروز که حدود ۶ ماه از سال می‌گذرد، باید ۲۰ میلیارد دلار به بانک مرکزی و سامانه نیما می‌آمده اما امروز نمی‌گویم که چقدر از این میزان آمده است؛ آیا این را هم می‌خواهیم بر گردن آمریکا و رژیم صهیونیستی بیندازیم؟ درست است که آنها خیلی جنایتکار هستند و ضربات بسیاری بر ما وارد کردند اما ما چه کار کرده‌ایم؟

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۳۹۷/۶/۱۸ -  شماره 4286
جستجو
جستجو
بالای صفحه