عناوین این صفحه
بهارنیوز
کد خبر: ۱۱۴۸۸۱

چرا دلار ۱۲ هزارتومانی شد؟

گروه اقتصادی: روز گذشته قیمت سکه با طی روند افزایشی به بیش از چهار میلیون و ۶۱۰ هزار تومان رسید، قیمت اغلب ارزها نیز روندی افزایشی را طی کرد و دلار سلیمانیه با نزدیک به ۵۰۰ تومان افزایش به ۱۲ هزار و ۷۰ تومان رسید.

آشفتگی در فکر و بیان سیاست‌گذاران اقتصادی دولت دوازدهم به مرتبه‌ای رسیده که رییس کل بانک مرکزی بی‌توجه به اهمیت سکوت به‌موقع و سخنرانی به موقع برای یک مدیر عالی‌رتبه پولی مالی، به گونه‌ای ناشیانه حرف می‌زند و بازار‌ها را سریعا به هم می‌ریزد.
با اینکه تصور می‌شد عبدالناصر همتی مدیری پخته و با درک عمیق از ارزش‌های جایگاه رییس کل بانک مرکزی باشد، اما سخنان وی درباره ناموسی بودن ذخایر بانک مرکزی مشخص کرد که وی نیز همچون دیگر اعضای فعلی تیم اقتصادی دولت با دقت بالایی تصمیم نمی‌گیرد.همتی در حالی این سخنان را عنوان کرده که بانک مرکزی از ابتدای سال تا همین جای کار بیش از ۲۲ میلیارد دلار از ذخیره ناموسی کشور را صرف سیاست اشتباه ارز ۴۲۰۰ تومانی کرده و جز افزایش ۳ برابری نرخ ارز نتیجه‌ای از آن حاصل نشده است.
میثم رادپور،  اقتصاددان با اشاره به دلایل افزایش قیمت ارز در بازار آزاد ،از قطع ارتباط بین دو بازار آزاد و ثانویه انتقاد می‌کند و می‌گوید: «با فاصله گرفتن قیمت‌های دو بازار می‌توان به وجود برخی نواقص در نحوه اجرای سیاست ارزی رسید. بروز زمینه‌های اصطحکاک میان دو بازار آزاد و ثانویه ارز باعث شده تا زمینه برای افزایش قیمت بیشتر دلار و باقی ارز‌ها مهیا شود. این اصطحکاک‌ها که مانع نقل و انتقال بین بازار‌ها می‌شوند عامل اصلی رشد قیمت دلار و رسیدن به نرخ ۱۲ هزار تومان است. بگیر و ببند‌های اخیر و انگ زدن به دلالانی که کار نقل و انتقال ارز از هرات به تهران را برعهده دارند باعث شده کمتر کسی ریسک کار را از ترس دستگیری و محاکمه به جان بخرد. وقتی این افراد دستگیر می‌شوند چه کسی حاضر است روند معاملات را تقویت کند و تقاضا پاسخ دهد؟

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۳۹۷/۶/۱۳ -  شماره 4283
جستجو
جستجو
بالای صفحه