عناوین این صفحه
بهارنیوز
کد خبر: ۱۱۳۷۷۲
بازار ارز همچنان آشفته و پرطرفدار؛

صف‌های ۱۲ ساعته برای خرید ارز

گروه اقتصادي:بازار ارز دوباره آشفته شده است؛ دلالان در آستانه شب عید خیمه‌شب بازی راه انداخته‌اند و دلارفروشی، شغل دوم برخی کارمندان شده است.

همان بازاری که دو هفته آرام بود و البته برخی می‌گفتند که آرامشی پیش از طوفان است. موضوعی که البته مسئولان دولتی آن را رد کرده و بر این باورند که بازار را در کنترل خود دارند. واقعیت آن است که دلالان ارزی، دست از سر بازار برنمی‌دارند و به هر نحوی که شده، نبض بازار را به دست گرفته‌اند. حال دیگر دلالی در بازار ارز، تنها به فاصله چهارراه استانبول تا میدان فردوسی ختم نمی‌شود؛ بلکه کافی است تا سری به گوشه و کنار شهر بزنیم تا مشخص شود که دلالان در صرافی‌ها چه می‌کنند و چقدر خرید و فروش بازار را به دست گرفته‌اند. آنگونه که فعالان بازار ارز می‌گویند، طی روزهای اخیر باز هم سر و کله دلالان معروف پیدا شده و هر یک تلاش می‌کنند تا به نوعی بازار را ملتهب کرده و سود بیشتری را از این بازار به دست آورند. برخی از آنها، هر روز از ساعات ابتدایی صبح و حتی یکی دو ساعت قبل از شروع کار صرافی‌ها، به میدان فردوسی آمده و مراجعه‌کنندگان به بازار ارز را هدایت می‌کنند. برایشان صف درست می‌کنند و به آنها شماره می‌دهند و خود هم برای برخی خرید و فروش‌هایی که حاشیه این صفوف انجام می‌دهند، سود می‌برند.
نکته حائز اهمیت دیگر، ورود طیف‌های جدیدی به صف خریداران و فروشندگان ارز در بازار است. اکنون علاوه بر دلالان، واسطه‌ها، متقاضیان بخش‌خصوصی و کارخانه‌داران و حتی زنان خانه‌دار که به تازگی به جرگه خریداران ارز پیوسته‌اند، ردپای برخی کارمندان را هم می‌توان در این بازار دید که دلارفروشی را شغل دوم خود کرده‌اند. این روزها صف‌های طولانی مقابل برخی صرافی‌های پایتخت شکل گرفته است و مردمی که در صف می‌ایستند انگیزه‌های مختلفی دارند؛ برخی مسافرند،برخی به دنبال خرید و فروش بلافاصله آن به واسطه‌ها هستند و برخی دیگر هم به این فکر هستند که دلار گران‌تر می‌شود پس باید سرمایه‌گذاری کنند. بازار ارز در ادامه روند روزهای اخیر خود همچنان محدودیت عرضه دارد و مقابل صرافی‌هایی که بیشتر متعلق به بانک‌ها هستند، صف‌های طولانی تشکیل شده است، چراکه آنها فروش دارند.
تقریبا ۱۰ روزی از تشکیل این صف‌های طولانی مقابل صرافی‌ها می‌گذرد. به صف‌ها که نزدیک می‌شویم سر و صدای مردم و صراف‌ها به گوش می‌رسد و بعضا تنش‌ها و درگیری‌هایی هم مشاهده می‌شود. برخی مشغول گرفتن فیلم و عکس از صف‌ها و تقاضای خرید هستند که برخی از مردم و همچنین نمایندگان صراف‌ها که در خیابان هستند به این کار اعتراض می‌کنند و با کسی که فیلم می‌گیرد درگیر می‌شوند.
صف‌های ۱۲ ساعته
در این میان یک سؤال مهم این است که دلیل این صف‌های طولانی چیست؟ مردمی که در صف‌ها می‌ایستند به چه انگیزه‌ای حاضر هستند ۱۲ ساعت یا بیشتر در صف باشند!؟ صف‌ها را که نگاه می‌کنیم افراد مختلفی را می‌بینیم؛ مردها و زن‌های مسن، پسرهای جوان، افرادی که از ظاهرشان مشخص است که از طبقه مرفه‌تر هستند و همین طور قشر ضعیف‌تر. تقریبا همه جور افرادی در صف‌های خرید ارز دیده می‌شود.
می‌خرم بلافاصله می‌فروشم!
مقابل یکی از صرافی‌ها که دلار را به قیمت بانکی می‌فروشد، از مرد مسنی که در صف خرید ایستاده می‌پرسم که از ساعت چند در صف هستید؟ می‌گوید‌ از ساعت ۸ صبح. دو روز پیش هم آمدم ولی موفق نشدم دلار بخرم‌. این متقاضی خرید دلار علت خرید این نوع ارز را کسب سود عنوان کرده و می‌گوید:‌ دلار بانکی می‌خرم و طی یکی - دو روز روی هر دلار حداقل ۲۰۰ تومان سود می‌کنم‌. خانم مسنی می‌گوید:‌ از ۱۰ صبح در صف هستم و به خاطر اینکه این صرافی دلار را ارزان‌تر می‌فروشد در صف خرید این مغازه ایستاده‌ام. خوش‌بینانه، فکر کنم تا عصر نوبتم شود‌. این متقاضی نیز معتقد است : نرخ دلار بالاتر می‌رود لذا دلیل خریدش را سرمایه‌گذاری عنوان می‌کند.
کار هر روزم است!
پسر جوانی می‌گوید:‌ این کار هر روزم است که در صف دلار می‌ایستم. بعضی‌ها هستند که هر روز از ۶ صبح اینجا هستند‌. از حرف‌های متقاضیان اینگونه برمی‌آید که خیلی از این افراد برای مسافرت خارج از کشور دنبال خرید ارز نیستند؛ هر چند برخی هم هستند که در آستانه سال نو برای سفرشان می‌خواهند دلار و یورو بخرند اما کمی تامل در صف‌ها نشان می‌دهد که بخش زیادی از متقاضیان به دلیل کسب سود و سرمایه‌گذاری خرید می‌کنند. خریدار دیگری که در صف ایستاده می‌گوید:‌ خیلی از افراد در صف، به دنبال این هستند که هر طور شده ۲۰۰۰ دلار هم که شده بخرند و بلافاصله یا یکی - دو روز بعد به دلالان یا صرافی‌هایی که گران‌تر می‌خرند، بفروشند؛ یعنی حدود ۲۰۰ تا ۳۰۰ تومان سود روی هر دلار‌. خانم دیگری که به همراه دخترش در صف ایستاده می‌گوید: ‌هفته اول عید مسافر اتریش است و برای خرید یورو آمده است. ۸۰۰۰ یورو لازم دارد اما صرافی‌ها بیش از ۳۰۰۰ یورو نمی‌دهند‌. در اوضاع این روزهای بازار ارز، واسطه‌گری و دلال بازی بیش از هر چیزی به چشم می‌خورد؛ اتفاقی که حداقل در پنج سال گذشته بی سابقه بوده است و بیشتر یادآور حال و هوای سال ۱۳۹۰ و صف‌های پر تنش برای خرید سکه است.
 شغل دوم برخی کارمندان
یکی از دلارفروشان کارمند می‌گوید: روزها بعد از اتمام ساعت کار به بازار ارز می‌آیم و با توجه به آشنایانی که در این بازار دارم، اقدام به معامله ارز می‌کنم. به نظرم کار جذابی است و می‌تواند درآمدزایی خوبی برای من داشته باشد.
وی می‌افزاید: بعد از ساعت کار یا در حین کار گاهی سری به بازار ارز می‌زنم و حتی افرادی را سراغ دارم که شغل دوم خودشان را خرید و فروش ارز انتخاب کرده‌اند و به واسطه برخی زیرمجموعه‌هایی که دارند، کار خرید و فروش را انجام می‌دهند. در این میان هستند زنان خانه‌داری هم که از جمله خریداران ثابت ارز شده‌اند؛ اما سرمایه‌هایشان اغلب خرد است و وقتی که وارد بازار می‌شوند، تاثیر زیادی شاید نداشته باشند، اما به طور قطع، تعدادشان وقتی بالا می‌رود در صف‌های خرید ارز مقابل صرافی‌ها، توجه بسیاری را به خود جلب می‌کنند؛ حتی اگر صف آنقدر طولانی باشد که شاید لازم باشد ساعت‌ها را در صف بایستند؛ البته برای آن هم چاره اندیشی کرده‌اند و با خود، چهارپایه‌های همراه را حمل می‌کنند. به هر حال باید منتظر ماند و دید که در روزهای آینده، چه سرنوشتی برای بازار ارز رقم خواهد خورد.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۳۹۶/۱۲/۱۷ -  شماره 4175
جستجو
جستجو
بالای صفحه