عناوین این صفحه
بهارنیوز
کد خبر: ۱۱۳۷۷۱
یک نماینده اصولگرا: بر سر سوال از روحانی معامله شد

طرح سوال جدید از رئیس‌جمهور در مجلس

نقوی حسینی نماینده ورامین در مجلس در اخطار قانون اساسی گفت: ۱۷۰ تا ۱۸۰ نماینده سوال از رییس جمهوری را امضا کردند اما بدون این که جلسه‌ای تشکیل شود تعداد امضاها به حدود ۳۵ امضا رسید. توجیهی در این زمینه وجود ندارد باید دید نحوه پس گرفتن امضاها چگونه بوده است، شما باید از شأن مجلس دفاع کنید.

علی مطهری نایب رییس دوم مجلس که ریاست ساعتی از جلسه علنی مجلس را بر عهده داشت در پاسخ به این اخطار گفت: تعداد امضای تقاضای سوال از رییس‌جمهوری هیچ وقت ۱۸۰ امضا نبوده است.  عده‌ای نامه‌ای را امضا کردند که سوال از رییس‌جمهوری به جریان بیفتد، این نامه ۱۸۰ امضا داشت اما اصل سوال ۸۹ امضا داشت که در نهایت ا از حد نصاب کمتر شد.
نایب رییس مجلس گفت:‌ به نظر می‌رسد خود سوال‌کنندگان مقصر بودند و در هفته سرکشی به حوزه‌های انتخابیه برای حفظ امضاها تلاش نکردند البته طبیعی است، ممکن است عده‌ای امضای خود را پس بگیرند اما خلاف آیین‌نامه اتفاق نیفتاده است. حسینعلی حاجی‌دلیگانی نماینده  شاهین‌شهر هم در تذکری شفاهی اظهار کرد: دو سوال از رئیس جمهور در مجلس مطرح شد که برای شفاف‌سازی است و قرار نبود اتفاق دیگری بیفتد.اینکه به صورت مرتب امضاهای سوال از رئیس جمهور کم و زیاد می‌شود، بازخورد خوبی برای مجلس ندارد.
وی تصریح کرد: یک طرح سوال از رئیس جمهور در مقطعی به ۱۸۰ امضاء رسید اما بعد از مدتی به ۸۰ امضاء رسید و باید گفت اگر نماینده‌ای طرحی را امضاء می‌کند باید بر حرف خود پایبند باشد و اگر نمی‌خواهد پایبند بماند، بهتر است آن طرح را امضاء نکند. نماینده‌ای در مجلس وجود دارد که ۵_۶ بار این طرح سوال را امضاء کرده است، اما امضای خود را پس گرفته است. در این شرایط از بیرون می‌گویند گویا در مجلس خرید و فروش صورت می‌گیرد یا بر سر این موضوع معامله می‌شود. مطهری در پاسخ به این تذکر گفت: در اینجا دو حالت وجود دارد؛ زمانی نماینده‌ای از توضیحات نمایندگان رئیس جمهور قانع می‌شود و زمانی هم عده‌ای تصور می‌کنند که بده‌بستانی صورت گرفته که این مورد دوم خوب نیست. کسانی که امضاهای خود را پس می‌گیرند حق این کار را دارند.
همچنین مجتبی ذوالنوری نماینده قم در مجلس گفت: سوال نخست از رییس جمهوری درمورد موسسات اعتباری بود که توسط علی مطهری و علی وقف چی نمایندگان تهران و زنجان در مجلس طرح شده بود ولی نهایتا از حد نصاب لازم افتاد و از دستور کار مجلس خارج شد. پس از این قضیه ما احساس کردیم مشکلات سرمایه گذاران کاسپین که زندگی‌هایشان متلاشی شده باید در مجلس مطرح شود، از این رو بنده طرح سوالی از رییس جمهور را در مورد موسسات مالی و اعتباری مطرح کردم.این نماینده مجلس گفت: امضاهای این طرح سوال به ۱۰۲ امضا رسیده است که  این طرح سوال از رییس جمهوری در هیات رییسه مجلس اعلام وصول شد، رییس مجلس بر آن دستور داد و هیات رییسه امضاها را با امضا کنندگان تطبیق دادند،نهایتا بنا شد که کمیسیون اقتصادی مجلس در این راستا اقدام کند.
ذوالنوری افزود: کمیسیون اقتصادی موظف است ظرف یک هفته جلسه ای با حضور نمایندگان رییس جمهور و نمایندگان سوال کننده برگزار کند، اگر سوال کنندگان قانع نشدند و تعداد حد نصاب امضا ها به کمتر از ۷۳ نرسید سوال از رییس جمهوری در مجلس مطرح می‌شود و رییس جمهوری باید ظرف یک ماه در مجلس حضور یابد. طرح سوال دیگری از رییس جمهوری در پنج محور باموضوعات قاچاق، رکود ، بیکاری، عدم از بین رفتن تحریم ها و نوسانات قیمت ارز با ۱۰۲امضا مطرح شده است.وی افزود: این طرح سوال در جلسه این هفته کمیسیون اقتصادی مجلس با حضور نمایندگان رییس جمهوری بررسی شده است ولی نمایندگان نهایتا قانع نشدند، اگر تعداد امضاها به زیر ۷۳ امضا نرسد، سوال از رییس جمهوری در مجلس مطرح می‌شود.رییس جمهوری می‌تواند برای هر دو این سوالات در یک جلسه حضور یابد و به نمایندگان پاسخ دهد.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۳۹۶/۱۲/۱۷ -  شماره 4175
جستجو
جستجو
بالای صفحه