عناوین این صفحه
بهارنیوز
کد خبر: ۱۱۲۶۲۷
صف‌های مردم برای خرید دلار علیرغم توصیه‌ها؛

مردم اعتمادی به حرف مسئولان ندارند

گروه اقتصادي: در حالی که روز سه‌شنبه در کنفرانـــس خبری رئیس‌جمهور، صحبت از نرخ دلار و تبعات افزایش قیمت ارز، آنطور که پیش بینی می‌شد مورد توجه قرار نگرفت، حجت الاسلام حسن روحانی در پاسخ به تنها پرسشی که درباره قیمت این روزهای دلار شد لبخندی زد و از نرخ نامتعادل ارز گفت و اینکه در روزهای آینده حتما نرخ دلار متعادل می‌شود.

هر چند روحانی نرخی برای دلار متعادل تعیین نکرد و زمان مشخصی هم برای این تعادل مشخص نکرد اما آنچه مسلم است اینکه لبخند رئیس‌جمهور، پاسخ مناسبی برای هیاهوی این روزها در بازار ارز نیست. هر چند در دو روز گذشته بازار ارز روند کاهشی داشته و روز سه شنبه دلار به کانال ۴۶۰۰ تومان بازگشت اما این قیمت همچنان فاصله بسیاری با دلار ۳۸۰۰ تومانی یکی دو ماه پیش دارد و از آنجا که بازار ارز در ایران علی‌رغم وعده‌های مسئولان حساب و کتابی ندارد و باز هم ممکن است دلار گران شود مردم همچنان دوست دارند دلار بخرند حتی اگر شده چند ساعت هم در صف بایستند.
البته کاهش نرخ روز سه شنبه هم پایدار نبود و دیروز باز هم دلار از مرز ۴۷۰۰ تومان گذشت. این در حالی بود که یورو نیز ۶۱۰۹ تومان در بازار معامله شد. این روزها صف‌های طولانی برای خرید دلار سوژه بحث‌های فراوانی در فضای رسمی و غیر رسمی خبری شده است، این در حالی است که تجربه امروز در سالیان گذشته نیز آزموده شده است و همین مسئله نشان می‌دهد افزایش مصنوعی تقاضا چگونه می‌تواند بحران در بازار ارز و در نهایت سایر بازارها را تعمیق نماید، از سوی دیگر نمی‌توان به مردم خرده گرفت که چرا می‌خواهند با خرید ارز و به خصوص دلار متحمل ضرر کمتری در نقدینگی‌شان شوند.
در فضای مجازی هم مردم در این باره بسیار تبادل نظر می‌کنند اما در نهایت بسیاری بر این عقیده هستند که سیاست‌های غلط اقتصادی دولت مردم را وادار به چنین کاری می‌کند تا خودشان دست به کار شوند و در این آشفته بازار اقتصادی کمتر ضرر کنند.  یک کاربر در فضای مجازی در این باره نوشته است: برای مردمی که پول ملی خود را تضعیف می‌کنند آرزوی آگاهی می‌کنم. این نظر محمد، در پاسخ به این سؤال است؛ نظر شما درباره صف‌های طولانی خرید دلار چیست؟
آنچه محمد درباره تضعیف پول ملی گفته است اما از سوی سایر کاربران نیز مورد نقد قرار گرفته است. به عنوان مثال یکی از کاربران در این زمینه گفته است: مردم به حفظ سرمایه خود می‌اندیشند؛ نیز در پاسخ توضیح داده است: ‌یک آرزویی هم برای پول ملی که هر روز مردم را تضعیف می‌کند، بکنید. کاربر دیگری نیز گفته است: مشکل اینجاست که فقط به خود می‌اندیشند. ‌کاربر دیگری پیشنهاد داده است: ‌برای حفظ سرمایه به جای خیانت به ملت و خرید دلار، می‌توانند شمش طلا بخرند اگه نگران هستند. این جوری با جو دادن باعث افزایش قیمت نمی‌شوند و یه تورم شدید را به همه مردم تحمیل نمی‌کنند.
یکی دیگر از کاربران نیز تاکید دارد:  ‌یک فرمول ساده وجود داره به جای اینکه اوضاع را درست کنند هر روز بدتر کنند تا مردم به حال دیروزشون غبطه بخورند ولی به نظر من سال نود و هفت سال از نظر اقتصادی سال بسیار بدی برای مردم است. ‌بسیاری از کاربران به مساله بي‌ثباتی بازار ارز معترض بوده و بر این اعتقادند که باید اقداماتی برای ایجاد ثبات در اقتصاد در دستور کار قرار گیرد. کوروش در این زمینه می‌گوید: این بي‌ثباتی نتیجه سیاست‌های غلط کشور در عرصه‌های اقتصادی و روابط خارجی است که متاسفانه هزینه هاش به مردم عادی تحمیل می‌شود. مردم تقصیری ندارند فقط دارند تلاش می‌کنند که به هر طریق که شده ارزش سرمایه هایی رو که با هزار بدبختی به دست آورده‌اندرا  حفظ کنند. کاربر دیگری تاکید دارد: ‌اگر با رانت، توصیه و پارتی بازی ارتباط و میانه‌ای ندارید صف هم چیز خوبی است هر جا صف دیدید یا سریع در آخر صف بایستید یا زنبیل قرمزی به جای خود گذاشته و به نفر آخر هم بسپرید. عاقبت خوبی خواهید داشت...
۱۵ صراف نابسامانی ایجاد کرده‌اند؟
در این باره عضو فراکسیون امید مجلس گفت: متاسفانه حدود ۱۰-۱۵ صراف هستند که در بازار ارز یک نوع نابسامانی ایجاد کرده‌اند که نمی‌دانم چگونه است که دولت هم نمی‌تواند آنها را کنترل کند. سیده فاطمه ذوالقدر با اشاره به افزایش نرخ ارز، یادآور شد: ما در این رابطه هم تذکر دادیم و هم نزد وزیر اقتصاد هم سخنانی را مطرح کردیم و به تفصیل به این موضوع پرداختیم. در هر صورت کسانی که سرمایه‌گذاری می‌کنند و در امر واردات و صادرات هستند دارای بلاتکلیفی بسیار زیادی هستند و در این رابطه ضرر می‌کنند. باید از آنها حمایت شود و زودتر جلوی افزایش قیمت ارز گرفته شود. ذوالقدر ادامه داد: طی جلساتی که برگزار کردیم وزیر اقتصاد و دولتی‌ها عنوان کردند که دولت هم راضی به این وضعیت نیست و متاسفانه یکسری صراف هستند که نمی‌دانم چگونه است که دولت هم نمی‌تواند آنها را کنترل کند.
گویا حدود ۱۰-۱۵ صراف هستند که در بازار ارز یک نوع نابسامانی ایجاد کرده‌اند و البته عده‌ای از مردم هم تقاضای زیادی در بازار دارند و به علت کم بودن ارز ممکن است نرخ آن افزایش یابد. وی خاطرنشان کرد: قطعا نمایندگان در این رابطه ورود می‌کنند و نمی‌گذارند بازار ارز با این روش پیش برود. از سوی دولت هم به ما گفتند که برنامه‌شان این است که تا بهمن و اسفند مبالغ زیادی ارز به بازار تزریق کنند و جلوی این مسئله گرفته شود. ما هم قطعا طی جلساتی که به صورت غیرعلنی برگزار می‌شود جلساتی برگزار می‌کنیم و به تفصیل در این رابطه بحث می‌کنیم تا هر چه سریع‌تر جلوی این افزایش نرخ ارز گرفته شود.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۳۹۶/۱۱/۱۹ -  شماره 4157
جستجو
جستجو
بالای صفحه