عناوین این صفحه
بهارنیوز
کد خبر: ۱۱۲۶۲۴
علیرغم آسمان خاک‌آلود اهواز؛

منظره وصف‌ناپذیر غروب خورشید بر فراز کارون

هوای پاک این روزهای خوزستان بعد از یک هفته هوای خاکی تماشای غروب خورشید بر فراز آسمان رودخانه کارون را بسیار بسیار زیبا و وصف‌ناپذیرکرده است.

 آسمان خاک آلود خوزستان در نیمه دوم بهمن‌ماه با بارش برف و باران در ارتفاعات و اکثر نقاط رنگ و رویی تازه به خود گرفته و نیلگونی آسمان به حدی زیبا و جذب کننده بوده که وصفش با قلم‌ و زبان‌ امری محال است. رنگ زیبا و آبی آسمان در کنار رودخانه پریشان حال کارون بس زیبا و وصف‌ناپذیر است، صدای مرغان دریایی با پروازهای گروهی سکوت روزهای خاکی که خوزستان را به شهر ارواح تبدیل کرده بود را در هم می‌شکند. هر چند کارون پریشان است اما صدای شرشر همان اندک آبی که با آرامش در درونش جریان دارد حس خوبی را به محیط اطراف منتقل می‌کند. صدای قهقهه خانواده‌ها و روان بودن جان در شهر نوید از تنفس هوایی پاک و بدون اسپره‌های رنگارنگی که این روزها به یار بی‌همتای مردم خوزستان شده است؛ می‌دهد. گویی کارون چهچه خوشش را بعد از نزول رحمت‌های خدادادی از وصال مجدد شهروندان گرفته است؛ صدای خندیدن و بازی بچه‌ها، تماشای چادرهای مسافرتی رنگارنگ و بزم کباب و بلال‌ترکیبی زیبا از رنگ‌ها و حالات خوش زندگی را در کنار ساحل کارون به معرض دید گذاشته است.
با وجود اینکه گردهای خاک بر روی درختان سبز رنگ ساحل خودنمایی می‌کنند اما در عکس‌های یادگاری فراموش نشده‌اند و در این هوای بهاری مانند سایبانی مهربان پذیرای حضور گرم میهمان طبیعت هستند. آسمان آبی غروب خورشید در حوالی کارون را با ظرافتی غیر قابل بیان نشان می‌دهد،‌ترکیبی از رنگ‌های قهوه‌ای، سرخ، زرد بر فراز کارون گویی شفق زمستانه را اکران می‌کند. تماشایی بودن این تصویر شگفت‌انگیز در آنسوی کارون را می‌توان از چشمان میهمانانی فهمید که از شگفتی تصویر مات و مبهوت غروب خورشید شده‌اند.  تمامی لحظات کارون مانند داستانی عاشقانه است که عاشق هیچ‌گاه از دیدن معشوقه خود سیر نمی‌شود طراوت و پریچهری روز و شب‌های کارون نیز مانند همان معشوقه بسیار دیدنی است، شراره‌ زغال‌های آتشی رنگ زیر بلال‌ها با پیچش خاص‌شان تاریکی دل شب‌های کارون را روشن‌می‌کنند و زیبایی خاصی به فضا می‌بخشند. هوای پاک این روزهای اهواز سبب شده که کارون تا پاسی از شب میزبان میهمانانش باشد. سردی هوا نه تنها از تعداد میهمانان خوشحال و سرزنده کارون نمی‌کاهد بلکه با وزش باد از سبزه‌های خیس خورده رایحه خوشبو و لطیفی در آسمان پخش و در ریه‌ها حبس می‌شود.
می‌توان از خوشی‌های میهمانان کارون فهمید که شهروندان این دیار چه‌قدر به هوایی پاک، آسمانی آبی و زندگی جریان در شهر احتیاج دارند و‌ای کاش این روزهایی که دیدنشان از وصف کلامی و نوشتاری صد برابر زیباتر و دیدنی‌تر است عمر بلندی داشته باشند تا هر روز میهمانان کارون بدون تنفس اسپره‌‌های کمک تنفسی با حضور در لب ساحل به حال و روز ناکوک این روزهای کارون جانی دوباره ببخشند.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۳۹۶/۱۱/۱۹ -  شماره 4157
جستجو
جستجو
بالای صفحه