عناوین این صفحه
بهارنیوز
کد خبر: ۱۱۲۳۸۷
واكنش‌های نمایندگان به اعتراضات در برخی شهرهای کشور از جمله اهواز و چند شهر دیگر خوزستان

گلایه مردم از مشکلات اقتصادی و معیشتی

گروه دیار کارون: در روزهای اخیر در برخی شهرهای کشورمان از جمله اهواز، ایذه در خوزستان شاهد اعتراض‌های مردم و فریادشان نسبت به گرانی و مشکلات اقتصادی و سختی‌های معیشتی بودیم؛ مردمی که با سر دادن شعارهایی از جنس اقتصادی و معیشتی، اعتراض خود را خطاب به مسئولان برای حل مشکلات اعلام کردند؛ مشکلاتی که با همت مسئولان حل‌شدنی است.

 رئیس مجمع نمایندگان خوزستان گفت: از رئیس‌جمهور خواسته‌ایم به‌طور شفاف با تخلفات موسسات مالی برخورد کنند و مردم را در جریان این موضوع قرار دهند، چرا که هزینه اشتباهات مدیران دولتی را نباید مردم بدهند. عباس پاپی‌زاده اظهار کرد: مردم از ابتدای انقلاب تاکنون، بزرگ‌ترین سرمایه‌ کشور بوده‌اند و از مهم‌ترین عوامل وجود امنیت، رشد و پیشرفت کشور همین مردم هستند. با وجود همراهی همیشگی مردم در سخت‌ترین شرایط کشور، متاسفانه در سال‌های اخیر ناملایمتی‌هایی در جنبه‌های اقتصادی و معیشتی با مردم شده که باعث نارضایتی بخش زیادی از جامعه شده است. وی با بیان اینکه وجود مشکلات اقتصادی و معیشتی ناشی از رکود یک امر مسلم است و مسئولان باید آن را بپذیرند، عنوان کرد: همزمان شدن این مشکلات در جامعه، با اوضاع نا‌به سامان موسسات مالی غیرمجاز و بدهی‌های ریز و درشت آن‌ها به مردم، باعث افزایش نارضایتی در بین مردم شد. وقتی دولت و بانک مرکزی به موسسه‌ای مجوز داده مردم نیز اعتماد کردند و در این موسسات سرمایه‌گذاری کردند که به خاطر عدم نظارت صحیح و کافی، مشکلات کنونی پدید آمد و مردم به خاطر عدم دسترسی به پولشان ناراضی هستند.
وی افزود: ما در مجلس به طور جدی پیگیر مشکلات به وجود آمده از موسسات هستیم و تاکنون نیز سعی کرده‌ایم با استیضاح وزرای مربوطه و طرح سئوال از رئیس‌جمهور،  از حجم مشکلات بکاهیم که امیدواریم با پیگیری‌هایی که انجام می‌شود، مشکلات حل شده و نارضایتی‌ها برطرف شود. پاپی‌زاده گفت: البته رئیس‌جمهور دستورات خوبی را در جهت بازگشت سریع‌تر سرمایه‌های مردم که در اختیار موسسات مالی بوده‌اند، داده و پرداخت‌ها با سرعت بیشتری در حال انجام است. اما بخشی از سرمایه‌های مردم که نزد موسسات بوده در جاهای مختلف سرمایه‌گذاری شده تا سودآوری کنند، به همین دلیل کمی طول می‌کشد تا پول‌ها دوباره جمع شود و به مردم برگردانده شود. از رئیس‌جمهور خواسته‌ایم به‌طور شفاف با متخلفان موسسات مالی برخورد کنند و مردم را در جریان این موضوع قرار دهند، چرا که هزینه اشتباهات مدیران دولتی را نباید مردم بدهند. نماینده دزفول بیان کرد: متاسفانه شاهد هستیم در روزهای اخیر برخی سودجویان خود را وارد تجمعات به حق و قانونی مردم می‌کنند و می‌خواهند فضا را به سمتی ببرند که کشور و خود مردم آسیب ببینند، که این افراد توسط خود مردم طرد می‌شوند، ولی به دستگاه‌های مربوطه گفته‌ایم اجازه تجمعات قانونی را به مردم بدهند و خود ما نیز شدیدا پیگیر مطالبات مردم هستیم. وی با اشاره به وجود اشکالات و فساد در دستگاه‌های اداری و لزوم اصلاح آن‌ها گفت: یکی از مشکلات جدی که باید حل تا مشکلات مردم نیز کمتر شود، بحث سالم‌سازی فضای اداری کشور است. کشور ما ظرفیت انسانی بالایی در مدیریت دارد و ما باید به سمت استفاده از جوانان تحصیل کرده و کاربلد برویم که در دنیا بی‌نظیر هستند.
 * گله مردم از وضعیت اقتصادی
نماینده مسجدسلیمان در مجلس هم گفت: برطرف نکردن مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم و از سوی دیگر تلاش برای افزایش نرخ هزینه‌های معیشتی در بودجه ۹۷ از سوی دولت باعث نارضایتی مردم و تجمعات روزهای اخیر شده است.
علی عسگر ظاهری اظهار کرد: متأسفانه مشکلات اقتصادی مردم هرروز در حال افزایش است و برنامه‌های تیم اقتصادی دولت برای رفع این مشکلات نیز تاکنون نتيجه‌ای در پی نداشته است. وی افزود: افزایش هزینه‌های معیشت با رشد ۵۰ درصدی نرخ پیشنهادی برای برخی حامل‌های انرژی و عدم یک برنامه مدون برای رفع مشکلات اقتصادی مردم و کاهش نرخ بیکاری در بودجه ۹۷ مورد اعتراض مردم است. مردم گله‌مند هستند و به روش‌های مختلف در حال فریاد زدن این گله‌مندی هستند. دولت برای این گلایه‌های به‌حق مردم باید تدبیری بیاندیشد و اجازه افزایش مشکلات اقتصادی را ندهد.
وی عنوان کرد: نمایندگان مردم در مجلس در تلاش هستند تا با اصلاح بودجه پیشنهادی دولت، کمترین فشار اقتصادی متوجه مردم شود و مشکلات اقتصادی امروز مردم را کاهش دهند. در تجمعات روزهای اخیر عده‌ای سودجو در میان مردم حضور پیدا کردند و قصد بحران‌آفرینی و تغییر نوع مطالبات را دارند که لازم است مردم با بصیرت ما اجازه جولان دادن به این مغرضان سیاسی را ندهند و مطالبات خود را از مسیر قانونی دنبال کنند.
* باید از راه‌های قانونی عمل کرد
نماینده شوش در مجلس  هم گفت: برای حل مشکل اشتغال و گرانی باید از راه‌های قانونی عمل کرد. نمایندگان مردم بر خود واجب می‌دانند مطالبات به حق مردم در بحث معیشت را پیگیری کنند. سید راضی نوری در رابطه علت اعتراضات اخیر مردم در برخی شهرها، اظهار داشت: ایجاد درگیری و آشوب به هر دلیلی که می‌خواهد باشد برای کشور خوب نیست. حل شدن مشکلات کشور در سایه یک فضای آرام و بدون تنش میسر خواهد بود نباید با تجمعات غیرقانونی فضا را برای سوءاستفاده ضدانقلاب فراهم کنیم. با ریختن به خیابان‌ها مشکلات اقتصادی کشور حل نمی‌شود امنیت شرط لازم برای هر گونه بهبود شرایط اقتصادی است.
* رکود، بیکاری، تورم و گرانی
نماینده اندیمشک در مجلس  هم در این رابطه گفت: رکود، بیکاری، تورم و گرانی مهم‌ترین مشکلات کشور هستند که نسبت به آن‌ها آگاه هستیم و با گوشت و پوست آن‌ها را لمس کرده‌ایم ولی باید بیش از گذشته برای تامین نیازهای شهروندان در این جهت تلاش کنیم.
فریدون حسنوند گفت: امروز برای توسعه کشور و نقد مشکلات باید با آگاهی و بصیرت اقدام و نقش دشمنان اسلام و انقلاب و شبکه‌های رسانی وابسته به آنان را مورد توجه قرار دهیم و با حمایت از ولایت فقیه، طراحی دشمن را با شکست مواجه کنیم.
وی افزود: رئیس جمهور سابق با بی‌تدبیری در ایجاد برخی حاشیه‌ها نقش داشت، هشتگ من پشیمانم و تحرکات رسانه‌ای دشمن و تلاش در نا‌امید کردن مردم و آموزش ساخت بمب در برخی رسانه‌ها، از جمله اقدامات دشمن در ایجاد و سازماندهی نا‌آرامی‌های کشور است.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۳۹۶/۱۰/۱۱ -  شماره 4128
جستجو
جستجو
بالای صفحه