عناوین این صفحه
بهارنیوز
کد خبر: ۱۱۲۳۷۱
امام جمعه مشهد: اعتراضات مردم برحق بود/فرماندار مشهد: اعتراضات غیرقانونی بود

واکنش‌ها به اعتراض‌های اخیر

گروه سياسي: يك روز پس از اعتراضات مشهد و چند شهر ديگر خراسان در روز پنجشنبه با عنوان «نه به گراني»، دیروز (جمعه) چند شهردیگر هم شاهد تجمع و تظاهرات اعتراضي مردم بود.

در پی انتشار فراخوانی در فضای تلگرام، جمعی از مردم در مشهد در میدان مجسمه مقابل شهرداری مرکز در واکنش به آنچه «نه به گرانی»ها گفته شده، تجمع کرده و شعارهایی را در این باره سر دادند.در این تجمع، شعارهایی مانند «مرگ بر گرانی»، «پلیس برو دزد رو بگیر»، «یه اختلاس کم بشه، مشکل ما حل میشه» و … در همین خصوص فرماندار مشهد گفت: تجمع روز پنجشنبه گروهی از مردم در مشهد با موضوع گرانی غیرقانونی بوده و توسط معاندان نظام جمهوری اسلامی ایران و افراد ضدانقلاب برنامه ریزی شده بود.
محمد رحیم نوروزیان افزود: این گروه ابتدا در میدان شهدای مشهد تجمع کردند و سپس به سمت خیابانهای منتهی به حرم رضوی حرکت کردند که با هوشیاری به موقع مردم و پلیس تجمع خاتمه یافت.وی ادامه داد: این تجمع غیرقانونی از طریق شبکه‌هاي اجتماعی اطلاع‌رسانی شده بود و عناصر ضدانقلاب از احساسات عده‌اي در این رابطه سوءاستفاده کردند.
فرماندار مشهد گفت: در این تجمع ماموران انتظامی با مردم کمال مدارا و همراهی را داشت و با افرادی که قصد تخریب اموال عمومی از طریق کندن نرده‌ها را داشته و یا سنگ پراکنی مي‌کردند برخورد قانونی شد.وی افزود: ساعتی پس از تجمع مردم از عرصه میدان شهدا و خیابانهای منتهی به حرم رضوی در آرامش کامل پراکنده شدند.
این در حالی است که امام جمعه مشهد اعتراض مردم این شهر به گرانی را برحق دانست و گفت:‌نباید با فراخوان هر فرد یا گروهی به خیابان‌ها بیاییم بلکه باید دقت کنیم. امنیت یک کشور مهم است و مشکلات زندگی ما نباید ابزاری برای پیروزی دشمن باشد.سید احمد علم‌الهدی در خطبه‌های نماز جمعه با اشاره به مشکلات اقتصادی‌ و معیشتی‌ای که مردم با آن گرفتار هستند، گفت: مردم حق دارند حل شدن مشکلات معیشتی خود را مطالبه کنند و باید مسئولان نیز برای حل مشکلات آن‌ها از قبیل مسکن و گرانی کار کنند. نباید شرایط به گونه‌ای باشد که کارد به استخوان مردم برسد و برای گفتن مشکلات خود وسط خیابان بیایند. متاسفانه امروز برخی مدیران و مسئولان در دستگاه‌های اجرایی حضور دارند که به فکر مشکلات مردم نیستند.
نماینده ولی فقیه در استان خراسان رضوی با انتقاد از طرح دولت برای گران کردن قیمت بنزین گفت: وقتی به آقای وزیر نفت می‌گوییم افزایش قیمت بنزین باعث گرانی می‌شود، نباید پاسخ وزیر این باشد که قیمت بنزین در کشور ما پایین‌تر از کشورهای دیگر است. آقای عزیز قیمت بنزین ۱۵۰۰ تومانی از کشورهایی کمتر است که با چپاول کشورهای دیگر به رشد اقتصادی رسیده‌اند.
وی ادامه داد: قیمت بنزین ۱۵۰۰ تومانی برای کسانی که ماشین‌های گران‌قیمت دارند و ماشین‌های شاسی‌بلند سوار می‌شوند و درآمد میلیاردی دارند زیاد نیست اما برای آن مرد فقیر با درآمد کمی که با وانت‌بار خود کسب روزی می‌کند زیاد است و افزایش آن باعث افزایش گرانی می‌شود.
وی ادامه داد: جاده هراز و جاده شمال ۸۰ سال است که تاسیس شده است. سه - چهار دولت برای تکمیل جاده شمال وقت گذاشته‌اند و پول به شرکت‌های خارجی داده‌اند اما این جاده هنوز به سرانجام نرسیده است و جاده شمال مانند الاغ در گل مانده گیر کرده است.امام جمعه مشهد خطاب به مردمی که در این شهر در اعتراض به مشکلات جمع شده بودند، گفت: من با مردمی که به خیابان آمدند حرف دارم. مطالبات شما کاملا بر حق بود و اینکه بر علیه گرانی شعار می‌دادید کار بر حقی بود اما بدانیم که دشمن می‌خواهد به ما ضربه بزند و نباید اجازه بدهیم از این مطالبات سوءاستفاده کنند.وی ادامه داد: اینکه گروهی در تجمع بگویند سوریه را‌‌ رها کن فکری به حال ما کن درست نیست. نباید با فراخوان هر فرد یا گروهی به خیابان‌ها بیاییم بلکه باید دقت کنیم. امنیت یک کشور مهم است.
جهانگیری:مسائل اقتصادی بهانه است
معاون اول رئیس‌جمهور گفت: کسانی که حرکتهای خیابانی را آغاز مي‌کنند، پایان دهنده ‌آن نخواهند بود و دود اقدامات آنها به چشم خودشان هم می‌رود.اسحاق جهانگیری اظهار کرد: شاخص‌های اقتصادی کشور در وضعیت مناسبی است. ولی چند کالا گران شده است که دلایل خود را دارد و دولت هم مکلف است قیمت آنها را اصلاح کند.
وی در ادامه افزود: اما مسائل اقتصادی بهانه برخی مسائل شده است. در پشت پرده مسائل دیگری مطرح است. کسانی که بانی برخی اقدامات علیه دولت شده‌اند، بدانند دود اقدامات آنها به چشم خودشان می‌رود. وقتی حرکت سیاسی در خیابان شروع مي‌شود، دیگران بر آن سوار مي‌شوند و کسانی که آن حرکت را شروع کردند، پایان دهنده آن نیستند.معاون اول دولت با بیان اینکه در زمینه اقتصادی دولت دستاوردهای خوبی داشته است، گفت: سال گذشته رشد اقتصادی ۹ درصد بود که رشد سرمایه‌گذاری مثبت و تورم هم تک رقمی شد. سال گذشته ۶۰۰ هزار شغل و در شش ماهه اول امسال هم ۷۰۰ هزار شغل درست شده است ولی دولت مکلف است قیمت چند کالا که به دلایلی گران شده است را اصلاح کند.
وی در بخش دیگری از اظهارات خود با بیان اینکه نهادهای مدنی، سیاسی و صنفی و نخبگان تضمین کننده و تثبیت کننده حرکت صحیح جامعه هستند، خاطر نشان کرد: ما اگر به نهادینه شدن دموکراسی یا حرکتهای قانونمند در کشور فکر می‌کنیم یا به پاسخگو بودن مسئولان، باید از نهادهای مدنی، صنفی و سیاسی حمایت کنیم. دولت خود را مدیون نخبگان و جریان‌ها و تشکل‌های سیاسی و مدنی می‌داند که در مقاطع مختلف به ویژه انتخابات ۹۲ و ۹۶ مردم را به صحنه آوردند.
معاون اول رئیس‌جمهور با بیان اینکه فقط میدان سیاست نیست که نیازمند حضور مردم و دموکراسی است، افزود: سایر میدانها از جمله اقتصاد، فرهنگ یا مسائل اجتماعی بدون حضور مردم، آزادی و عدالت به شکوفایی نمی رسد. بنابراین باید رعایت حقوق شهروندی و حمایت از تشکلهای مدنی و نقش دادن به مردم در دستور کار حاکمیت و دولت باشد. برای رسیدن به این هدف تشکل‌هاي مدنی باید به عنوان یک فرصت تلقی شوند و نه تهدید. دولت هم به سهم خود تلاش می‌کند از احزاب رسمی و شناسنامه‌دار حمایت کرده و آن را تقویت کند.
وی خاطرنشان کرد: ما برای حل مشکلات کشور باید به یک درک مشترکی از مسائل و تفاهم ملی برای حل آنها برسیم تا بتوانیم به راهکارهای مناسب و مورد تفاهم دست یافته و از همه فرصت‌ها و ظرفیت‌های کشور بهره ببریم. همه جریانهای سیاسی کشور در شرایطی می‌توانند مشکلات کشور را حل کنند که کنار هم قرار بگیرند و یک جریان با حذف سایر جریانها کشور را اداره کند. جریانهای سیاسی اصلاح‌طلب، اصول‌گرا و اعتدالی که دغدغه امروز و فردای ایران را دارند باید در کنار هم قرار بگیرند. هشدارها و رهنمودهای رهبری واظهار نگرانی‌های چهره‌های دلسوز کشور باید جدی گرفته شده تا بتوانیم تهدیدات را به فرصت تبدیل کنیم. ما چالشهای بزرگی مثل بیکاری، مسائل معیشتی مردم و تهدیدات منطقه‌ای و بین‌المللی داریم. بنابراین باید از همه ظرفیتهای مادی و معنوی کشور بهره ببریم. برجام یکی از موفقیت‌های دولت بود و بنا بود که فرصت مناسب و مثبتی برای توسعه و رشد کشور ایجاد کند اما آمریکا در تلاش است که این فضای مناسب برای ایران ایجاد نشود.
هشدار استانداری تهران
معاون امنیتی انتظامی استاندار تهران گفت:‌با هرگونه تجمع در میدان‌های پایتخت برخورد قاطع صورت می‌گیرد. محسن نسج همدانی افزود: در یکی از میادین کمتر از ۵۰ نفر حضور داشتند که تعدادی از افراد پس از تذکر پلیس صحنه را ترک کردند اما تعداد اندکی نیز بودند که علیرغم تذکر پلیس همچنان در میدان باقی ماندند. پس از این مسئله و استعلام پلیس از ما، با حکم قضایی تعداد کمی بازداشت موقت شدند.
 وی افزود: این اقدامات و گفتارهای ناپسند فرصت را به منافقین و سلطنت طلبان خارج نشین داده تا در این مواقع دست به اقدام علیه نظام بزنند.وی با بیان اینکه هرگونه تجمع در میادین و خیابان‌های سطح شهر غیرقانونی است و ما موظف به برخورد قاطع و مقابله با اقدامات غیرقانونی هستیم، اظهار داشت: اینکه برخی از افراد به هر شکل و عنوانی خواستار گفت‌وگو با مقامات کشور و تجمع هستند، مراحل دستیابی به این درخواست مشخص است. ما با مشخص کردن شرایط و تعیین شروطی به این افراد مجوز می‌دهیم و اساسا رویکرد ما ندادن مجوز نیست.
نسج همدانی ادامه داد: متاسفانه عمده افرادی که در این گونه تجمعات شرکت می‌کنند، افراد ساده‌لوحی هستند که از پشت پرده این گونه فراخوان‌ها بی‌اطلاع هستند و وقتی با فراخوان‌هایی مانند اعتراض در برابر گرانی روبه‌رو می‌شوند، با آن فراخوان همراهی می‌کنند در حالی که نمی‌دانند جریان‌های ضدانقلاب درصدد سواستفاده از نیات آنها و سردادن شعارهای خلاف واقع است. وی در پاسخ به این سئوال که آیا تاکنون با تجمعی برخوردی هم صورت گرفته شده است؟ خاطرنشان کرد:‌ به اندازه حجم تبلیغاتی که برای این فراخوان غیرقانونی روبه‌رو بودیم، از آن استقبالی نشده است. در برخی از میادین تعداد محدود و قلیلی از افراد حضور داشتند که با تذکر دوستانه پلیس صحنه را ترک می‌کردند.
در اين زمينه يكي از رسانه‌هاي اصلاح‌طلب در تحليلي نوشت: اعتراضات مردم مشهد، کاشمر، نیشابور و... در قالب راهپیمایی، از تراژدیِ وضع معیشت مردم تبدیل به کمدیِ تلخِ رقابت، مصادره و حتی ائتلافی نانوشته میان رسانه‌های گروه‌های مختلف شد... اما فارغ از ماهیتِ اصلیِ اعتراضات امروز، این اعتراضات، ماهیتی حقیقی نیز دارد... رکود و اقتصاد قفل‌شده‌ی ایران که البته در دنیا هم چنین است، وضع معیشت مردم را دچار بحران کرده. مردم انتظار داشته و دارند که وضع معیشتشان بر اساس وعده‌ها و برنامه‌های دولت بهبود یابد...از سویی دولت نیز به لحاظ تامین بودجه و جذب سرمایه‌گذار، تحت فشار است و از سویی دیگر، جریانات رسانه‌ای مقابل دولت، تلاش می‌کنند فضای روانیِ جامعه را به سمت عصبیت ببرند و مردم را علیه دولت، بشوراند!
در چنین شرایطی که مطالبات، انباشت شده و نیز نمی‌توان حقِ اعتراض را از مردم سلب کرد،... دولت و دولتمردان می‌بایست بی‌پرده با مردم سخن بگویند و به مطالباتشان پاسخ دهند. عدم توجه کافی به صدایِ اعتراضِ مردم، در نهایت، بازیِ دو سر باخت خواهد شد و سکانِ هدایتِ اعتراضات را به بیرون از مرزها خواهد بُرد! این وضعیت و به تبع آن، احتمالِ شورش‌‌های کورِ بدونِ رهبریِ کاریزما، ابتدا گریبان دولت تدبیر و امید را خواهد گرفت.

 

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۳۹۶/۱۰/۹ -  شماره 4126
جستجو
جستجو
بالای صفحه