عناوین این صفحه
بهارنیوز
کد خبر: ۱۱۲۱۴۷
مدیرکل بازرسی استانداری: نرخ بیکاری در خوزستان ۱۴. ۵ درصد است

بیکاری؛ مهم‌ترین معضل جوانان خوزستان

گروه دیار کارون: این روزها بیکاری مهمترین دغدغه شهروندان خوزستانی است که سرآغاز بسیاری از ناهنجاری‌ها و مشکلات اجتماعی و فرهنگی نیز شده است.

در خوزستان که  دود و زیان و مشکلات زیست محیطی شرکت های بزرگ صنعتی استان برای مردم خوزستان است اما  منافع این شرکت ها به مردم نمی‌رسد و تنها برایشان دردسر ایجاد می‌کند و در کنار این حجم بزرگ از صنایع گاز و نفت و فولاد و نیشکر، نرخ بیکاری همچنان در این استان زرخیز سر به فلک گذاشته است. خوزستان اگرچه سومین استان صنعتی کشور است و از منابع خدادادی و سرمایه‌های عظیم نفتی، تولیدی، کشاورزی و صنعتی برخوردار است، اما با وجود این همه سرمایه و منابع نرخ بیکاری ۲ رقمی دارد.
بیکاری یک معضل است و تبعات اجتماعی و روانی را در جامعه به‌دنبال دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به فقر، اعتیاد، افزایش سرقت و دیگر ناهنجاری‌ها و جرایم در جامعه اشاره کرد.آمار طلاق و اعتیاد در خوزستان در ارتباط نزدیکی با آمار بیکاری است و به نظر می‌رسد تا زمانی که برای کاهش بیکاری در استان فکری نشود، صرف برگزاری مانورهای ضداعتیاد و فرهنگ‌سازی و... نمی‌تواند جلوی بسیاری از معضلات جامعه امروز خوزستان را بگیرد.
لزوم توجه و بهادادن به ظرفیت‌های نهفته در نسل جوان و توجه به خواسته‌های آنان خصوصا اشتغال، از جمله مهم‌ترین مقولاتی است که در کشور ما مغفول نیست اما ایراد کار اینجاست که بیشتر سخنان ایراد شده فقط در حد شعار باقی مانده است. در این رابطه،  مدیرکل بازرسی استانداری خوزستان با اشاره به اینکه نرخ بیکاری در خوزستان ۵/۱۴درصد است گفت: بالابودن دمای هوا و نیز وجود پدیده ریزگردها و آلودگی هوا از عوامل سبب مهاجر فرستی در خوزستان می‌شود.
سید لطف‌اله هاشمی در جلسه‌ فرمانداران شهرستان‌های خوزستان با حضور رئیس مرکز مدیریت عملکرد و امور بازرسی وزارت کشور اظهار داشت: خوزستان با جمعیتی بالغ بر ۷/۴میلیون نفر پنجمین استان در سطح کشور از نظر جمعیتی است.
وی با بیان اینکه مدت زمانی است که استان خوزستان به ویژه پس از جنگ مهاجر فرست بوده و این موضوع نیز در سال‌های اخیر به دلیل مشکلات استان از جمله آلودگی هوا بیشتر شده است، افزود: نسبت خالص مهاجرت در سال‌های ۹۰ تا ۹۵ استان خوزستان منفی ۷/۱است. افزایش آمار مهاجرت از خوزستان در حالی رخ داده که این استان رتبه دوم سهم تولید ناخالصی در سطح کشور را دارد.
وی رتبه دوم استان در سهم تولید ناخالصی به دلیل استخراج نفت خام و گاز طبیعی خواند و گفت: بر اساس آخرین آمار خوزستان از لحاظ ارزش افزوده فعالیت‌های صنعتی در رتبه نخست قرار گرفته است. هاشمی با بیان اینکه اکثر فعالیت‌های اقتصادی در خوزستان سرمایه‌بر هستند، عنوان کرد: سهم ارزش افزوده استخراج نفت خام و گاز طبیعی در تولید ناخالص داخلی استان در حدود ۵۰درصد است ولی سهم گردش مالی ۴ درصد است، همین امر یکی از دلایل بالا بودن نرخ بیکاری و نیز یکی از بزرگترین مشکلات استان را ایجاد کرده است.
 وی با اشاره به اینکه نرخ بیکاری در خوزستان ۵/۱۴درصد برآورد می‌شود که نسبت به متوسط کشوری بالاتر است، ادامه داد: بالابودن دمای هوا به طوری که امسال تعداد روزها با دمای بیش از ۴۹ درجه به نسبت سال‌های گذشته افزایش یافته و نیز وجود پدیده ریزگردها و آلودگی هوا از عوامل سبب مهاجر فرستی در خوزستان می‌شود. یکی از علل و عوامل نرخ بالای بیکاری در استان و کاهش تولید، این است که استان خوزستان با وجود همه ظرفیت‌ها، در جذب سرمایه و سرمایه گذار، از گذشته تاکنون موفقیتی نداشته و به دلیل دافعه فراوان، شاهد فرار سرمایه‌های انسانی و مالی نیز از استان هستیم.
واقعیت این است که وضعیت بیکاری و نرخ بالای آن در خوزستان با وجود سهم بسیار بالای این استان در تولید ناخالص ملی، بسترساز بسیاری از مشکلات اجتماعی و فرهنگی شده است به گونه‌ای که با ادامه این روند شاهد افزایش بزهکاری‌های اجتماعی، اعتیاد و طلاق و بحران‌های خانوادگی خواهیم بود. کارشناسان معتقدند: تا زمانی که برای کاهش جدی نرخ بیکاری در خوزستان اقدامی نشود سایر تلاش‌ها برای پیشگیری از وقوع جرائم ابتر خواهد ماند و فعالیت‌های فرهنگی در زمینه معضلات اجتماعی تنها زمانی جواب خواهد داد که روند افزایش بیکاران جامعه خوزستانی کاهش یابد.
از این رو ضروری به نظر می‌رسد مسئولان استانی باید برای اصلاح و بهبود این روند اقدامات جدی انجام دهند و ضمن آسیب شناسی فعالیت‌های گذشته در استان در حوزه اشتغالزایی و خدمات رسانی صنایع بزرگی مانند نفت، پتروشیمی، گاز و سایر صنایع، سیاست‌های جدیدی برای اثرگذاری فعالیت‌های اقتصادی، صنعتی، کشاورزی و بخش خدمات در کاهش نرخ بیکاری در استان اتخاذ و اعمال نمایند. بی‌تردید شاخص کاهش نرخ بیکاری و بهبود وضعیت خوزستان در رتبه‌بندی استان‌های کشور یکی از مهمترین شاخص‌ها و محورهای ارزیابی عملکرد دولتمردان خواهد بود.
جوانان موتور محرک جامعه ایرانی هستند که ضروری است و  مسئولان و دولتمردان به دور از شعار، به حل مشکلات آنها به عنوان سرمایه اصلی این مرز و بوم بپردازند و قشر تحصیلکرده آن را در تصمیم‌گیری‌های خود سهیم کند و از آنجایی‌که به گفته برخی مسئولان دولت با مشکل مدیریتی مواجه است، شایسته است مدیران جوان جایگزین مدیران گذشته شوند و باید از دوباره روی کار آوردن مدیران سابق و پا به سن گذاشته در بخش‌های مهم و کلیدی استان پرهیز کرد.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۳۹۶/۸/۲۴ -  شماره 4096
جستجو
جستجو
بالای صفحه