عناوین این صفحه
بهارنیوز
کد خبر: ۱۱۲۱۴۶
از کمبود چادر و آب تا خیابان‌خوابی در دمای ۳ درجه‌ای؛

غصه‌های زلزله ادامه دارد

گروه حوادث: دو روز از زلزله ۷. ۳ ریشتری کرمانشاه می‌گذرد؛ زلزله‌ای که طی آن و براساس آخرین آمارها، ۴۳۰ نفر از هموطنان جان خود را از دست داده‌اند و۷۴۶۰ نفر نیز مجروح شده‌اند.

 روز گذشته رئیس‌جمهور و چند تن از اعضای کابینه به مناطق زلزله زده سفر کردند. سفری که مسلما در این شرایط بی حاشیه نبوده است.
حضور ۵ دقیقه‌ای
رئیس‌جمهور که برای بازدید از روند امدادرسانی و حضور در جلسه ستاد بحران استان کرمانشاه به مناطق زلزله‌زده غرب کشور سفر کرده بود، در حضوری ۵ دقیقه در میان زلزله‌زدگان، با اعتراض و خشم مردم زلزله‌زده از روند کند امدادرسانی و نبود امکانات مواجه شد. حجت‌الاسلام حسن روحانی، وارد شهرستان سرپل ذهاب شد و در حالی که تنها ۵ دقیقه در میان مردم زلزله‌زده این شهرستان حضور داشت، پیش از ساعت ۱۲ این شهرستان را‌ترک کرد. روحانی که برای لحظاتی کوتاه به سخنرانی در جمع زلزله‌زدگان پرداخته بود، با شعارهای تند و اعتراض خشمگینانه زلزله‌زدگان مواجه شد؛ زلزله‌زدگان با زبان کردی، علیه دولت شعار می‌دادند و با جملاتی نظیر‌مردم گول نمایش شما را نمی‌خورند‌و‌مردم را فریب ندهید! ‌خواستار اقدامات جدی‌تر برای کمک به زلزله‌زدگان شدند.
خودروی حامل رئیس‌جمهور توسط تعدادی زیادی از نیروهای انتظامی و یگان ویژه محاصره شده بود، به طوریکه مردم به هیچ‌وجه امکان جلو آمدن و دیدار با روحانی را نداشتند. خودروی همراهان روحانی هم که حامل نوبخت، واعظی، آخوندی، قاضی‌زاده هاشمی و رحمانی فضلی بود، با هجوم مردم مواجه شد، به طوریکه هیچ‌یک از وزرا و مسئولان همراه  روحانی حتی از خودرو پیاده هم نشدند. مردم زلزله‌زده به شدت از کمبود اقدامات درمانی، نبود چادر و نداشتن آب و غذا شکایت و اعتراض داشتند.
روحانی چه گفت؟
رییس جمهور در اجتماع مردم سرپل ذهاب ضمن تسلیت به خانواده هایی که عزیزان خود را در حادثه زلزله از دست داده‌اند و آرزوی شفای عاجل برای آسیب دیدگان، گفت: دولت برای بازسازی منازل و کمک به زندگی آسیب دیدگان و کسانی که منازل آنها در این حادثه در شهر و یا روستا دچار خسارت شده، کمک بلاعوض و وام بلند مدت اعطا خواهد کرد. روحانی با اشاره به نیاز مردم به چادر و امکانات زندگی موقت در مناطق زلزله زده، گفت: ستاد بحران در کرمانشاه تشکیل و بودجه لازم برای بازسازی و جبران خسارت‌های وارد شده به مردم اختصاص داده خواهد شد.
روحانی با اشاره به اینکه در این حادثه برخی ساختمان هایی که بصورت تعاونی و دولتی ساخته شده و از عمر احداث آنها زمان کمی می‌گذرد، تخریب و دچار حادثه شده اند، گفت: باید اشکالات و کاستی‌های موجود در ساخت این بناها بررسی شود و دولت مطمئنا این مسائل را دنبال کرده و مقصران را شناسایی و به مردم معرفی خواهد کرد. روحانی تاکید کرد: دولت مردم را تنها نمی‌گذارد و ما به عنوان خادم مردم در کنارتان خواهیم بود. روحانی گفت: ۱۱ هزار خانه روستایی و حدود ۴۵۰۰ خانه شهری در این زلزله تخریب شده و نیاز به ساخت ۳۰ هزار مسکن جدید داریم.
افزایش کشته‌ها
روابط عمومی پزشکی قانونی کرمانشاه ازدفن بی مجوز دست‌کم ۱۰۰ جانباخته زلزله خبرداد که باتوجه به صدور ۴۳۰ گواهی فوت، آمار کشته‌ها حداقل ۵۳۰ نفراست و حدود ۷۴۰۰ تن نیز مجروح شده‌اند. برغم تلاش و بسیج همه دستگاه‌ها و سازمان‌ها، هنوز گروهی از هموطنان زلزله‌زده با مشکلاتی همچون کمبود چادر، قطعی آب و برق و... مواجه هستند و برودت هوا، شرایط را برای این هموطنان سخت‌تر کرده است. در این زلزله دستکم ۱۲ هزار واحد مسکونی شهری و روستایی به طور ۱۰۰ درصد تخریب شده و ۴۵ هزار واحد نیز نیازمند تعمیرات است و به گفته استاندار کرمانشاه، زلزله هفت شهر و ۱۹۳۰ روستای استان را در بر گرفت که برآورد خسارت وارد شده در روزهای آینده اعلام خواهد شد. همچنین با توجه به از بین رفتن تعدادی از بیمارستان‌های مناطقی مانند سرپل‌ذهاب و قصر شیرین که بیشترین آسیب را دیده‌اند، علاوه بر برپایی بیمارستان‌های صحرایی، بخشی از مصدومان به شهرهای همجوار و همچنین تهران اعزم شده‌اند. حال طبق اعلام سرپرست اورژانس کشور، عملیات امداد و نجات به مراحل پایانی خود نزدیک می‌شود.
هوشنگ بازوند با تأکید بر اینکه زلزله زدگان کرمانشاه همچنان به آب شرب بسته‌بندی شده و مواد خوراکی نیاز دارند، گفت: عملیات آواربرداری آغاز شد و مسیرها و خیابان‌هایی که تخریب شده بود، آوارهای آنها برداشته و بازگشایی شد. از دیروز نیز آواربرداری واحدهای تخریب شده انجام می‌شود.
تخریب ۱۰۰ درصدی
مشاهدات از سطح شهرستان سرپل ذهاب حاکی از این است که بسیاری از واحدهای مسکونی در این شهرستان به‌طور ۱۰۰ درصد تخریب شده‌اند البته در این میان تعدادی از واحدها نیز حداقل به لحاظ سازه‌ای آسیب چندانی ندیده‌اند. با این وجود با وجود سرمای هوا و دمای ۳ درجه‌ای منطقه هیچ یک از ساکنان شهرستان‌های زلزله زده ازجمله قصر شیرین، سرپل ذهاب، ثلاث باباجانی، دشت ذهاب و... در خانه‌های خود ساکن نبوده و اسکان در چادر و خودروهای شخصی خود را بر حضور در زیر سقف‌های نامقاوم‌ترجیح داده‌اند. جریان برق و آب همچنان در اکثر مناطق شهر سرپل ذهاب وصل نشده و دستگاه‌های خودپرداز نیز فعالیتی ندارند اما خوشبختانه آنتن دهی تلفن همراه و اینترنت همراه سرعت خوبی در این مناطق دارد.
زلزله زدگان در پیگیری‌های عمده‌ترین مشکل خود را عدم توزیع مناسب چادر و همچنین نبود آب و غذا اعلام کردند. تعداد زیادی از این افراد معتقد بودند که چادرهای هلال احمر باید به در خانه هر زلزله زده تحویل داده شود اما متاسفانه این چادرها به مرکز شهر برده شده و در آنجا هم افراد سودجو یا کسانی که قدرت بدنی بیشتری دارند می‌توانند چادرها و همچنین مواد خوراکی را دریافت کنند. موضوع سرویس‌های بهداشتی نیز مشکل دیگر مناطق زلزله زده است. به طوریکه با توجه به قطعی آب و کمبود سرویس بهداشتی عمومی در سطح شهر همین تعداد از سرویس‌های بهداشتی نیز غیرقابل استفاده شده و عملا زلزله زدگان را با مشکلات این‌چنینی روبرو کرده است. تعدادی دیگر از زلزله زدگان از وضعیت بهداشتی در مناطق زلزله زده انتقاد داشتند و این افراد معتقد بودند باید لوازم بهداشتی به ویژه برای بانوان در مناطق زلزله زده توزیع شود و همچنین حمام نیز در اختیار ساکنان این مناطق قرار بگیرد. مشاهدات از سطح شهر حاکی از این است که اکثر مغازه‌ها تعطیل هستند، داخل مغازه‌ها هم شرایط مناسبی نداشته و عمده مواد غذایی از بین رفته است.
سگ‌های زنده‌یاب آمدند
رییس مرکز نگهداری سگ‌های تجسس جمعیت هلال احمر از زنده‌یابی ۶ نفر توسط تیم سگ‌های زنده‌یاب خبر داد. اسماعیل اسکندری گفت: سگ‌های هلال احمر در اولین روز امداد رسانی در زلزله کرمانشاه یک مادر و دختر، یک زن و سه مرد را زنده از زیر آوار نجات دادند. وی با تاکید بر اینکه ما به دنبال افراد زنده در زیر آوارها هستیم، اظهار کرد: برای تسکین خانواده‌های بازمانده جسدهایی که زیر آوار به جا مانده را نیز پیدا می‌کنیم. اسکندری در پایان تصریح کرد: در حال حاضر ۳۱ تیم از سگ‌های تجسس روی آوارها کار می‌کنند و ۴۰ تیم هم به صورت آماده‌باش هستند تا در صورت نیاز به سرعت اعزام شوند.
تولد دختری در بیمارستان صحرایی شهر زلزله زده
حدود ساعت پنج بامدادروز سه شنبه نوزادی در بیمارستان صحرایی ایجاد شده از سوی ارتش در شهر زلزله زده سرپل ذهاب به دنیا آمد و برای لحظاتی موجی از شادمانی در میان کادر درمانی تلاشگر و مردم نگران این شهر ایجاد کرد. بامداد روز سه شنبه مادر بارداری با وضع جسمانی نامناسب به بیمارستان صحرایی ارتش در سرپل ذهاب منتقل شد که در شرایط بحرانی این شهر، آماده به دنیا آمدن نوزاد خود بود. با انتقال این مادر باردار به بیمارستان صحرایی پزشکان، کادر درمانی و امدادی داوطلب مستقر در این مکان به تکاپو افتاده و با استفاده از اندک امکانات خود تلاششان را برای به دنیا آوردن سالم کودک و حفظ سلامتی مادر آغاز کردند.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۳۹۶/۸/۲۴ -  شماره 4096
جستجو
جستجو
بالای صفحه