عناوین این صفحه
بهارنیوز
کد خبر: ۱۱۲۱۴۳
گشایش درباره بحران لبنان

حریری به لبنان بازمی گردد

گروه بين‌الملل: سعد حریری، نخست وزیر مستعفی لبنان که روز چهارم نوامبر در عربستان از مقام خود استعفا کرد روز سه شنبه گفت که حالش خوب است و طی دو روز آینده به لبنان باز خواهد گشت.

حریری در پیامی که در توئیتر منتشر کرد، از مردم لبنان خواست تا آرامش خود را حفظ کنند. وی همچنین عنوان داشت که خانواده وی در عربستان که آن را کشور آنها نامید، باقی می‌مانند. از زمانی که حریری استعفای خود را از سمت نخست وزیری از ریاض اعلام کرد لبنان با بحران سیاسی عمیقی مواجه شده است. در همین رابطه، وزیر خارجه لبنان تأکید کرد که استعفای سعد حریری شروط لازم را نداشت و لبنان تا یکشنبه موضعی در این باره اتخاذ خواهد کرد.
جبران باسیل که وارد بروکسل شده، گفت: لبنان مشکلش با عربستان را همچنان از طریق روابط دوجانبه و برادرانه حل خواهد کرد. سفر من به اروپا برای این است که عربستان را قانع کنیم که آنچه رخ داده از نظر قوانین بین‌المللی قابل قبول نیست. وی تأکید کرد: استعفای حریری شروط لازم را نداشت. خلأ دولتی و سیاسی یا هرگونه تحریم‌ها تنها به لبنانی‌ها آسیب نخواهد رساند بلکه دو میلیون آواره و پناهجو نیز به مشکلی برای اطراف لبنان و اروپا تبدیل خواهند شد. باسیل جبران گفت: قبل از موعد نشست اتحادیه عرب که روز یکشنبه است موضعی را درباره تحولات اخیر اتخاذ خواهد کرد. درباره مسئله حریری تاریخ محوری از نظر ما در زمینه بازگشت او روز استقلال مصادف با ۲۲ نوامبر کنونی است.
قرار است اتحادیه عرب به درخواست عربستان روز یکشنبه نشستی را درباره ایران برگزار کند که احتمالا به موضوع لبنان نیز اختصاص خواهد داشت. منابع اخیرا اعلام کردند که عربستان می‌خواهد در این نشست درخواستش را برای تعلیق عضویت لبنان در اتحادیه عرب مطرح کند.
تأمین شرایط بازگشت حریری
مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز بعد از دیدارش با جبران باسیل، بر لزوم تأمین شرایط بازگشت سعد حریری و خانواده‌اش تأکید کرد و گفت: این مسئله در حمایت از ثبات داخلی و تقویت وحدت ملی لبنان نقش خواهد داشت. مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا اعلام کرد که این اتحادیه خواهان عدم هرگونه مداخله خارجی در لبنان است. فدریکا موگرینی خاطرنشان کرد: پس از استعفای سعدحریری، نخست وزیر لبنان اتحادیه اروپا خواهان این است که هیچ گونه مداخله خارجی در لبنان صورت نگیرد.
وی گفت: اتحادیه اروپا بر این باور است که باید از ورود درگیری‌های منطقه‌ای به این کشور اجتناب شود. موگرینی تصریح کرد: باید از وارد کردن نزاع‌های منطقه‌ای و تنش‌ها به لبنان اجتناب شود و باید این تنش‌های منطقه‌ای خارج از لبنان باقی بماند. وی گفت: لزوم مداخله نکردن در امور لبنان درخواست تمام کشورهای اروپا و در راس آن فرانسه و آلمان است. اتحادیه اروپا از سعد حریری می‌خواهد به کشورش بازگردد و در راس دولت وحدت قرار بگیرد. مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا از گروه‌های سیاسی خواست بر لبنان متمرکز شوند.
 گشایش درباره بحران لبنان
فرانسه به وجود برخی گشایش‌ها درباره بحران لبنان در پی اعلام حریری مبنی بر تصمیمش برای بازگشت به کشور اشاره کرد. دفتر ریاست‌جمهوری فرانسه در بیانیه‌ای از برخی گشایش‌ها در حل بحران لبنان خبر داد اما در عین حال هشدار داد که ممکن است طرح‌های دیگری با همکاری سازمان ملل در صورت نیافتن راهی برای حل سریع بحران کنونی لبنان بررسی شوند. کاخ الیزه در ادامه این بیانیه آورده است: بسیار هوشیارانه موضوع را دنبال می‌کند و ظرف چند روز آینده نتایج عملی‌اش مشخص خواهد شد و به طرح‌هایش برای گشایش در مسئله بحران در آینده نزدیک ادامه می‌دهد به خصوص با دبیرکل سازمان ملل در تماس است.
مشاور عون چه گفت؟
 از سوی دیگر مشاور رئیس‌جمهور لبنان تصریح کرد: نخست وزیر لبنان به صورت شفاف و با صراحت مخالفت خود را با یک پیام خارجی مبنی بر ضربه زدن به لبنان اعلام کرد و این شاید باعث شده که وی در وضعیت کنونی‌اش قرار بگیرد.
ژان عزیز گفت : اخیرا یک پیام خارجی به لبنان با این محتوا فرستاده شد که گروهی از افراد بانفوذ در دولت آمریکا برای حمله به لبنان تلاش می‌کنند. وی گفت: سعد حریری در مخالفت با این پیامی که به لبنان فرستاده شد، شفاف و با صراحت عمل کردآنچه که چند روز قبل پیرامون وجود یک تصمیم بین‌المللی برای بازگرداندن لبنان به زمان سال ۱۹۸۲ مطرح شد، پیام خارجی شفافی بود که بخش‌هایی از آن در رسانه‌ها پخش شد. وی افزود: اطلاعاتی به دست لبنان رسید و بخش‌هایی از آن در روزنامه‌های معتبر غربی منتشر شد که محتوایش این بود که تعدادی از افراد با نفوذ در دولت آمریکا تلاش کردند تا با مقامات در منطقه یک محاصره یا ضربه‌ای بزرگی را به لبنان که الزاماً نظامی نباشد، در مقطع گذشته وارد کنند.
عزیز افزود: برای ما شفاف بود که حریری با این طرح مخالف است و چه بسا مخالفت وی باعث شد که وی در این شرایط کنونی قرار بگیرد. ممانعتی که نخست وزیر نشان داد و خانواده و گروه‌ وی نیز در پشتش ظاهر شدند، همچنین وحدت لبنانی‌ها پیرامون موضع شفاف و محکم رئیس‌جمهور و مواضع عربی و بین‌المللی که نسبت به خطر این طرح و پیامدهای فاجعه‌بارش بر تمامی منطقه هشدار دادند، تمامی این امور باعث شد که این طرح ناکام بماند.
 این مقام لبنانی خاطرنشان کرد که مواضع قوی لبنان بر رویکرد آمریکا تاثیر گذاشت و باعث شد از این طرح برگردد.
عزیز اظهار امیدواری کرد که طراحان این طرح کاملاً از نقشه خود منصرف شده‌ باشند نه اینکه عقب‌گردشان برای گذشت زمان جهت بهبود پایگاه‌ها و بازگشت مجدد به این طرح در آینده باشد.
ژان عزیز گفت: به ما ابلاغ شد که استعفای حریری از منصب نخست وزیری هجمه‌ای بزرگ و تلاشی برای هدف قرار دادن لبنان از سوی طرف‌های خارجی است. وی گفت: همزمان با استعفای حریری، ما پیام‌های خارجی مستقیمی را مبنی بر این امر دریافت کردیم که این بحران صرفا بحران یک استعفا نیست بلکه هجمه‌ای بزرگ علیه لبنان است و ما با این مسئله با این پیشینه تعامل می‌کنیم، خطر بزرگی علیه کشور و تلاشی بزرگی برای هدف قرار دادن لبنان از سوی طرف‌های خارجی وجود دارد. این مقام لبنانی خاطرنشان کرد: ما پیام خارجی را مبنی بر این امر دریافت کردیم که وضعیت کنونی، داستان یک استعفا یا سقوط دولت و جایگزینی آن و بازگشت به جنگ ژوئیه ۲۰۰۶ نیست بلکه آنچه در لبنان در حال حاضر رخ می‌دهد، بازگشت به قبل از سال ۱۹۸۲ است و تصمیم بزرگی در سطح عالی بین‌المللی برای ضربه زدن به لبنان وجود دارد و اینکه بازی تمام شده است و شما باید خودتان را با این تصمیم وفق دهید و تدابیری را که می‌توانید برای حفظ خودتان اتخاذ کنید.

 

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۳۹۶/۸/۲۴ -  شماره 4096
جستجو
جستجو
بالای صفحه