عناوین این صفحه
بهارنیوز
کد خبر: ۱۱۲۱۰۶
در بحث تنگی نفس؛

مظلوم‌تر از کونوکارپوس پیدا نکرده‌اند!

بروز مشکلات تنفسی خوزستانی‌ها همزمان با اولین باران‌های پائیزی از سال ۹۲ آغاز شد به طوریکه ایجاد تنگی نفس در زمان باران صدها نفر را راهی بیمارستان کرد و پس از آن این موضوع در سال‌های بعد نیز تکرار گردید.

 هر چند آمارها در سال‌های بعد با نوساناتی همراه بود. بعد از این حادثه دستگاه‌های مسئول بررسی‌های خود در این زمینه را آغاز کردند که ۱۸ گزینه به عنوان عوامل تنگی نفس مطرح شد و در نهایت چهار مورد از آنها شامل آلودگی فلرهای نفتی (دودکش)، سوزاندن مزارع نیشکر، سوزاندن لاستیک و زباله و گرده افشانی گیاهان به عنوان متهمان اصلی عامل تنگی نفس پس از اولین بارش باران پاییزی در خوزستان معرفی شدند. با نزدیک شدن به زمان نخستین باران پاییزی بار دیگر نگرانی‌ها درخصوص ایجاد مشکلات تنگی نفس شهروندان مطرح می‌شود که چرا هرکدام از دستگاه‌ها یک مسئله را عامل بروز و یا تشدید این پدیده می‌خوانند.
شهردار اهواز با اشاره به اینکه در بحث تنگی نفس، مظلوم‌تر از گیاه کونوکارپوس چیزی را پیدا نکرده‌اند گفت: تاکنون هیچ مطالعه علمی ثابت نکرده که عامل ایجاد این عارضه گیاه کونوکارپوس است و تنها ممکن است این گیاه در کنار سایر عوامل نقش تشدیدکنندگی داشته باشد. منصور کتانباف سهم کونوکارپوس در ایجاد تنگی نفس را به نسبت سایر آلاینده‌ها اندک خواند و افزود: تحقیقات دانشگاه شهید چمران نیز موید این امر است. وی با اشاره به اینکه بسیاری از درختان کونوکارپوس تا این لحظه هرس شده‌اند افزود: طبق گفته محققان عامل ایجاد آلرژی گل این گیاه است که با هرس شدن دو مرتبه در سال فرضیه نقش آن در ایجاد تنگی نفس کاهش می‌یابد.
* سهم اندک کونوکارپوس
همایون یوسفی نماینده مردم اهواز در مجلس که خود نیز یک پزشک متخصص است، مقصر دانستن گیاه کونوکارپوس در بحث تنگی نفس را کاملا بی اساس دانست و افزود: به عنوان یک پزشک این فرضیه را که کونوکارپوس عامل اصلی مشکلات تنفسی است را رد می‌کنم. وی با اشاره به اینکه برخی به دنبال آن هستند تمام تقصیر را متوجه این گیاه کنند افزود: هیچ منبع علمی این امر را ثابت نمی‌کند زیرا سهم گرده افشانی کونوکارپوس در ایجاد آلرژی در مقایسه با سایر آلاینده‌ها اندک است.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۳۹۶/۸/۱۶ -  شماره 4090
جستجو
جستجو
بالای صفحه