عناوین این صفحه
بهارنیوز
کد خبر: ۱۱۲۱۰۴
ائتلاف سعودی پس از پرتاب موشک از یمن، ایران را به ‌تجاوز نظامی ‌متهم کرد

جایزه عربستان برای بازداشت سران حوثی‌ها

گروه بين‌الملل: ائتلاف به رهبری عربستان سعودی پس از پرتاب موشک از یمن به ریاض، ایران را به‌تجاوز نظامی‌متهم کرده و در بیانیه‌ای گفته این موضوع می‌تواند به‌عنوان‌اعلان جنگ‌به عربستان تلقی شود.

به گزارش خبرگزاری‌ها،‌ در بیانیه‌ای که این ائتلاف منتشر کرده گفته شده‌نقش ایران و فرماندهی مستقیم‌حوثی‌ها در جریان پرتاب موشک‌به‌عنوان یک تجاوز روشن نظامی، با هدف قرار دادن کشورهای همسایه و تهدید امینت و صلح در منطقه و جهان، قلمداد می‌شود‌. این بیانیه افزوده پرتاب موشک بالقوه می‌تواند‌‌به‌عنوان اعلان جنگ به پادشاهی عربستان سعودی محسوب شود‌. در ادامه این بیانیه گفته شده ائتلاف به رهبری ریاض‌حق‌عربستان می‌داند که‌در زمان و شکل مناسب‌به ایران واکنش نشان دهد. پیش‌تر سرهنگ‌ترکی المالکی، سخنگوی ائتلاف به رهبری عربستان سعودی گفته بود: ‌افزایش خطرناک بحران توسط حوثی‌ها، ناشی از حمایت‌های ایران است‌. به گزارش رویترز سرهنگ مالکی در جریان یک کنفرانس خبری گفته‌خودروهای پرتاب‌گر موشک‌ساخت ایران بودند.
امارات: با خطر موشک‌های بالستیک ایران و انصارالله مواجه هستیم
وزیر مشاور در امور خارجه امارات گفت: حمله موشکی حوثی ها به ریاض، نشان می‌دهد که بررسی پرونده موشک‌های بالستیک ایران باید در اولویت قرار گیرند.ما هرگز قبول نمی‌کنیم که با خطر برنامه موشک‌های بالستیک ایران و حوثی ها مواجه باشیم.در همین حال، عربستان لیستی شامل ۴۰ رهبر و عضو انصاراله یمن را تهیه کرده که می‌گوید این افراد از ایران حمایت دریافت کرده و با حزب‌اله لبنان همکاری دارند. عربستان لیستی از ۴۰ رهبر و عضو انصاراله را تهیه کرده و مبالغ مالی را برای کسانی قرار داده که به بازداشت یا مشخص شدن مکان حضور این رهبران کمک کند. عربستان این افراد را به دریافت حمایت از ایران و همکاری با حزب‌اله لبنان متهم کرده است.
در بیانیه خبرگزاری عربستان آمده است:‌این اقدام در راستای پایبندی ریاض به مبارزه با ‌تروریسم‌ و خشکاندن منابع مالی آن و در پی افزایش فعالیت‌های ‌تروریستی‌ حوثی‌ها و تلاششان برای لطمه زدن به امنیت عربستان با حمایت ایران و همکاری‌شان با حزب‌اله در چارچوب تبادل مهارت و تجارب و تقویت توانایی‌های نظامی و استفاده از موشک‌های بالستیک صورت گرفته است.‌
این لیست شامل ۴۰ شخصیت سیاسی و نظامی یمنی است و پاداشی که عربستان برای بازداشت یا دادن اطلاعات درباره مکان اقامتشان تعیین کرده بین پنج تا ۳۰ میلیون دلار است و در مجموع این لیست ۴۴۰ میلیون دلار جایزه را دربردارد. از جمله شخصیت‌هایی که در این لیست قرار دارند، عبدالملک الحوثی، رهبر انصاراله یمن است که مبلغ ۳۰ میلیون دلار برای بازداشت یا دادن اطلاعات درباره مکان اقامت وی تعیین شده است. ۲۰ میلیون دلار نیز برای بازداشت صالح علی الصماد، رئیس شورای عالی سیاسی یمن و محمد علی الحوثی، رئیس کمیته انقلاب یمن تعیین شده است.
در همین راستا، رئیس کمیته انقلاب یمن در توییتر نوشت: لیستی که ائتلاف عربستان تهیه کرده ‌لیست شرافتی‌ برای تمامی کسانی است که علیه تجاوز عربستان به یمن هستند. محمد علی الحوثی کشورهای عضو ائتلاف عربی را مورد خطاب قرار داده و گفت: تمامی کسانی که می‌خواستید آن‌ها را بخرید نزد شما هستند و اکنون در یمن تنها افراد شریفی قرار دارند که هرگز دلارهای شما آن‌ها را فریب نخواهد داد. وی از ائتلاف متجاوز عربی خواست که اگر مدعی حمایت از ماهیت عربی هستند لیستی از جنایتکاران اسرائیلی تهیه کنند.
* شاهزاده سعودی کشته شد
همچنین در خبری دیگر از عربستان سعودی، تلویزیون دولتی عربستان گزارش  دادکه یک شاهزاده سعودی در سقوط هلی کوپتری در نزدیکی مرز یمن کشته شده است. کانال الاخباریه گزارش داد که شاهزاده منصور بن مقرن، فرماندار استان عسیر، به همراه چندین مقام سفر می‌کرد که هلی کوپتر حامل آنها سقوط کرد. علت سقوط معلوم نیست. یک روز پیش‌تر عربستان سعودی گفت یک موشک بالستیک که از یمن شلیک شده بود را در نزدیکی فرودگاه ریاض در آسمان منهدم کرده است. سازمان‌های مدافع حقوق بشر می‌گویند مرگ غیرنظامیان در نبردهای یمن طی حملات هوایی ائتلاف به رهبری عربستان سعودی و نیز حملات متقابل حوثی‌ها و متحدان آنها از یک سو و مخالفان آنها از سوی دیگر، شواهدی از‌وقوع جنایت جنگی‌به دست می‌دهد. این سازمان‌ها در عین حال خواستار فشار بر طرف‌های نبرد، پایان دادن به نیروگیری حوثی‌ها از میان کودکان، و یامحدودیت‌های تسلیحاتی علیه عربستان، برای پایان دادن به حملات شده‌اند.

 

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۳۹۶/۸/۱۶ -  شماره 4090
جستجو
جستجو
بالای صفحه