عناوین این صفحه
بهارنیوز
کد خبر: ۱۱۲۱۰۳
اشتون: توافق با ایران بزرگ‌ترین چالش بود

برجام حاصل یک تلاش جهانی بود

وزیر امور خارجه پیشین آمریکا تاکید کرد: توافق هسته‌ای با ایران به اهداف خود دست یافته است و این توافق حاصل یک تلاش جهانی بوده است.

 جان کری در نشستی در اندیشکده انگلیسی چتم هاوس با موضوع ارزیابی توافق هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ پس از گذشت دو سال از اجرای آن که با حضور کاترین اشتون، مسئول پیشین سیاست خارجی اتحادیه اروپا برگزار شد، با تکیه بر ادعاهای بی‌اساس غرب و آمریکا در گذشته علیه برنامه هسته‌ای کشورمان گفت: توافق هسته‌ای با ایران نه تنها مانع استفاده از سلاح هسته‌ای توسط ایران است، بلکه مانع استفاده سایر کشورها از این سلاح نیز شده است. کری ادامه داد: هدف از این توافق ایجاد دیدگاهی جهانی بود که توسط کشورهای قدرتمند و بزرگ به امضا رسید. بنابراین این توافق تنها با ایران نبوده است و هم اکنون این مسئله از اهمیت زیادی برخوردار است. من اکنون می‌خواهم از حال سخن بگویم و کاملا واضح و شفاف در این باره سخن خواهم گفت. ایران تصمیم گرفته است برنامه‌های هسته‌ای خود را ادامه ندهد و در این زمینه گام مهمی برداشته است. این در حالی است که رهبر ایران هم این توافق را تایید کرده‌اند.
وی گفت: یک تلاش جهانی در فرایند برجام صورت گرفت و حتی چین و روسیه نقش‌های قابل توجهی در آن ایفا کردند. ما به تلاش‌های بیشتر و نه کمتر احتیاج داریم. مسئله مهمی که باید تذکر دهیم این است که توافق هسته‌ای با ایران دقیقا مطابق اهدافش کار می‌کند. وزیر امور خارجه پیشین آمریکا افزود: من شنیده‌ام که رئیس جمهور آمریکا می‌گوید روح این توافق نقض شده است، بحثی درباره روح توافق وجود نداشته است. ایده نقض این توافق، بی اساس است. هیچ مدرک علمی وجود ندارد که عدم تایید توافق هسته‌ای را توجیه کند. توافق با ایران صرفا با تمرکز روی موضوع هسته‌ای بوده است و بحثی درباره روح این توافق در بین نیست.
وی همچنین مدعی شد: ما بر اساس این توافق امکان نظارت صفر تا صد را بر هر اونس اورانیوم ایران داریم، شرایطی شفاف‌تر از این وجود ندارد. جهان بدون این توافق خوب به نظر نمی‌رسد، چراکه ایران پیش از این توافق تقریبا دو ماه تا هسته‌ای شدن فاصله داشت. جان کری در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه نتانیاهو، درباره آینده ایران ابراز نگران کرد و کنگره چه اقدامی می‌تواند برای کمک به این شرایط انجام دهد، گفت: نتانیاهو از باراک اوباما (رئیس جمهور پیشین آمریکا) خواسته بود به ایران حمله کند، حمله به ایران مانع از تولید بمب در این کشور نمی‌شود اما توافق این امکان را به وجود می‌آورد. وی در ادامه با ابراز تاسف از شتاب کنونی برای پیش رفتن به سمت جنگ، افزود: به محض آنکه شما کشوری را بمباران کنید، به این کشور انگیزه‌ای برای تولید بمب می‌دهید.
برجام یک توافق فوق العاده است
مسئول پیشین سیاست خارجی اتحادیه اروپا هشدار داد در صورت خروج آمریکا از برجام پیامی که به جهان مخابره می‌شود آن است که آمریکا نمی‌تواند به تعهداتش پایبند بماند. کاترین اشتون در اظهاراتی در اندیشکده انگلیسی چتم هاوس درباره ارزیابی توافق هسته‌ای ایران بعد از گذشت دو سال از اجرای آن گفت: آنچه در نتیجه برجام حاصل شد، فوق العاده بود. هیچ کس چند ماه قبل از این توافق، بر روی موفقیت آن شرط‌بندی نمی‌کرد. وی افزود: اگر آمریکا از توافق هسته‌ای ایران خارج شود، پیامی را به جهان مخابره می‌کند مبنی بر اینکه این کشور نمی‌تواند به تعهداتش پایبند بماند.
او گفت: به اعتقاد من توافق هسته‌ای ایران از مهمترین و پیچیده‌ترین توافق نامه‌هایی است که با ایران امضا شده است. مسئول سیاست خارجی سابق اتحادیه اروپا افزود: هنگامی که من مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بودم، توافق با ایران بزرگ‌ترین چالش ما بود، توافق هسته‌ای با ایران توافقی استثنایی است. اشتون ادامه داد: برجام توافقی، فوق العاده و پیچیده است. در شرایطی که ما روس‌ها را به سبب اوکراین تحریم کرده بودیم، روس‌ها در تحریم‌ها علیه ایران با ما همسو شدند. اشتون تاکید کرد: برخی افراد به جای نگاهی کلی‌تر به این توافق در چارچوبی گسترده‌تر، درگیر جزئیات آن شده‌اند و با آن مخالفت می‌کنند.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۳۹۶/۸/۱۶ -  شماره 4090
جستجو
جستجو
بالای صفحه