عناوین این صفحه
بهارنیوز
کد خبر: ۱۱۲۱۰۰
زمان شروع پرداختی‌ها از بیستم آبان اعلام شده است

تعیین تکلیف سپرده‌گذاران فرشتگان

گروه اقتصادي: بعد از تصمیمی که برای ازسرگیری تعیین تکلیف سپرده‌گذاران مؤسسه فرشتگان اخذ شد و روال قبلی تغییر کرد، زمان شروع پرداختی‌ها از بیستم آبان اعلام شده است.

در نتیجه جلسه کمیته نظارت و مذاکرات سران قول شرایط تازه‌ای برای سپرده‌گذاران تعاونی منحله فرشتگان به عنوان یکی از هشت تعاونی زیرمجموعه کاسپین تعریف شد. تعیین تکلیف حساب‌های فرشتگان که از اردیبهشت به طور مرحله‌ای آغاز و تا سقف ٢٠٠ میلیون تومان پیش رفته بود، با دستور قوه قضائیه برای توقیف حساب‌های کاسپین متوقف شد، تا اینکه در جلسات اخیر با توجه به شناسایی و ارزیابی بخش دیگری از اموال این تعاونی که نشان از وجود حداقل ٦٨ فقره ملک بود تصمیات دیگری اخذ شد که شرایط قبل را نیز تا حدی تغییر داد.
تزریق خط اعتباری جدید تا ٥٠٠ میلیارد تومان، تسویه ١٠ درصدی که برای سپرده‌های تا سقف ٢٠٠ میلیون پرداخت نشده و همچنین ورود تمامی سپرده‌گذاران بالای ٢٠٠ میلیون برای دریافت سپرده‌های خود تا این مبلغ از مهمترین اقدامات بود. تازه‌ترین اعلام مؤسسه کاسپین حاکی از روند پرداخت‌ها و زمان آغاز اجرای تصمیمات اخیر است. بر این اساس امکان مراجعه سپرده‌گذاران تا سقف ٢٠٠ میلیون تومان به هر یک از شعب منتخب مؤسسه کاسپین برای تعیین تکلیف و دریافت سپرده خود وجود دارد. وجوهی که البته ماندۀ آن تا اول شهریوماه ١٣٩٤ که فرشتگان فعال بوده مورد محاسبه قرار می‌گیرد.
همچنین تمام مشتریان مشمول مراحل اول تا پنجم فرآیند ساماندهی یعنی تا سقف ٢٠٠میلیون تومان از روز شنبه همزمان با بیستم آبان می‌توانند با مراجعه به شعب کاسپین نسبت به دریافت مبالغ خود و همچنین ١٠ درصدی که از وجوه آنها در مرحله اول تحت عنوان ذخیره احتیاطی کسر شده بود، اقدام کنند. اما گروه دیگر سپرده‌گذاران با مبالغ بیش از ٢٠٠ میلیون تومان هستند که آنها نیز می‌توانند از بیستم آبان با در دست داشتن اسناد و مدارک مثبته سجلی، دفترچه و گواهی سپرده‌های خود با مراجعه به شعب منتخب مؤسسه کاسپین حداکثر تا ٢٠٠ میلیون تومان دریافت کنند یا اینکه پول خود را نزد مؤسسه سپرده‌گذاری کنند. این در حالی است که امکان دریافت یا سپرده‌گذاری مبالغ آن دسته از سپرده‌گذاران مشمول مراحل اول تا پنجم (تا سقف ٢٠٠ میلیون تومان) فرآیند ساماندهی که تاکنون به شعب منتخب به منظور تعیین تکلیف سپرده‌های خود مراجعه نکرده‌اند وجود دارد.
تأمین مالی برای پرداختی‌ها در فرشتگان از طریق خط اعتباری که بانک مرکزی در اختیار مؤسسه کاسپین قرار می‌دهد انجام می‌شود، به طوری که این اعتبار در ازای وثیقه گرفتن دارایی و املاک شناسایی شده فرشتگان در بانک مرکزی اختصاص می‌یاید. تاکنون در جریان تعیین تکلیف سپرده‌گذاران این تعاونی در مجموع ٢٠٠٠ میلیارد تومان خط اعتباری اختصاص داده شده است.
* مردم نگران پول خود نباشند
سخنگوی بانک مرکزی با تاکید بر اینکه کار تسویه سپرده‌ها در تعاونی اعتبار فرشتگان مطابق با برنامه‌ریزی‌ها، در حال انجام است، گفت: ده درصد کسر شده از مانده سپرده‌ها، به مردم بازگشت داده می‌شود. علی کریمی از برنامه‌ریزی بانک مرکزی برای تسویه حساب سپرده‌های مردم در تعاونی اعتبار فرشتگان خبرداد و گفت: مطابق با وعده مسئولان بانک مرکزی در گذشته، ده درصد کسر شده از سپرده‌های مردم به عنوان ذخیره احتیاطی که نگرانی‌هایی را میان سپرده‌گذاران ایجاد کرده بود، به آنها پرداخت خواهد شد و به این‌ترتیب، همه سپرده‌گذارانی که مطابق با برنامه بانک مرکزی، طی ۵ مرحله؛ سپرده‌های خود را دریافت کرده بودند، می‌توانند از بیستم آبان‌ماه برای دریافت این ده درصد به شعب منتخب مراجعه کنند.
وی با بیان اینکه فهرست شعب منتخب کاسپین برای انجام امور تسویه سپرده‌های مشتریان، بر روی سایت بانک مرکزی و این موسسه قرار دارد، افزود: مردم تنها باید به این شعب مراجعه کرده و کار دریافت سپرده‌های خود را انجام دهند. وی تصریح کرد: همچنین بر اساس زمان‌بندی انجام شده، قرار بر این است که با شناسایی اموال و دارایی‌های این تعاونی‌ها، کار تسویه سپرده‌گذاران انجام شود.
*  آخرین وضعیت پرداختی‌ها در موسسه اعتباری کاسپین
رئیس بانک مرکزی ‏درباره آخرین وضعیت پرداختی‌ها در موسسه اعتباری کاسپین و توقیف اموال آن نیز توضیح داد: آنچه که مهم است، این است که تا سقف ۲۰۰ میلیون تومان در حال پرداخت بود ولی در میانه این دوره پرداخت، به دلیل برخی احکام صادره موانعی ایجاد شد که با ورود مقامات ارشد قوه قضاییه این توقیف‌ها رفع شد و ظرف روزهای آینده شاهد آن خواهیم بود که تا سقف ۲۰۰ میلیون تومان قابلیت پرداخت برای تمامی سپرده‌گذاران را خواهد داشت.سیف ادامه داد: بعد از پرداخت سپرده‌های تا سقف ۲۰۰ میلیون تومان، اولویت‌های بعدی به شناسایی اموال و دارایی‌ها بستگی دارد که این اقدام نیز به سرعت تحت نظارت مرجع قضایی در حال پیگیری است و با توجه به نتایج حاصله می‌توان تصمیمات دیگری اتخاذ کرد.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۳۹۶/۸/۱۵ -  شماره 4089
جستجو
جستجو
بالای صفحه