عناوین این صفحه
بهارنیوز
کد خبر: ۱۱۲۰۹۸
بازداشت شاهزادگان و وزیران سعودی؛

آغاز مبارزه با فساد اقتصادی در عربستان

گروه بين‌الملل: ملک سلمان،پادشاه عربستان سعودی دو تن از مقام‌های کلیدی در سازوکار سیاست‌گذاری و رهبری آن کشور را تغییر داده و دستور بازداشت شماری از شاهزادگان، وزیران فعلی و پیشین آن کشور را صادر کرده‌است.

 برآوردها حاکی‌ از اين است که این تغییرات در راستای تحکیم پایه‌های قدرت محمد بن سلمان، ولیعهد جوان آن کشور انجام شده‌است. در صبح یک‌شنبه ۱۴ آبان دستور بازداشت ۱۱ شاهزاده، چهار وزیر فعلی و ده‌ها وزیر و مقام پیشین آن کشور نیز صادر شده‌است. این بازداشت‌ها زیر نظر کمیته مقابله با فساد که محمد بن سلمان ریاست آن را برعهده دارد، انجام شده‌است.
نام و هویت بازداشت‌شدگان و جزئیات اتهام‌های واردشده به این افراد مشخص نشده‌است. اما خبرگزاری اسوشیتدپرس به نقل از مقام‌های شرکت کینگ هولدینگ می‌گوید ولید بن طلال بن عبدالعزیز، رئیس این شرکت در میان بازداشت‌شدگان است. ولید بن طلال بن عبدالعزیز، میلیاردر سعودی، یکی از ثروتمندترین افراد غرب آسیا است و در شرکت‌های مختلف از جمله توئیتر، اپل، بنگاه خبری روپرت مرداک و یا شرکت خدمات مالی سیتی‌گروپ سرمایه‌گذاری کرده‌است. دو وزیر تازه نیز از طرف پادشاه عربستان برای وزارت‌خانه‌های کلیدی در امور امنیت داخلی و اقتصادی آن کشور تعیین شده‌اند.
بنا بر اعلامیه رسمی از سوی پادشاهی عربستان که در تلویزیون دولتی العربیه منتشر شده، خالد بن عیاف، به جای شاهزاده متعب بن عبداله، فرماندهی گارد ملی (الحرس الوطنی) را به‌عهده گرفته‌است. گارد ملی عربستان یکی از سه شاخه اصلی نیروهای مسلح آن کشور است و تحت نظارت وزارت‌خانه‌ای به‌همین نام اداره می‌شود. در بازه‌ای از زمان، و پیش از اوج‌گیری قدرت محمد بن سلمان، ولیعد فعلی، از متعب بن عبداله به‌عنوان یکی از چهره‌های اصلی رهبری احتمالی عربستان، نام برده می‌شد.
متعب بن عبداله، واپسین عضو مستقیم خانواده ملک عبداله، پادشاه پیشین عربستان، بود که کنترل یک بخش مهم از دستگاه رهبری عربستان را برعهده داشت. پیش از این در تابستان گذشته خبرگزاری رویترز در گزارشی در مورد جریان تغییر ولیعهد عربستان و جابه‌جایی قدرت از محمد بن نائف به محمد بن سلمان، به نقل از منابع سعودی گزارش داده بود تنها سه نفر با این این جابه‌جایی مخالفت کرده‌اند؛ نماینده خانواده ملک عبداله در راس دستگاه رهبری، شاهزاده محمد بن سعد و وزیر پیشین کشور.
ملک عبداله بن عبدالعزیز آل سعود، دوازدهمین فرزند عبدالعزیر آل سعود، در بهمن ماه ۱۳۹۳ درگذشت. بر اساس فرمان پادشاهی سعودی قائم‌مقام وزیر اقتصاد، محمد بن تویجری نیز به‌جای رئیس خود، عادل فقیه، رهبری این وزارت‌خانه را در دست گرفته‌است. سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان سعودی، در پایان خرداد ماه، پسر ۳۲ ساله خود محمد بن سلمان، را به جای محمدبن نائف، به‌عنوان ولیعهد آن کشور منصوب کرد. ولیعهد عربستان وعده داده‌است بر پایه برنامه‌ای موسوم به چشم‌انداز ۲۰۳۰ دست به اصلاحاتی در ساختار سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی آن کشور زده و برخی از قوانین و مقررات شدیدا محافظه‌کارانه و سخت‌گیرانه در عربستان را تغییر دهد.
* کمیته مبارزه با فساد
به ولیعهد و رئیس کمیته مبارزه با فساد اختیارات وسیعی داده شده است. این کمیته می‌تواند تحقیقاتی را به جریان بیندازد، قرار بازداشت صادر کند و نیز محدودیت‌های مسافرتی به وجود بیاورد و یا دارایی‌های افراد را مسدود کند.  به دستور این کمیته تاکنون ۱۱ شاهزاده، چهار وزیر کنونی و ۱۰ وزیر پیشین بازداشت شده‌اند. هویت بازداشت‌شدگان هنوز فاش نشده است. خالد بن عیاف، به عنوان وزیر جدید گارد ملی معرفی شده است. او جایگزین متعب‌بن عبداله، وزیر پیشین گارد ملی و فرزند محبوب ملک عبداله پادشاه فقید عربستان سعودی شده است.
متعب زمانی طولانی یکی از نامزدهای احتمالی ولایت عهدی عربستان محسوب می‌شد. شاهزاده متعب واپسین بازمانده از خانواده ملک عبداله در رأس دستگاه قدرت در ریاض بود. جانشین عادل فقیه، وزیر برکنارشده‌ی اقتصاد نیز قائم‌مقام او، محمد التویجری، خواهد بود. گویا شاهزاده ولید بن طلال، میلیاردر و مدیر ارشد سعودی نیز که رهبری یک امپراتوری اقتصادی جهانی را در دست دارد، در میان بازداشت‌شدگان است. سپتامبر گذشته نیز نهادهای امنیتی عربستان ده‌ها نفر، از جمله چند روحانی پرنفوذ را بازداشت کرده بودند.
محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی، اواخر اکتبر گذشته تاکید کرده بود که کشورش می‌خواهد به اسلام میانه‌رو و اعتدال‌گرا بازگشته و نظام پادشاهی کشور را مدرنیزه کند. در دوران ولایتعهدی محمد بن سلمان جامعه عربستان شاهد تغییرات و اصلاحاتی نظیر تغییر قوانین رانندگی به نفع زنان، آزادی ورود زنان به ورزشگاه‌ها، آزادی‌های مشروط برای موسیقی و اصلاحاتی در حوزه‌های اقتصادی بوده است.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۳۹۶/۸/۱۵ -  شماره 4089
جستجو
جستجو
بالای صفحه