عناوین این صفحه
بهارنیوز
کد خبر: ۱۱۲۰۸۹
می‌شد بدون ایجاد کانون ریزگرد در ‌هورالعظیم‌ نفت استخراج کنند

خوزستان استان دائم‌البحران شده است

گروه دیار کارون: مدیرکل مدیریت بحران استانداری خوزستان گفت: استخراج نفت از تالاب هورالعظیم بدون در نظر گرفتن مسائل زیست محیطی منجر به خشک شدن این تالاب شد در حالی که می‌شد با دستگاه‌های مخصوص بدون ایجاد یک کانون ریزگرد ۱۰ هزار هکتاری برای استان خوزستان، نفت استخراج کنند.

کیامرث حاجی‌زاده اظهار کرد: بارها گفته‌ام که خوزستان یک استان دائم‌البحران شده است. علت آن نیز مشکلاتی است که به دلیل شرایط جغرافیایی یا زیرساخت‌های استان ایجاد شده است. وی افزود: در خوزستان پنج مدل آب و هوایی مختلف وجود دارد. همچنین زیرساخت‌های خوزستان پیش از انقلاب اسلامی ساخته شده است که‌ این زیرساخت‌ها در زمان جنگ از بین رفتند. خوزستان در این دوران توسعه پیدا کرد و جمعیت استان نیز افزایش یافت اما زیرساخت‌های ما توسعه پیدا نکردند و این مسئله مشکلاتی را برای خوزستان ایجاد کرده است.
حاجی زاده بیان کرد: درگیری‌های ‌تروریستی در کشورهای همسایه و عدم ثبات مدیریت در این کشورها، سدسازی غیرکارشناسانه که موجب خشک شدن تالاب هورالعظیم که دو سوم آن در عراق قرار دارد شده است و این تالاب را به یک کانون گرد و غبار برای استان تبدیل کرد. مسئولان این کشور هیچ احاطه‌ای بر مسائل زیست محیطی ندارند و حتی دستگاه‌های پالایش و هواشناسی را نیز در این مناطق مستقر نکرده‌اند و این مساله موجب بروز مشکلاتی برای سیستم‌های پایش و سیستم هواشناسی ما شده است.
وي گفت: با پیگیری‌های انجام شده تاکنون ۸۰ درصد این تالاب آبگیری شده است تا بخشی از کانون‌های ریزگرد فوق حاد خوزستان کنترل شود.
حاجی‌زاده ادامه داد: درخت کنوکارپوس یکی از مولفه‌‌های ایجاد مشکلات تنفسی است. دلایل دیگر فلرهای نفتی هستند که شهر اهواز را احاطه کرده‌اند. در دزفول تعداد درختان کنوکارپوسی کاشته شده از تعداد این درختان در آبادان و خرمشهر بیشتر است اما چرا مردم در اهواز، آبادان و خرمشهر دچار تنگی نفس می‌شوند؟ علت آن وجود صنایع مختلف نفت و گاز، پتروشیمی و... در این شهرها است. درست است که این صنایع موجب ثبات، امنیت و نگهداشتن نخبگان در استان خوزستان هستند اما باید به پیوست‌های زیست محیطی نیز توجه کرده و آن‌ها را رعایت کنیم.
وی با بیان اینکه برخی مسئولان به تعهدات خود در زمینه مشکلات تنفسی پایبند نبوده اند، بیان کرد: برخی شرکت‌ها حاضر نشدند در تامین و تهیه ماسک کوچک‌ترین کمکی به ما کنند که از این شرکت‌ها گلایه داریم. شما و خانواده‌هایتان نیز در خوزستان زندگی می‌کنید و این برخورد‌ها درست نیست. وی با اشاره به حادثه ریزش کوه در منطقه منبع آب اهواز گفت: اگرچه مشکلی که در منطقه «منبع آب» رخ داد یک بحران نیست اما اگر دنبال نشود می‌تواند به عنوان یک بحران در سطح استان خوزستان مطرح شود. درباره این منطقه در گذشته مصوباتی داشتیم و تخصیص اعتباراتی نیز در نظر گرفته شده بود اما در نهایت تمام این مسائل تنها روی کاغذ باقی ماندند. باید با در نظر گرفتن تسهیلاتی برای ساکنان این منطقه شرایط جابه‌جایی آن‌ها را فراهم کنیم. امیدواریم در آینده بتوانیم مشکلات آنها را برطرف کرده و ساکنان این منطقه را از این شرایط خارج کنیم. حاجی‌زاده خاطرنشان کرد: شاید نتوانیم بحران‌ها را از بین ببریم اما می‌توانیم با پیشگیری و پیگیری در دوران بحران آگاهی بخشی لازم را انجام دهیم.
* علت‌‌های زیاد تنگی نفس مردم
نماینده مردم اهواز، باوی و حمیدیه در مجلس، با اشاره به دلایل وقوع بحران‌ها در استان اظهار کرد: مشکلات تنفسی سال‌های اخیر دلایل‌ترکیبی دارد لذا نمی‌توان یک دلیل خاص را برای آن مشخص کرد.   همایون یوسفی افزود: در سال‌های اخیر انگشت اتهام به سوی درختان کنوکارپوس بود و مسئولان کشوری هم با تکیه بر اطلاعات استانی، این درخت را عامل تنگی نفس می‌دانستند ولی در ادامه مشخص شد صنایع نفتی و به ویژه فلرها نقش اساسی در این بحران داشته اند.
وی با بیان این که ریزگردها مشکل مهم خاورمیانه در قرن ۲۱ خواهد بود، اذعان داشت: کشور و به ویژه استان خوزستان مرتبا با بحران‌های مختلفی روبرو است که کنترل و مقابله با آن بسیار ضروری است. وی ادامه داد: کمربند ریزگردها از فلات ایران و به ویژه جنوب ایران می‌گذرد بنابراین باید آمادگی مقابله با آن را داشته باشیم. وی ۳۰ درصد منشا گرد و غبار در استان را منشا داخلی دانست و گفت: گرد و غبارهای داخلی ماندگار‌تر و شدیدتر از ریزگردهای خارجی هستند و نیاز به کنترل و برنامه ریزی بیش‌تری دارند.
وی با بیان این که در دو سال گذشته اقدامات موثری در زمینه کنترل بحران‌ها صورت گرفته است، عنوان کرد: تا دو سال پیش، قریب به اتفاق مسئولان کشور بر این عقیده بودند که مشکل ریزگردها قابل کنترل و حل نیست ولی امروز با پیگیری‌های صورت گرفته مسئولان کشور قانع شده‌اند که بیش‌تر مشکل ریزگردها در داخل کشور و قابل کنترل است؛ به شکلی که وزیر جهادکشاورزی این قول را به مردم خوزستان داده است که دولت تا دو سال دیگر هوای پاک و سالم را به مردم استان هدیه کند. یوسفی با اشاره به راهکارهای لازم برای کنترل بحران ریزگردها در خوزستان گفت: آبگیری تالاب‌ها و رودخانه‌های خوزستان و مهار کانون‌های فوق بحرانی با نهال کاری، از جمله اقدامات موثر برای کنترل و مهار ریزگردها در خوزستان است.
 وی ادامه داد: با اقدامات صوت گرفته در خصوص مهار ریزگردها، در سال ۹۶ تاکنون هیچ گرد و غباری با منشا داخلی در خوزستان اتفاق نیفتاده است؛ همچنین از شدت و میزان گرد و غبار داخلی نیز به دلیل همین اقدامات کاسته شده است. وی مهار ریزگردها را ناپایدار خواند و اذعان داشت: تنها با تداوم تخصیص حق آبه تالاب‌ها و افزایش آن و مهار کانون‌های ریزگردها در ۵ سال آینده می‌توان به رفع معضل ریزگردها در خوزستان امیدوار بود. خوزستان پتانسیل پیشرفت را دارد و بنابراین محکوم به پیشرفت است ولی این پیشرفت تنها با برنامه‌ریزی جامع و درست محقق می‌شود.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۳۹۶/۸/۱۳ -  شماره 4087
جستجو
جستجو
بالای صفحه