عناوین این صفحه
بهارنیوز
کد خبر: ۱۱۲۰۸۸
اقلیت‌های دینی تنها به کاندیدای خود رای بدهند!

قانون انتخابات برای اقلیت‌های دینی تغییر می‌کند

در حالي كه حواشي مربوط به حكم تعليق سپنتا نيكنام، عضو زرتشتي شوراي شهر يزد همچنان ادامه دارد، يك نماينده مجلس از تغيير قانون انتخابات براي اقليت‌هاي مذهبي مي‌گويد.

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس از تغییر قانون نحوه شرکت اقلیت‌های دینی در انتخابات خبر داد. محمد محمودی شاه‌نشین از تشکیل کارگروهی در این کمیسیون به دستور علی لاریجانی رئیس قوه مقننه برای اصلاح تبصره ۱ ماده ۲۶ قانون انتخابات خبر داد و گفت: قرار است این تبصره شفاف‌‌سازی شود. وی تصریح کرد: این کارگروه این بند از قانون انتخابات را به گونه‌ای اصلاح خواهد کرد که هم نظر شورای نگهبان و هم اقلیت‌های دینی تامین شود. وی افزود: در این طرح اقلیت‌های دینی مکلف خواهند شد در هر انتخاباتی که شرکت می‌کنند تنها به کاندیدای خود رای بدهند.هر چند كه اين موضوع هنوز در حد حرف و طرح است اما سئوال اينجاست كه طراحان به اين موضوع فكر نكرده‌اند كه يك جمعيت اقليت با چنين قانوني اصولا مي‌تواند در انتخابات پيروز شود؟
 در ماده ۲۶ قانون تشکیلات، وظایف و انتخاب شوراهای اسلامی کشور شرایط انتخاب‌شوندگان هنگام ثبت نام را به شرح زیر آورده است: تابعیت کشور جمهوری اسلامی ایران، حداقل سن ۲۵ سال تمام، سکونت حداقل یک سال متصل به زمان اخذ رأی در محل، اعتقاد و التزام عملی به اسلام و ولایت مطلقه فقیه، ابراز وفاداری به قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، دارا بودن سواد خواندن و نوشتن به‌اندازه کافی. همچنین در ‌تبصره ۱ این ماده ذکر شده است: اقلیت‌های دینی شناخته شده در قانون اساسی به جای اسلام باید به اصول دین خود اعتقاد و التزام عملی داشته باشند.

 

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۳۹۶/۸/۱۳ -  شماره 4087
جستجو
جستجو
بالای صفحه