عناوین این صفحه
بهارنیوز
کد خبر: ۱۱۲۰۸۱
اراده‌ای برای مقابله با کودک آزاری وجود ندارد؟

ازآتنا تا اهورا؛ موج کودک‌آزاری در ایران

گروه حوادث: یک روز ستایش و روز دیگر آتنا و اهورا. با هر خبری که از کودک‌آزاری در رسانه‌های ایران می‌آید، دردی تازه بیرون می‌زند و زخم‌هایی از گذشته زنده‌تر می‌شود.

 ماجرای کودک‌آزاری در ایران حالا بیش از گذشته ذهن افکار عمومی را به خود درگیر کرده است و همزمان طبق آمارهای اعلام شده از سوی اصغر باقری، مدیرکل بهزیستی استان تهران در طول یک سال گذشته ۲۴۶۷ مورد کودک‌آزاری در تهران به ثبت رسیده است اما این تمام آن چیزی نیست که اتفاق می‌افتد.
آمارها چه می‌گویند؟
 رئیس اورژانس اجتماعی کشور پیش از این گفته بود که از ۲۷۶۵ مورد گزارش شده کودک آزاری به مراکز حضوری اورژانس اجتماعی، ۸۰ کودک مورد سوءاستفاده جنسی و ۲۴ کودک مورد سوء استفاده جنسی و مورد ضرب و شتم قرار گرفته‌ به ثبت رسیده است. او تاکید کرده که تعداد پسر و دختر مورد سوء استفاده جنسی قرار گرفته، برابر بوده است و از آن خبرداده که پسران نیز در معرض تهدید سوء استفاده جنسی در ایران قرار دارند.
 اما این آمار آنجایی نگران کننده و غم‌انگیز است که رئیس اورژانس اجتماعی می‌گوید: بیشتر کودک‌آزاری از طرف والدین صورت می‌گیرد؛ یعنی ۷۵ درصد از آزاردهنده‌ها افراد خانواده هستند. طیبه سیاوشی نماینده مجلس نیز اما آمار دیگری داده و گفته است: بیش از ۴۲ درصد از موارد کودک‌آزاری در خانواده‌ها اتفاق می‌افتد و کودکانی که در خانواده‌های فقیر و بی‌بضاعت زندگی می‌کنند، بیشتر در معرض کودک‌آزاری هستند.
* تهران و ۵ استان ایران درصدر کودک آزاری
براساس گزارش اورژانس اجتماعی، خراسان جنوبی، همدان، فارس، اردبیل و خراسان‌شمالی بیشترین استان‌هایی هستند که در آنها کودک‌آزاری گزارش شده است. از لحاظ تعداد گزارش کودک‌آزاری‌های ثبت شده اما تهران نسبت به سایر شهرها اول است، شهری که به دلیل جمعیت زیاد و حاشیه نشینش موارد متعددی از کودک آزاری را به رسانه‌ها گزارش می‌‌دهد. نمونه‌اش ۷۰ بار تجاوز به یک دختربچه هفت ساله در کرج است که توسط پدربزرگش مورد آزار جنسی قرار گرفته است یا گزارش دردناکی که روزنامه خراسان از کودک ۶ ساله‌ای منتشر کرده که بدنش بارها و بارها توسط ناپدری سوزانده می‌شده است. اما گاهی این کودک آزاری‌ها به قتل کودک منجر می‌شود. رقیه کودک ۵ ساله‌ای بود که در پی ضرب و شتم ناپدری‌اش مرگ مغزی شد، به کما رفت و کمی بعد جان باخت. شدت ضربات وارد شده به قدری بود که پزشکان از خانواده‌اش درخواست کردند تا اعضای بدن او را اهدا کنند.
* وقتی آتنا داغ ستایش را دوباره زنده کرد
اما روایت دردناک کودک آزاری در ایران از آنجا دوباره اوج گرفت که دختر بچه‌ای در شهر پارس‌آباد اردبیل گم شد و روزها گذشت تا جسدش در یک خمره رنگ‌رزی در یک مغازه در نزدیک بساط پدرش پیدا شد. آتنا اصلانی این بار با عکس قاتل او در فضای مجازی پیچید و دوباره ماجرای ستایش قریشی را زنده کرد، همان دخترک افغانی که بیست و دوم فروردین ۹۵ گم شد و پدر و مادرش همه جا را به دنبال او زیر و رو کردند تا اینکه پلیس جسدش را در وان حمام در خانه‌ای کمی آن سوتر از خانه ستایش یافت. قاتلش پسر ۱۷ ساله همسایه بود که ستایش را بعد از تجاوز با چاقو به قتل رسانده و پیکرش را در وان حمام انداخته و رویش اسید ریخته بود.
* حمله با قمه به کودک ۱۵ ماهه
کمی بعد کودک آزاری در سیرجان رسانه‌ای شد. عباس صادق زاده، مدیرکل بهزیستی استان کرمان صدمات وارد شده به کودک ۱۵ ماهه سیرجانی را اینگونه تشریح کرد و گفت: این کودک با جسم سخت و احتمالا چاقو یا قمه مورد حمله قرار گرفته که مادرش اظهار کرده عموی کودک او را مورد آزار قرار داده و روایت دیگر مبنی بر ارتکاب حمله توسط فرزند عموی کودک است. ادعاهای مادر کودک در حالی بود که حسین اسدبیگی، رئیس اورژانس اجتماعی کشور اعلام کرد که آثار سوختگی نیز بر روی بدن این کودک وجود دارد و به همین خاطر این مساله باید با وسواس بیشتری پیگیری شود. کمی بعد او اعلام کرد که کودک ۱۵ ماهه که چندی پیش در شهر سیرجان مورد کودک آزاری قرار گرفته بود، به یکی ازشیرخوارگاه‌های شهر کرمان منتقل و مادر او بازداشت شده است.
* اهورا دیگر درد نمی‌کشد
۲۵ مهر ماه در حالی که افکار عمومی در حال فراموشی اتفاقات تلخ کودک آزاری در ایران بود، خبر مرگ اهورا همه را دوباره آشفته کرد. خبر کوتاه اما غم انگیز بود: نامزد مادر مطلقه یک کودک ۲ ساله بعد از تجاوز به این پسر بچه او را در رشت به قتل رساند. کمی بعد حجت الاسلام علی مصطفوی‌نیا، دادستان رشت درباره علت فوت اهورا کودک ۲. ۵ ساله گفت: پزشکی قانونی ضربه مغزی را علت مرگ این کودک اعلام کرده است و ناپدری او در بازداشت موقت به سر می‌برد. احمد سیاوش‌پور رئیس کل دادگستری گیلان نیز اعلام کرد که ضربه‌مغزی، علت مرگ هولناک اهورا بوده و آزار جنسی و ضرب‌وجرح او تایید شده است. همچنین براساس اظهارات خود قاتل او مشکل روانی نداشته و مواد مخدر نیز مصرف نکرده است.
چند روز بعد پیکر بی جان اهورا کودک ۲. ۵ ساله گیلانی در مسجد آقا سید محمد زیرده خمام در استان گیلان به خاک سپرده شد. به فاصله ۵ روز تا خاکسپاری جسم بی جان اهورا، در روز ۳۰ مهرماه دو خبر از کودک آزاری در رسانه‌ها منتشر شد. یک خبر مربوط به دختر بچه ۹ ساله‌ای در شهرری بود که با تهدید چاقوی مرد جوان، مورد آزار و اذیت قرار گرفته بود. پلیس تحقیقات گسترده‌ای را برای شناسایی متهم آغاز کرد و به دنبال آن پلیس آگاهی پایتخت این خبر را تکذیب و اعلام کرد که بررسی‌های میدانی صورت گرفته توسط کارآگاهان پایگاه نهم آگاهی حکایت از آن دارد که دو روز پیش مردی غریبه، حدودا ۲۵ ساله که به احتمال بسیار زیادی قصد انجام سرقت داشته در پلکان یک مجتمع مسکونی در منطقه ولی آباد شهرری مشاهده شد که این فرد پس از روبه‌رو شدن با اهالی ساختمان اقدام به فرار کرد.
* تجاوز سرایدار به یک دانش‌آموز مدرسه
روزها از پی هم گذشت و اما این بار به فاصله یک ماه از آخرین کودک آزاری رسانه‌ای شده، خبر از یک کودک آزاری دیگر توسط سرایدار در مدرسه‌ای در اسلام آباد ارومیه در رسانه‌ها منتشر شد. همزمان با انتشار این خبر تعدادی از فرصت‌طلبان در مدرسه اغتشاش کردند و مدرسه و خانه سرایدار را به آتش کشیدند. یک روز پس از این حادثه مصطفی حبیبی دادستان عمومی و انقلاب ارومیه با اعلام اینکه پس از وصول گزارش‌هایی مبنی بر تجمع اولیای دانش آموزان مدرسه‌ای در منطقه اسلام آباد در اعتراض به سرایدار این مدرسه که در ادامه منجر به حضور و تجمع عده‌ای عناصر فرصت طلب در محل شده بود، شخصا در محل تجمع حاضر شده است، گفت: به اتفاق برخی دیگر از مسئولان ضمن صحبت با والدین دانش‌آموزان آنان را دعوت به متفرق شدن و پیگیری قانونی موضوع کردیم که انصافا هم با آرام شدن شرایط مردم عادی که احساسات‌شان از شنیدن خبر برانگیخته شده بود متفرق شدند.
او همچنین از بازداشت سرایدار و برخی عوامل فرصت طلبی خبر داد که به بهانه اعتراض در یکی از مدارس ارومیه به دو مدرسه دیگر در این شهر حمله کرده و خسارت‌هایی به بار آورده بودند. سیدمحمد بطحایی، وزیر آموزش وپرورش در تماس تلفنی از معلمان مدارس منطقه اسلام آباد ارومیه که مورد حمله برخی افراد فرصت طلب قرار گرفته بودند، دلجویی کرد و گفت که موضوع مدرسه راه شهدای ارومیه ازطریق مراجع قانونی پیگیری می‌شود.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۳۹۶/۸/۱۱ -  شماره 4086
جستجو
جستجو
بالای صفحه