عناوین این صفحه
بهارنیوز
کد خبر: ۱۱۲۰۸۰
فصل تنگی نفس در استان خوزستان نزدیک است؛

فِلرهای نفتی عامل ایجاد مشکلات تنفسی

گروه دیار کارون: علی‌رغم اینکه در سال‌های گذشته تا کنون مردم خوزستان در زمان بارش‌های پاییزی با پدیده تنگی نفس مواجه می‌شدند و امسال هم انتظار آن را می‌کشند، علت اصلی بروز تنگی تنفس در خوزستان تاکنون قطعی نشده است.

پس از مشکل سال ۹۲ که به بیمار و بستری شدن بسیاری از خوزستانی‌ها منجر شد، سازمان حفاظت از محیط‌زیست با همکاری وزارت نفت فرآوری حدود ۳۰ هزار بشکه نفت سنگین و ترش در داخل شهر اهواز را متوقف کرد تا شاید این مشکل تنفسی پایان یابد.به طور کلی ۱۸ گزینه به عنوان علل این عارضه مطرح و مورد بررسی بوده که در نهایت چهار مورد از آنها شامل آلودگی فلرهای نفتی (دودکش)، سوزاندن مزارع نیشکر، سوزاندن لاستیک و زباله و گرده افشانی گیاهان در اولویت قرار گرفته است.
در مجموع و با توجه به بررسی های مختلف بر روی این بیماران، آلاینده های هوای استان و زمان وقوع تنگی نفس، به نظر می آید گزینه گرده افشانی گونه های گیاهی خاص قوت بیشتری پیدا کرده است. احتمال آن هست که درختچه کنوکارپوس که در سطح شهرهای خوزستان به وفور کاشته شده مسبب این مشکلات باشد. تنگی نفس در زمان بارندگی ماه های آبان و آذر رخ می‌دهد و  در ماه های دیگر شاهد این نوع عارضه نیستیم.
اعلام درخت کنوکارپوس به عنوان متهم اصلی شیوع بیماری تنگی‌نفس بعد از بارش‌ باران‌های پاییزی توسط دانشگاه علوم پزشکی اهواز با موجی از ابهام و اعتراض از سوی شهروندان، مسئولان شهری، برخی از کارشناسان و اساتید مطرح در حوزه کشاورزی مواجه شد.
برخی از کارشناسان و اساتید مطرح خوزستان نیزمصوبه شورای سلامت استانداری مبنی بر متهم شدن کنوکارپوس به عنوان عامل ایجادکننده تنگی‌نفس را رد کردند. درجمع‌بندی ‌آخرین نشستی که توسط مسئولان حوزه‌های مختلف خوزستان که در دانشگاه چمران اهواز برگزار شد؛  تاثیر یک عامل در تنگی‌نفس شهروندان مردود اعلام و همچنین در این جلسه بیان شد که مطالعات منسجمی در زمینه مشخص شدن دلایل اصلی بیماری تنگی‌نفس صورت نگرفته است. خوزستانی ها و بسیاری از کارشناسان علت اصلی این موضوع را در فعالیت‌های گسترده نفتی و گازی که این روزها به مرکز شهر اهواز هم رسیده اند و البته سایر فعالیت‌های صنعتی از جمله صنایعی همچون نیشکر می‌دانند و قطع درختان کنوکارپوس را تنها برای سرپوش گذاشتن بر مسائل و مشکلات اصلی قلمداد می‌کنند.
مدیر کل مدیریت بحران استانداری خوزستان با اشاره به نزدیکی فصل تنگی نفس در استان گفت: کسانی که دلسوز استان هستند فکری به حال فِلرهای نفتی که یکی از عوامل دخیل در ایجاد مشکلات تنفسی است بکنند. کیامرث حاجی زاده اظهار کرد: عامل ایجاد مشکلات تنفسی در خوزستان تنها گرده افشانی درختان کنوکارپوس نیستند بلکه عوامل دیگری چون فِلرهای نفتی نیز عامل بخشی از مشکلات تنفسی در این استان می‌باشند.
وی بیان کرد: همچنین صنایع بزرگی مانند فولاد خوزستان، فولاد اکسین، شرکتهای نفت و پتروشیمی به نحو مختلف در استان آلودگی ایجاد می‌کنند که این آلودگی موجب بروز بیماری‌های تنفسی در برخی فصول می‌شود. وی با اشاره به وجود دلایل مختلف برای اینکه تنها کنوکارپوس عامل مشکلات تنفسی نیست، بیان کرد: در شهرستان دزفول بیشترین میزان کنوکارپوس کاشته شده است اما تعداد بیماران تنفسی آن در پاییز و زمستان گذشته نسبت به آبادان و خرمشهر بسیار کمتر بود.
وی با انتقاد از همکاری نکردن شرکت مناطق نفت خیز و شرکت ملی حفاری ایران در تامین ماسک‌های فیلتر دار در مواقع بروز گرد و غبار گفت: برخی از شرکت‌های نفتی و صنعتی با وجود این که سهم به سزایی در تولید آلایندگی دارند به وظیفه خود درباره اختصاص بودجه در مقابله با ریزگردها عمل نمی‌کنند. وی با بیان این که کانون بسیاری از ریزگردها کشور عراق است گفت: در کشور عراق به خاطر رو به رویی با مسائلی چون جنگ و غیره مسائل زیست محیطی رها شده است و کسی به آن‌ها توجهی ندارد و آنها هیچ دستگاه سنجشی برای پایش ریزگردها ندارند. در خوزستان نیز تجهیزات هواشناسی بسیار فرسوده است و نیاز به تغییر دارند.
وی با اشاره به میزان صرفه جویی برق در تابستان سال ۹۶ اظهار کرد: با کاهش ۳۴ روز از ساعات اداری در فصل گرم در خوزستان ۱۵۰ مگاوات برق صرفه جویی شد که این میزان برق به مصرف خانگی انتقال پیدا کرد. حاجی زاده افزود: با وجود این که طی چهار دهه گذشته دمای هوا بالاتر رفته اما میزان خاموشی کاهش چشمگیری پیدا کرد. وی همچنین به برنامه جابجایی ساکنان منطقه منبع آب در برنامه‌ای کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت اشاره کرد و تصریح کرد: بسیاری از بحران‌ها در استان زاییده بی تدبیری است.
تنگی نفس شهروندان خوزستانی به ویژه اهواز همزمان با نخستین باران‌های پائیزی از سال ۱۳۹۲ آغاز شد و پائیز آن سال بیش از ۶۰ هزار نفر به دلیل مشکلات تنفسی به مراکز درمانی مراجعه کردند. دانشگاه علوم پزشکی اهواز پارسال اعلام کرد: آمار مراجعه بیماران تنفسی به دنبال نخستین بارندگی پائیزی، با هرس درختان، ۷۰ تا ۸۰ درصد نسبت به سال پیش از آن کاهش یافت.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۳۹۶/۸/۱۱ -  شماره 4086
جستجو
جستجو
بالای صفحه