عناوین این صفحه
بهارنیوز
کد خبر: ۱۱۲۰۷۴
پرداخت‌ها شروع می‌شود

وعده جدید دولت به سپرده گذاران کاسپین

گروه اقتصادي:بعد از توقف چند ماهه پرداختی‌ها به سپرده‌گذاران فرشتگان و توقیف اموالی که برای موسسه کاسپین اتفاق افتاده بود، تازه‌ترین اظهارنظر رئیس کل بانک مرکزی با وعده‌های جدیدی همراه بوده است.

 به گفته ولی الله سیف، طی مذاکرات انجام شده توقیف‌ها حل شده و به زودی پرداخت وجوه تا سقف ۲۰۰ میلیون تومان از سرگرفته می‌شود. هرچند که تعیین تکلیف سپرده‌گذاران تعاونی منحله فرشتگان به‌عنوان بزرگترین زیرمجمومه موسسه اعتباری کاسپین به طور مرحله‌ای در حال انجام بود و تا سقف ۲۰۰ میلیون تومان هم پیش رفت اما در حدود دو ماه گذشته کاملا متوقف شد. دلیل این توقف نیز توقیف اموال و مسدود شدن حساب‌های موسسه کاسپین عنوان شده بود. اما تازه‌ترین اعلام ولی‌اله سیف  در رابطه با جریان پرداختی‌ها در موسسه کاسپین با توضیحاتی همراه شده که نشان می‌دهد به زودی پرداختی‌ها آغاز خواهد شد.
 آن طور که وی، درباره آخرین وضعیت این پرداختی اعلام کرده است پرداخت وجوه تا سقف ۲۰۰ میلیون تومان در حال انجام بود ولی در میانه دوره پرداخت به دلیل برخی احکام صادره موانعی ایجاد شد که در ادامه باانجام مذاکرات و ورود مقامات ارشد قوه‌قضاییه این توقیف‌ها حل شده است، بنابراین ظرف روزهای آینده شاهد آن خواهیم بود که تا سقف ۲۰۰ میلیون تومان قابلیت پرداخت برای تمامی سپرده‌گذاران ایجاد شود. رئیس کل بانک مرکزی درباره افزایش سقف پرداخت نیز گفت که بعد از پرداخت سپرده‌های تا ۲۰۰ میلیون تومان اولویت‌های بعدی به شناسایی اموال و دارایی‌ها بستگی دارد هرچند که این اقدام نیز به سرعت تحت نظارت مرجع قضایی در حال پیگیری بوده و با نتایج حاصل از آن بانک مرکزی تصمیم‌گیری می‌کند.
 در شرایطی توقیف اموال موسسه کاسپین و مسدودی حساب آن صورت گرفت که قوه قضاییه در این رابطه اعلام کرد اگر این کار را انجام نمی‌داد ممکن بود سرانجام خوبی منتظر باقی مانده اموال این موسسه نباشد و باید در این باره تعیین تکلیف می‌شد. با این حال طی روزهای اخیر جلسه‌ای در قالب کمیته نظارت تشکیل شد و در آن با آخرین گزارشی که در رابطه با شناسایی اموال و دارایی‌های فرشتگان ارائه شد، این امیدواری برای سپرده‌گذاران فرشتگان ایجاد شده تا با افزایش منابع، دستگاه‌های ذیربط بتوانند تعیین تکلیف سپرده‌گذاران حتی تا مبالغ کلان‌تر راتسهیل کنند. چرا که در حال حاضر پرداختی به سپرده‌گذاران درمقابل خط اعتباری که بانک مرکزی به موسسه کاسپین پرداخت می‌کند، انجام می‌شود و البته گرفتن این خط اعتباری منوط به در وثیقه رفتن اموال فرشتگان در بانک مرکزی خواهد بود.
این در حالی است که در جلسه اخیر کمیته نظارت اعلام شده ۶۸ فقره از املاک فرشتگان شناسایی و مورد ارزیابی قرار گرفته است. بر این اساس هیات تصفیه مکلف به تقسیم‌بندی این اموال و رسیدگی هر چه سریع‌تر به آن شد. طی این تصمیم دسته اول اموالی است که در حال حاضر دارای خریدار بوده و امکان فروش آنها به‌بالاترین قیمت وجود دارد. این اموال باید فروش رفته و وجوه حاصل از فروش این املاک با نظارت مرجع قضایی و بانک‌مرکزی به حساب سپرده گذاران واریز شود. دسته دوم اموالی است که درباره قیمت آنها، هیات تصفیه تعاونی با هیات مدیره موسسه اعتباری کاسپین توافق دارد و باید برای تسریع در پرداخت سپرده‌های سپرده گذاران به موسسه مذکور منتقل کند. همچنین دسته سوم آن دسته اموالی است که هیات تسویه قیمت آنها را بیشتر از قیمت‌های تعیین شده توسط کارشناس رسمی دادگستری می‌داند، از این رو باید برای بررسی به کمیته نظارت ارائه کند.
سپرده گذاران کاسپین این روزها در شهرهای مختلف کشور، بار دیگر در اعتراض به سلب مسئولیت بانک مرکزی از وقایع رخ داده برای این موسسه تجمع می‌کنند.با وجود اینکه پیش‌‌بینی می‌شد با اظهارات سیف در مورد دادن خط اعتباری به موسسه کاسپین، تجمعات کاسپینی‌ها پایان می‌پذیرد اما سپرده‌گذاران به تجمع خود مقابل بانک مرکزی ادامه دادند.سپرده‌گذاران اعتقاد دارند اظهارات سیف فقط وعده است و هنوز سرنوشت سپرده‌گذاران نامعلوم است.
سپرده گذاران خواهان پذیرش اشتباهات بانک مرکزی در برابر مردم و احترام به حقوق شهروندی خود هستند که از سوی دولت تدبیر و امید تضییع شده و خواستار باز پس دادن سرمایه هایشان هستند که توسط بانک مرکزی به مدت ۷ ماه مسدود شده است.سیف طی روزهای اخیر، درباره درباره سردرگمی ۶ماهه سپرده‌گذاران مؤسسه مجوزدار کاسپین به یک اظهار تأسف بسنده کرد و با انداختن همه تقصیرها به گردن دیگران گفت: باید بابت مؤسسه کاسپین از بانک مرکزی تقدیر شود!
* سرگردانی سپرده گذاران توس
جمعی از سپرده گذاران موسسه افضل توس هم بدلیل خلف وعده مدیران بانک‌آینده مقابل یکی از شعب این بانک در دو راهی یوسف آباد تهران تجمع اعتراض آمیز برپا کردند.یکی از این تجمع کنندگان اظهار کرد: بیش از یکسال است که مبلغ یک میلیارد ریال در موسسه افضل توس سپرد‌ه‌گذاری کردم که با توجه به مشکلات مالی این موسسه اعتباری بانک مرکزی سپرده‌های ما را به بانک آینده منتقل کرد.این سپرده‌گذار ادامه داد: حدود ۳ ماه از انتقال سپرده‌های ما از موسسه افضل توس به بانک آینده می گذرد اما مسئولان بانک آینده از آزادسازی سپرده هایمان خودداری می کنند.
همچنین یکی از مسئولان شعب بانک آینده بیان کرد: این تجمع کنندگان از قبل سپرده هایی در موسسه افضل توس داشتند که با تصمیم بانک مرکزی رفع مشکلات سپرده گذاران این موسسعه به بانک آینده واگذار شده است.از لحاظ قانونی و تشریفات ادارای نمی توان نسبت به تسویه حساب سپرده گذاران موسسه افضل توس اقدامی انجام داد چرا که هنوز مجوز واگذاری سپرده‌گذاران به بانک آینده داده نشده است.این مسئول بانک ابراز امیدواری کرد که با طی شدن تشریفات اداری مشکل سپرده گذاران موسسه افضل توس مرتفع شود.همچنین جمعی از سپرده گذاران موسسه اعتباری و منحله افضل توس ۲۸ شهریور امسال در مقابل سرپرستی بانک آینده در بلوار سجاد مشهد مقدس تجمع کرده بودند.
بانک آینده بر اساس مصوبه شورای پول و اعتبار مدیریت دارایی‌ها و بدهی‌های تعاونی اعتبار افضل توس را بر عهده گرفته است.سپرده گذاران موسسه میزان، ثامن الحجج، فرشتگان،‌کاسپین، پدیده شاندیز و موسسات دیگری همچنان اعتراض می‌کنند و به بسته شدن حساب‌هایشان معترض هستند. باید دید آخرین وعده بانک مرکزی درباره بازگشایی حساب سپرده‌گذاران کاسپین آیا واقعیت دارد و می‌تواند به اعتراض‌ها پایان دهد یا خیر؟

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۳۹۶/۸/۱۰ -  شماره 4085
جستجو
جستجو
بالای صفحه