عناوین این صفحه
بهارنیوز
کد خبر: ۱۱۲۰۷۱
بحران گرد و غبار؛ تعطیلی مدارس خوزستان

باز هم گردوخاک و باز هم بلا تکلیفی

گروه دیار کارون: روز گذشته، دوباره خاک سراسر استان خوزستان را فرا گرفت و این امر بازهم زندگی مردم را مختل کرد.

جای بسی تعجب است که پس از این همه سال، مردم یکباره خود را در محاصره گردوخاک ببینند و از قبل هیچ گونه هشدار یا پیش بینی در مورد این پدیده وجود نداشته باشد. علی رغم تمام قول و وعده‌های مسئولان و اعتبارات اختصاص داده شده اما هنوز باید دانش آموزان زنگ تفریح خود را با خاک بگذرانند و مردم در بلاتکلیفی بسر ببرند که قطعا سلامتی آن‌ها را در معرض خطر قرار می‌دهد. چه کسی جوابگوی هدر رفت این همه اعتبارات و انرژی است؟ چه کسی جوابگوی این عدم مدیریت است؟ امروز مشکل گردوخاک نیست بلکه عدم مدیریت این وضع است.
صبح روز گذشته پدیده گرد‌و‌غبار آسمان برخی از شهرهای استان را فرا گرفت. آبادان، خرمشهر، دشت آزادگان و هویزه از جمله شهرهایی هستند که میزبان این میهمان ناخوانده هستند. مسئولان مربوطه به اقشار مختلف مردم به ویژه نوجوانان و کودکان توصیه کردند که از خانه‌های خود به دلیل شدت گرد و خاک خارج نشوند. همچنین مدارس برخی از شهرهای استان خوزستان تعطیل اعلام شد.
بر اساس اعلام فرمانداری‌های شهرهای مختلف استان خوزستان، مدارس نوبت صبح و بعد از ظهر هشت شهر استان خوزستان به علت گرد و غبار تعطیل اعلام شد، همچنین وضعیت آلودگی هوا در شهرهای قصرشیرین و سرپل ذهاب به حد بحران و وضعیت آلودگی شهر کرمانشاه به حد اضطرار رسید.
مدارس کلیه مقاطع تحصیلی پنج شهرستان آبادان، خرمشهر، باوی، شادگان، دشت آزادگان، حمیدیه و هویزه بر اساس دستورالعمل مدیریت بحران با توجه به افزایش غلظت گرد و غبارتعطیل اعلام شد. همچنین مدارس نوبت بعد از ظهر اهواز نیز از سوی فرمانداری تعطیل اعلام شد. بر همین اساس، به دلیل شدت گرد و خاک در آبادان، فرمانداری این شهر تمامی مدارس و دانشگاهها را در دو نوبت صبح و بعد از ظهر تعطیل اعلام کرد.
همچنین فرمانداری خرمشهر، مدارس و دانشگاه‌های این شهر در نوبت بعد از ظهر را نیز تعطیل کرد. در آبادان و خرمشهر ادارات نیز برای امروز تعطیل اعلام شد.
 گرد و غبار که از عصر روز دوشنبه برخی شهرستان‌های خوزستان را در برگرفته در صبح روز سه شنبه در آبادان به ۲۸ برابر حد مجاز رسید. اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان اعلام کرد: میزان گرد و غبار در ساعت هفت صبح روز سه‌شنبه در برخی شهرهای خوزستان بالاتر از میزان هشدار است. میزان ذرات معلق گردو غبار در آبادان، چهار هزار و ۲۰۰ میکروگرم بر مترمکعب، شادگان یک هزار ۷۸۵ و سوسنگرد مرکز شهرستان دشت آزادگان یک هزار و ۲۴۵ میکروگرم بر مترمکعب گزارش شده است. آلودگی هوا در اهواز نیز در ساعات اولیه صبح روز گذشته ۲۳۹میکروگرم بر مترمکعب گزارش شد.
حد نرمال میزان ذرات معلق در هوا ۱۵۰ میکروگرم بر متر مکعب است. بر اساس اعلام مرکز ملی پایش و هشدار گرد و غبار هواشناسی خوزستان، کاهش شدید دید افقی در برخی مناطق خوزستان به دلیل تاثیر گرد و غبار غلیظ عراقی در مناطق غربی، جنوبی و مرکزی خوزستان بوده است. با افزایش غلظت گردو غبار در برخی شهرستان‌های خوزستان در روز سه شنبه، سه پرواز فرودگاه آبادان و اهواز لغو و چند پرواز فرودگاه اهواز دچار اختلال شد. گفتنی است، پروازهای نجف و کربلا هم از دوشنبه شب به دلیل گرد و غبار و کاهش دید لغو شده‌اند و هنوز خبر زمان از سرگیری اعلام نشده است.
ادارات آبادان و خرمشهر تعطیل شد
 بر اساس اعلام فرمانداری‌های شهرهای آبادان و خرمشهر، ادارات این دو شهرستان به علت پدیده گرد و غبار تعطیل شد.  در پی وقوع پدیده گرد و غبار در برخی نقاط استان خوزستان، فرمانداری‌های آبادان و خرمشهر اعلام کردند که ادارات این دو شهرستان تعطیل شدند.
گسترش  گرد و غبار به سراسر  استان
مدیرکل هواشناسی خوزستان از احتمال گسترش گرد و خاک به مناطق بیشتری از استان خبر داد.کوروش بهادری اظهار کرد: پدیده گرد و غبار منشاء خارجی دارد و از کشور عراق نشات گرفته و به خوزستان سرایت پیدا کرده است. در حال حاضر گرد و خاک بیشتر مناطق مرزی خوزستان از جمله آبادان، اهواز، شادگان، بستان و خرمشهر را فرا گرفته است.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۳۹۶/۸/۱۰ -  شماره 4085
جستجو
جستجو
بالای صفحه