عناوین این صفحه
بهارنیوز
کد خبر: ۱۱۲۰۶۸
در سرزمینی با منابع و ثروت خدادادی؛

قصه تلخ حاشیه‌نشینان ثروتمند خوزستانی

در سرزمینی با منابع و ثروت خدادادی گزارش از محرومیت و حاشیه‌نشینی شاید کج سلیقگی باشد ولی حاشیه‌نشینی واقعیتی تلخ در میان مردم استان خوزستان است.

خوزستان سرزمین مقاومت و مردمانی صبور و قانع و استانی زرخیز و سرشار از منابع زیرزمینی نفت و گاز بوده و رودخانه‌های خروشان در آن برای تمام فصول ساری و جاری است. در سرزمینی با این منابع ثروت خدادادی گزارش از فقر و حاشیه‌نشینی شاید کج سلیقگی باشد ولی حاشیه‌نشینی واقعیتی تلخ در میان مردم خوزستان است. این واقعیت همان قدر تلخ است که گفته شود سرزمینی با این عظمت از داشتن اولیه‌های یک زندگی معمولی مانند آب شرب سالم، هوای پاک و غیره محروم است. حاشیه‌نشینی ناهدفمند به شکل تصاعدی در مدیریت شهری اهواز در حال جاخوش کردن است. به همان‌اندازه که برج‌ها و ساختمان‌های در متن شهر اهواز قد می‌‌کشند به همان‌اندازه یا بیشتر آلونک‌هایی نیز در حاشیه این شهر افقی می‌یابند.
کارون نماد کلانشهر اهواز امروز به یک مقّسم ثروت و مرز بین فقیر و غنی مبدل شده است. کارون در غرب وقتی به بخش‌هایی مانند کیانپارس و پل طبیعت اهواز می‌رسد زمین و زمان و زندگی قیمت می‌گیرد و جان انسان‌ها باارزش و ارزشمند‌تر می‌شود. عبور کارون از این بخش‌ها و دور زدن پل پنجم و پل ششم در شرق و بخش‌های کوت عبداله ورق را برمی‌گرداند و این‌بار زمین و زمان افت قیمت یافته و زندگی‌ها از حیات می‌ایستند. فقر، شیوع بیماری‌ها، نابسامانی‌ها و ناامنی و کودکان معصوم غلطیده در فقر پررنگ‌تر می‌شود. کارون را می‌توان شکاف بین هستی و نیستی قلمداد کرد. علاوه بر جنگ، توزیع نابرابر جمعیت و همچنین توزیع نامناسب امکانات و اعتبارات عمرانی از قبیل ساخت سدها و از بین رفتن روستاها و بیکار شدن مردمانی که شغل اصلی شان دامداری و کشاورزی بود، سبب مهاجرت به شهر و ایجاد حاشیه‌نشینی شد.
تولید ناهنجاری و خشونت
جامعه‌شناسان براین باورند که تجمع فقر تولید ناهنجاری‌های جمعی و گروهی می‌شود و همچنین تولید نزاع‌ها و خشونت‌های دسته جمعی جزو پیامدهای حاشیه‌نشینی به‌شمار می‌روند. مراجعه به محاکم قضایی یا مراکز پلیس در اهواز نشان می‌دهد، تعداد پرونده‌های مرتبط با ساکنان مناطق حاشیه‌ای در مقایسه با جمعیت آنان بسیار زیادتر از حد معمول است. حسن محمدی دانشجوی رشته حقوق معتقد است: بخش عمده از پرونده‌ها در دادگاه‌های خوزستان مربوط به حاشیه شهرها است. رفتارهای قومی، نزاع‌های دسته جمعی، سرقت، اشتغال به شغل‌های کاذب غیرقانونی، انشعاب‌های غیرقانونی آب و برق و گاز و غیره از رفتارهای تولید شده در حاشیه‌نشینی است.
نفوذ فرهنگی دشمن
با وجود عمق و ریشه ارادت مردم خوزستان به مذهب و دین اسلام، رواج فرقه ضاله در برخی مناطق حاشیه نشین اهواز یکی از دیگر از پیامدهای ضدفرهنگی حاشیه‌نشینی است که محل تامل و درنگ است. تولید فرهنگ دینی بی‌ریشه، رشد طلاق و از هم پاشیدگی خانواده‌ها، محرومیت فرزندان از تحصیل و تولید کودکان کار، از دیگر مصائب فرهنگی حاشیه نشینی در اهواز است که آمار این مسائل به دلیل پیچیدگی‌هایی که دارد قابل جمع‌آوری نیست ولی آنچه مشهود است با وضعیت مطلوب فاصله نجومی داریم. در کنار این نفود فرهنگی، شیوع بیماری‌ها به دلیل نبود سیستم جامع فاضلاب و سرریز آن در معابر مناطق حاشیه‌نشین و همچنین غرق شدگی در اثر شنا یکی دیگر از مسائل نگران‌کننده مناطق حاشیه‌نشین وتوسعه حاشیه‌نشینی است.
حاشیه‌نشینی و تولید ناامنی
حاشیه‌نشینی که بخشی از آن ناشی از توزیع نامتوازن ثروت و فرصت است، این مناطق را از لحاظ شاخص‌های امنیتی در رده‌های پایین قرار داده است.
توجه به مسائل معیشتی و تأمین نیازهای اولیه مردم جامعه و حذف محرومیت‌ها از راهکارهای جدی ارتقا امنیت در این مناطق است.
محمد صفری فرمانده انتظامی اهواز با بیان اینکه حاشیه‌نشینی مهمترین تحلیل اجتماعی حوادث در اهواز است گفت: توزیع نیرو در مناطق حاشیه همیشه یکی از دغدغه‌های ما بوده است. این مسئول انتظامی تنوع و تضاد قومیتی، روابط و مراودات غیرقانونی و برون مرزی را از دیگر مشکلات اهواز دانست و اظهار کرد: دلیل تضاد و نابرابری اجتماعی در اهواز این است که در این کلانشهر حداقل و حداکثر درآمد را شاهد هستیم و این اختلاف آنقدر بارز و روشن است که موجب تضاد شدید و عدم همدلی شده است. صفری با بیان اینکه تنوع و تضاد قومیتی در این کلانشهر نیز باعث درگیری‌های زیادی شده تصریح کرد: وجود فقر، بیکاری و کاهش سن مجرمان به عنوان عوامل حوادث، از حوزه کاری نیروی انتظامی خارج است و باید دستگاه‌های فرهنگی به آن ورود کنند.

 

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۳۹۶/۸/۱۰ -  شماره 4085
جستجو
جستجو
بالای صفحه